رویش نیوز- سرویس سیاسی: مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس از تصویب کلیات لایحه برنامه ششم توسعه خبر داد. اعضای این کمیسیون در جلسه امروز خود کلیات لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور را تصویب کردند.

در حالی که این روزها یکی از کلید واژه های رسانه ها انتقادات و ایرادات از لایحه برنامه ششم است اما در کمال ناباوری کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در جلسه امروز خود کلیات این لایحه را تصویب می کند.

همین دو روز پیش بود که مرکز پژوهش های مجلس در گزارش مبسوطی که منتشر شد 7 اشکال اساسی برای این لایحه بر شمرد. ایرادات وارده از سوی مرکز پژوهشهای مجلست عبارتند از: ١ . بی‌توجهی به مسائل اساسی پیش‌روی کشور، ٢. بی‌توجهی به وضعیت موجود کشور و امکان‌پذیری برنامه،٣ . بی‌توجهی به بند یک قانون برنامه پنجم توسعه و نامشخص‌بودن نسبت لایحه برنامه ششم توسعه با الگوی توسعه اسلامی ایرانی، ٤ . نامشخص‌ بودن روش تعیین اولویت‌ها،٥ . نامشخص‌بودن نسبت مواد لایحه، با اقتصاد مقاومتی، ٦ . نامشخص و مبهم‌بودن نحوه تأمین منابع مالی مورد‌نیاز تحقق برنامه، ٧ . نامشخص‌بودن ارتباط اهداف، اولویت‌ها و طرح‌های مطرح‌شده در لایحه.

مرکز پژوهش های مجلس در قسمت پیشنهاد برای مواجهه مجلس با این برنامه نوشته است: "با توجه به کاستی‌های ذکرشده در ارتباط با لایحه برنامه ششم توسعه، می‌توان گفت لایحه مذکور ویژگی‌های یک برنامه توسعه را ندارد و در شرایط خطیر کنونی آن طور که شایسته است به مسائل اساسی پیش‌روی کشور نپرداخته است" به همین خاطر پیشنهاد پذیرفته نشدن این لایحه از سوی مجلس را داده است زیرا در صورت ورود به مجلس دچار تغییرات نا متوازنی خواهد شد.

نقص های لایحه برنامه ششم توسعه کشور به حدی زیاد است که حتی گرایشات سیاسی مختلف از اصولگرا و اصلاح طلب و حتی برخی حامیان دولت در این باب انتقادات خود را بیان کرده اند. موضوعاتی چون در نظر نگرفتن اقتصاد مقاومتی در برنامه، بی توجهی به مسائل فرهنگی، عدم ارتباط مستقیم با سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب، بی ارتباط بودن با نیازهای فعلی کشور، تلاش در متمرکز کردن اختیارات در دولت، غربی و لیبرالی بودن متن برنامه، باز شدن پای دولت در شهرداری ها و خطری برای کلان شهرها، نفوذ امنیتی و ... تنها گوشه ای از انتقاداتی است که نمایندگان، مسئولان فعلی و سابق، شهرداران و روسای شورای شهر در کشور نسبت به این لایحه بیان داشته اند.

نکته جالب این است که این نکات نکات کوچک و کم تأثیری در برنامه ششم توسعه نیست بلکه جزء نکات استراتژیک و تأثیرگذاری است که متاسفانه دولت در تدوین برنامه ششم به آن ها توجهی نکرده است حتی رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نسبت به رفع این ایرادات در کمیسیون تلفیق نظر داده بود.

اما به راستی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چه خبر است که لایحه ای که این حجم از انتقادات در رابطه با آن در طول این مدت کوتاه بیان شده و حتی از سوی مرکز پژوهش های مجلس نیز پیشنهاد به رد آن می شود در کمیسیون برنامه و بودجه رای می آورد و تصویب می شود آن هم در حالی که شاید طبیعی ترین خبری که امروز می توانست از کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیرون آید رد لایحه برنامه ششم و تقاضای تغییر این لایحه از سوی دولت باشد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست