هشدار شدید عراق به عربستان
پنجشنبه 10 تیر 1395, 11:44

 

بغداد با تأکید بر نقش «بسیج مردمی» در مبارزه با تروریسم در عراق که از جانب برخی کشورهای منطقه مانند عربستان تغذیه میشود، به ریاض درباره دخالت در عراق هشدار داد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای شدید اللحن درباره مداخله آشکار عربستان سعودی در امور داخلی این کشور هشدار داد.

بغداد در این بیانیه تأکید کرد: وزارت خارجه عراق از مداخله مکرر وزارت خارجه سعودی در امور داخلی عراق ابراز انزجار می‌کند و این مسئله را نمی‌پذیرد و [سعوی‌ها] را نصیحت می‌کند که با گفتمانی به مسائل عراق نپردازند که حاکی از اختلاف پادشاهی [سعودی] با برخی از کشورهاست».

وزارت خارجه عراق درباره نهاد مردمی «الحشد الشعبی» این کشور و نقش آن در مبارزه با تروریسم تصریح کرد: «الحشد الشعبی یک هیئت رسمی و متشکل از داوطلبانی است که نماینده همه طیف‌های ملت عراق است و بخشی از نظام دفاع ملی به شمار می‌رود».

بغداد همچنین اظهار داشت که الحشد الشعبی تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است و با بودجه این کشور تأمین مالی می‌شود.

شب گذشته همچنین حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق با هشدار به سفیر عربستان از وی خواست به آداب دیپلماتیک پایبند باشد.

سامر السبهان سفیر سعودی در بغداد که هم‌اکنون در این کشور نیست، در چندین مورد، علیه نیروهای الحشد الشعبی که مشغول مبارزه با داعش است، موضع‌گیری و در امور داخلی این کشور دخالت کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه عراق، بدون اشاره مستقیم به نام عربستان همچنین آمده است که الحشد الشعبی «به همراه سایر سازمان‌های مسلح قهرمان ما در برابر تفکر تکفیری ایستاده است که از سوی طرفهای مشخصی تغذیه می‌شود».

بغداد در ادامه اظهار داشت: دولت عراق از همه طیف‌های ملت عراق تشکیل شده است و برآیند اِعمال دموکراسی است. بهتر است که برخی از کشورها عملا از پذیرش تفکر تکفیری افراطی توسط شهروندانشان و پیوستن آنان به داعش جلوگیری کنند.

وزارت خارجه عراق در پایان تصریح کرد: «جنگ ما علیه داعش ادامه دارد و پیروزی که در فلوجه به دست آمد با پیروزی‌هایی که با همت نیروهای دلیر عراق به دست می‌آید تقویت خواهد شد. این مسئله امروز رخ داد و صدها خودرویی که جنایکاران این گرو ه(داعش) را جابجا می کرد منهدم شده است. برخی از اظهارات نیز مانع از آن نخواهد شد که به آزادسازی همه شهرهای اشغال شده‌مان ادامه ندهیم».

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.