میزان واردات در سال 91
دوشنبه 01 اسفند 1390, 09:47

موسی الرضا ثروتی در گفت‌وگو با فارس در خصوص دلار 1150 تومانی در بودجه 91، اظهار داشت: در مجلس دوگروه هستند، گروه اول معنقدند دلار باید آزاد و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و عده‌ دیگر معتقدند دلار باید کنترل شده باشد.

وی با بیان اینکه هر یک از این سیاست‌ها فواید و مضراتی دارد، ‌عنوان کرد: واقعی شدن نرخ ارز به نفع صادرات و به ضرر واردات است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه افزایش نرخ دلار به معنای افزایش قیمت کالاهای وارداتی است، افزود: در حال حاضر سالانه حدود 70 میلیارد دلار واردات داریم که دولت پیشنهاد داده‌ است این میزان برای سال آینده به 82 میلیارد دلار واردات برسد و که اگر این میزان تحقق و قیمت ارز نیز افزایش پیدا کند کالاها گران خواهد شد.

ثروتی بیان داشت: این میزان واردات شامل واردات کالاهای ضرورتی و مواد اولیه نیز می‌شود. هنگامی که مواد اولیه گران تهیه شود کارخانجات نیز مجبور به افزایش کالا می‌شوند.

نماینده مردم بجنورد و جاجرم، تصریح کرد: نمایندگانی که معتقد به افزایش نرخ دلار هستند در واقع معتقد به حمایت از صادرات هستند به عنوان نمونه صادرات با دلار 2 هزار تومان به معنای افزایش درآمد صادرکننده است در ضمن اینکه قدرت صادرکنندگان در رقابت با بازارهای بین‌المللی را افزایش می‌دهد و این افزایش میزان تولید را به دنبال خواهد داشت و لذا به نفع صادرکننده و به ضرر وارد کننده و مردم است.

ثروتی در پاسخ به این سوال که نمی‌توان بیان کرد که نرخ دلار به ضرر مردم است، زیرا وارد کننده مواد اولیه می‌تواند محصول را با ارزش افزوده صادر کند ضمن اینکه این یک نوع تشویق برای هدایت تولید داخل به سمت صادرات است، گفت: اگر محصولات داخلی قابل به رقابت با محصولات خارجی باشد سودمند است، اما واقعیت این است که برخی از محصولات رقابت‌پذیر نبوده و کالاهای چینی با قیمت پایین‌تر در داخل عرضه شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص این نکته که باید تولید را تقویت کرد و در واقع این مشکل تولید است، اظهار داشت: تقویت و بهبود تولید یک دوره زمان‌بر است و در واقع هدفمندی یارانه‌ها نیز برای افزایش بهره‌وری و کیفیت کالاها صورت گرفت.

وی با تاکید بر در نظر گرفتن مزیت نسبی، تصریح کرد: در حال حاضر فرانسه در ایران کاشی تولید می‌کند و سپس به فرانسه منتقل می‌کند که سوال‌ برانگیز است. زیرا سوخت فرانسه 2 هزار تومان و گازوئیل ایران 150 تومان است در واقع از جیب مردم و بیت‌المال به فرانسه می‌دهیم و لذا افزایش نرخ دلار به نفع مردم است.

این نماینده مجلس در واکنش به این نکته که در ابتدا گفت‌وگو وی افزایش نرخ دلار را به ضرر مردم عنوان کرده بود،‌ گفت:  در کوتاه‌مدت افزایش نرخ دلار به ضرر مردم است به عنوان مثال 90 درصد روغن خوراکی وارد می‌شود که قیمت این روغن با دلار 2 هزار تومان دو برابر می‌شود

وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز افزایش تورم  را به دنبال خواهد داشت،‌ بیان داشت: کسی که کالا را با هزینه بالایی وارد می‌کند نمی‌تواند ارزان بفروشد مگر اینکه دولت به واردات یارانه بدهد یا اینکه قیمت دلار را کاهش دهد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: اکنون دولت قیمت دلار را پایین نگه داشته است تا قیمت کالاها افزایش نیابد که به نظر می‌رسد این سیاست درستی است و در صحن مجلس نیز این تفکر وجود دارد.

نماینده مردم بروجرد و جاجرم در خصوص افزایش 100 تومانی دلار در بودجه 91 نسبت به بودجه 90، اظهار داشت: نرخ ارز در کشور به صورت شناور مدیریت شده است و لذا سال 90 دلار 1050 تومان و اکنون 1226 تومان شده است و این به معنای افزایش 10 درصدی کالاهای وارداتی است.

وی در ادامه تصریح کرد: با افزایش دلار کنترل نیز سخت می‌شود؛ در واقع تشخیص اینکه هر کالایی با چه دلاری وارد شده است مشکل است و لذا فردی که اجناس را با ارز ارزان وارد کرده است اکنون به نرخ ارز روز می‌فروشد و نمی‌توان تشخیص داد.

ثروتی با اعتقاد به اینکه نرخ 1226 برای دلار مناسب است، گفت: افزایش بیش از این نرخ دلار خوب نیست البته عده‌ای که در مجلس به فکر صادرات هستند معتقدند دلار باید 1500 تومان باشد و عنوان می‌کنند تولید داخل کافی است و اگر صادرات صورت نگیرد تولید راکد و کارخانجات تعطیل می‌شود.

وی در ادامه افزود: به عنوان نمونه اکنون تولید سیمان در کشور زیاد است که صادرات آن افزایش اشتغال را به دنبال خواهد داشت و اگر دلار افزایش نیابد تولید کننده مجبور به کاهش تولید و به دنبال آن اخراج کارگران می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه هر تصمیم اقتصادی ده‌ها جنبه دارد، تصریح کرد: برای یک تصمیم باید تمام جوانب در نظر گرفته شود و بررسی شود که در این شرایط اهمیت با چیست؟

ثروتی عنوان کرد: باید در نظر داشت که اگر واردات با ارز انجام نگیرد و بجای ارز پول نشر دهند، نقدینگی افزایش یافته و مصرف افزایش می‌باید. در واقع یکی از دلایل گران شدن کالاها هدفمندی یارانه‌ها است که پس از هدفمندی 40 هزار میلیارد تومان در دست مردم قرار گرفت.

این نماینده مجلس با اشاره به تاثیر تصمیمات اقتصادی بر یکدیگر و  منافع و مضرات مصرف، گفت: یکی از منافع مصرف البته به شرط مصرف تولید داخل، رونق تولید و اشتغال زایی است که باید استفاده از تولید داخلی فرهنگ سازی بشود در ضمن اینکه تولید کننده نیز باید کیفیت محصول را افزایش دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه سیاست‌گذاران در وازرتخانه‌ها باید برنامه‌ریزی کنند،‌ اظهارداشت: وزارت صنایع باید تسهیلات را به سمتی هدایت کند که ایران در آن مزیت نسبی و صادراتی دارد. به عنوان نمونه مواد غذایی بسته‌بندی ایران در کشورهای اروپایی بازار خوبی دارد که توجه به این محصولات باعث افزایش اشتغال می‌شود.

ثروتی در خصوص این نکته که آیا آشفتگی بازار ارز را می‌توان تعمدی دانسته تا بودجه 91 با ارز 1150 تومانی بسته شود،‌ تصریح کرد: در این آشفتگی وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و رئیس جمهور مقصر بودند در حالی که خبرگزاری‌ها، سیاست‌مردان و مطبوعات را مقصر اعلام کردند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: لزومی نداشت که وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی همراه با رئیس جمهور به خارج از کشور بروند در حالی که مجلس هشدار داده بوده که دلار قیمت صعودی پیدا کرده است و در عرض یک هفته، در غیاب این مسئولان بازار ارز آشفته شد با توجه به اینکه می‌توانستند با افزایش نرخ سود اوراق بهادار بازار را آرام کنند.

وی در ادامه افزود: البته بنده قبول ندارم که اینان این کار را برای افزایش قیمت دلار در بودجه 91 انجام دادند زیرا دولت آبرویش را برای افزایش ناچیز درآمد از بین نمی‌برد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.