مدیر امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی گفت: برای استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی برای کمک به دیپلماسی رسمی کشور بهره می‌بریم.

حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت با اشاره به ظرفیت‌های دیپلماسی پارلمانی در مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس شورای اسلامی ظرفیتی در بحث دیپلماسی پارلمانی وجود دارد که به شخص آقای لاریجانی مرتبط است که به نبوغ و ویژگی‌های خود وی بازمی‌گردد. که این یک فرصت خوبی را برای استفاده بهینه از دیپلماسی پارلمانی فراهم کرده است.

وی افزود: یک استعداد و فرصت خوب در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در بحث دیپلماسی پارلمانی وجود دارد و این حوزه دیگری است که روی آن تمرکز داریم و ظرفیت دیگر نیز در این خصوص به‌طور عام در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس هست.

مدیر امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت جایگاه دیپلماسی در جهان اظهار داشت: من در همین مدت کوتاه در جلساتی که با همکاران داشتم و مقایسه می‌کردم که در موضوع برجام و مذاکرات هسته‌ای چه تقسیم کاری بین دولت آمریکا و کنگره و سنا انجام شد، به نظر من این تقسیم کار است، ممکن است برخی معتقد باشند این واقعیت جامعه آمریکاست و دولت آمریکا می‌خواهد برجام به نتیجه برسد اما کنگره و سنا عواملی از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در آن حضور دارند که نمی‌خواهند برجام به نتیجه برسد.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: برداشت من البته با عدم شناخت دقیق از جامعه آمریکا این است که در این حوزه‌های کلان تصمیم‌گیری در آمریکا این سطح از عقلانیت در آمریکا وجود دارد که تقسیم کار بین دولت، کنگره و سنای آمریکا صورت گرفته است.

وی ادامه داد: چطور آنها برجام را با دست‌اندازهای جدی و فراز و نشیب‌های فراوان با ظرفیت پارلمانی خود مواجه کرده‌اند.

مدیر امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکا به‌عنوان یک کشور بزرگ، یا در سطح دیگر بحرین به‌عنوان یک کشور کوچک در منطقه روی نقص سیستماتیک حقوق بشر و اقدامات خشنی که حکومت انجام می‌دهد دستگیری دموکرات‌ترین رهبر سیاسی شیخ علی سلمان، لغو تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم بلافاصله دیپلماسی پارلمانی‌شان فعال می‌شود، پارلمانی که حتی در مشروعیت و نوع انتخاباتش تردیدهای جدی وجود دارد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: خیلی تفاوت نمی‌کند در آمریکا باآن‌همه ظرفیت یا در بحرین با این حجم کوچک خودش، پارلمان‌ها می‌توانند جایگاه خود را داشته‌ باشند و به دیپلماسی رسمی آن کشور کمک کنند.

وی افزود: در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی و مشورت‌های بیشتر هستیم تا ببینیم چگونه می‌توانیم در راستای تقویت دیپلماسی رسمی کشور از دیپلماسی پارلمانی استفاده کنیم.

مدیر امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چه دیپلماسی پارلمانی و چه دیپلماسی رسمی در دیپلماسی رسمی که تجربه کاری خود من است، کار ما بدون دیپلماسی رسانه‌ای تقریباً صفر است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در دنیای فعلی و در دنیای ارتباطات کنونی 99 درصد مسائل خبری و مسائل محرمانه خبری و در سایت‌ها قابل‌دسترسی است و جزء خیلی کمی از مذاکرات در دنیای کنونی پنهان است. من در این 5 ،6  سال موضوعی را ندیده‌ام که ما مذاکره پنهان کرده باشیم حتی در خارج از ایران در سایتی منتشر نشده باشد و ما متعجب می‌شدیم از اینکه در پشت درهای بسته با چند نفر به مذاکره می‌نشستیم و بعد می‌دیدیم که این مطالب در سایت‌های خارجی یا داخلی منتشر شده است.

وی افزود: کار ما چه در عرصه دیپلماسی رسمی چه دیپلماسی پارلمانی بدون دیپلماسی رسانه‌ای در جهان کنونی تقریباً هیچ است و 90 تا 95 درصد برد کار دیپلماسی رسمی یا پارلمانی ما در اختیار رسانه است و آن 5 درصد است که دیگر هنر ماست که یا آن را کاملاً خراب می‌کنیم یا به‌خوبی از این بستری که شما رسانه‌ها برای ما فراهم می‌کنید استفاده می‌کنیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست