برجام، برگ برنده یا پاشنه آشیل دولت؛
دولت روحانی در مخمصه ای خودساخته
دوشنبه 25 مرداد 1395, 13:36

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: پرونده هسته‌ای ایران پیش از آنکه به شورای امنیت برود و به تحریم‌ها گره بخورد، در خود ایران پیچیده شد. زمانی که نه به عنوان یک مسئله ملی که بیشتر برای زدن جناح مقابل از آن استفاده شد. یعنی نحوه برخورد با پرونده هسته‌ای ایران به یک رقابت سیاسی داخلی تبدیل گشت که می‌توانست برگ برنده هر جناحی باشد. اینکه جناح‌های مختلف راهکارهای مختلفی برای پرونده هسته‌ای داشته باشند و از راهکار خود دفاع کنند طبیعی است، اما زمانی که این دعواها مسئله را به یک دعوای سیاسی تقلیل می‌دهد مشکل زاست.

این اتفاق نه در زمان دولت روحانی که قبل‌تر از آن رخ داد، اما اشتباه دکتر روحانی از همان ابتدا بازی کردن در همین زمین و ادامه روند گذشته بود. دست‌آویز قرار دادن پرونده هسته‌ای برای جذب رای و وعده و وعید دادن های بی حدوحصر در این باره در زمان انتخابات بدون اینکه بداند در صورت رفتن به پاستور دقیقاً با چه چیزی طرف خواهد بود، اشتباه اول رئیس جمهور و مشاورانش بود. تصوری که روحانی از حل پرونده هسته‌ای ایران برای مردم ساخت، یک عصای موسی بود که قرار است به نیل مشکلات بخورد و آن‌ها را از وسط بشکافد، تصویری غلط و دور از واقع. اما اشکال کار از آنجا بیشتر می‌شود که گویی روحانی و سپس دولت تدبیر خود نیز کم‌کم این شعار تبلیغاتی که قرار بود حربه‌ای برای از میان به در کردن رقیبان باشد را باور کردند.

دولت روحانی پس از تشکیل، گویی که از حجم مشکلات موجود ترسیده باشد، توافق هسته‌ای را جایگزین هرچه که می‌تواند و باید برای کشور انجام دهد دید و تنها راه حل. کار از همین‌جا ایراد پیدا کرد و قضیه هسته‌ای و حل  و فصل آن که قرار بود بشود برگ برنده دولت، اکنون پاشنه آشیل آن شده است. اعتبار دهی بیش از اندازه به قضیه هسته‌ای، متصل کردن تمام امور به آن، وعده و وعیدهای دور از واقعیت، ایجاد انتظار غیرمعقول و غیرواقعی از توافق هسته‌ای و ... باعث شده است که دولت روحانی علاوه بر تمام مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، توافق هسته‌ای را هم نه به عنوان حلال مشکلات که ازقضا به عنوان مشکلی بزرگ در پیش روی خود می‌بیند.

اینکه منتقدان انصاف را رعایت می‌کنند یا نه؟ اینکه دست آوردهای برجام درست تشریح می‌شود یا نه؟ اینکه رسانه‌های مختلف ذهن مردم را گمراه می‌کنند یا نه؟ همه در مرحله دوم است. مرحله اول ذهنیتی است که خود دولت و بخصوص شخص رئیس جمهور از برجام و توافق هسته‌ای در زمان انتخابات و متأسفانه در دو سال اول دولت برای مردم ساخت و اکنون اجازه موج سواری منتقدین به درست یا غلط در دریای مواج برجام را می‌دهد. مسلماً روحانی انتظار نداشته است که رقبای سیاسی وی در خصوص عملکرد دولت و تیم هسته‌ای در برجام ساکت بنشینند و سخنی نگویند، پس باید از قبل تدبیر می‌نمود تا امید برجام اکنون در نزد مردم حرمان نشود.

دولت هیچ جایگزینی برای برجام ندارد، برای همین است که وقتی طرف مقابل تعهداتش را انجام نمی‌دهد، مجبور است به برجام بیست بدهد و به آمریکایی‌ها صفر. حالا حاصل ضرب 20 برجام در 0 یک طرف معاهده چه می‌شود؟ همان تقریباً هیچ سیف. همین گره زدن همه مسائل به برجام، اعتبار دهی بیش از حد به آن و بدتر از همه گره زدن سرنوشت و حیثیت دولت به آن که قبل از منتقدین خود دولت و شخص روحانی در آن پیش‌قدم بودند، الآن باعث می‌شود که دولت بجای اینکه با سر بالا از عدم اجرای برجام توسط طرف مقابل حرف بزند و برای مردم شفاف مسائل را بگوید، مجبور می‌شود در مقام توجیه‌گر برای اقدامات آمریکا بهانه‌تراشی کند.

معرفی برجام به عنوان حلال مشکلات گرچه توانست پشتوانه مردمی برای مذاکرات در دولت روحانی را قوی‌تر کند، اما همین پشتوانه مردمی اکنون به دنبال جواب می‌گردد. روحانی آن‌چنان بدون در نظر گرفتن احتمال بدعهدی غرب، بدون در نظر گرفتن سهم واقعی دعوای هسته‌ای در مشکلات موجود، بدون در نظر گرفتن میزان رفع شدن مشکلات پس از توافق، این معاهده را در ذهن مخاطب پررنگ و مهم و همه چیز تمام جلوه داده که اکنون از پاسخ‌گویی به همان پشتوانه مردمی درمانده و صحبت‌هایی می‌کند که دور از عقلانیت است.

طرف‌های غربی چندین بار در طول مذاکرات بدعهدی کردند و میز بازی را تغییر دادند، هر بار به یک بهانه. دولت روحانی می‌توانست در همان ایام از این رفتار استفاده کرده و ضمن ادامه مذاکرات مطالبات مردم و جامعه از برجام و توافق هسته‌ای را به واقعیت نزدیک و انتظارها را به دلیل آنچه عدم خواست طرف مقابل است، کاهش دهد. اما متأسفانه همان‌طور که گفته شد دولت خودش بیشتر از همه به وعده و وعیدهای هسته‌ای امیدوار و چشمش را بر روی واقعیت بسته و کار و فعالیت در بقیه حوزه‌ها را به فراموشی سپرده بود.

حال روحانی در این چند ماه آخر دولتش چنان دستش خالی مانده که به عنوان عملکرد دولت تنها می‌تواند از برجام سخن بگوید و تورم کنترل شده. در مقابل تورم کنترل شده که با رکود عجیب روبروست و وعده‌ها برای گذر از آن ادامه دارد که انشاأالله محقق شود و در مقابل برجام با انبوهی از انتظارت خودساخته مواجه است که فقط می‌تواند فروش نفت بدون برگشت پول و برداشته شدن یک سایه خالی جنگ از سر ایران را مدام تبلیغ کند. روحانی در مخمصه‌ای افتاد که خودش بیشتر از هر شخص دیگری در ساخته‌شدن آن نقش دارد.

 

نظرات

- امیرحسین
روحانی روز به روز داره بیشتر در منجلاب فرو میره وای که اگه 4 سال دیگه هم وبال مملکت بشه
1395-05-25 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.