در سال آخر دولت؛
اختلافات درون کابینه شدت می گیرد
سه شنبه 02 شهریور 1395, 11:31

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: یکی از توصیه‌هایی که رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته و شاید و برای چند مرتبه خطاب به دولت یازدهم داشتند، «پرهیز از حاشیه‌سازی» بود که نتیجه آن به طور طبیعی می شود خدمت‌رسانی بیش‌تر به مردم. مسئله‌ای که شاید کم‌تر مورد توجه و عنایت برخی از اعضای کابینه قرار گرفته است.

شاید مهم‌ترین انتظاری که مردم از یک دولت دارند، شنیدن صدای واحد از دورن آن، به ویژه در حوزه اقتصاد است؛ مسئله‌ای که از بعد از جنگ تحمیلی همواره در سطح دولت به مشکلی غیرقابل حل بدل گشته و به غیر از دوره های کوچکی در اکثر دولت ها میان تیم اقتصادی هماهنگی مورد انتظار را شاهد نبوده ایم؛ اما آن چه که امروز در خصوص دولت یازدهم سبب رنجش خاطر حامیان دولت و مردم عادی شده، کشیده شدن این اختلافات به سطح رسانه‌هاست تا جایی که در جدیدترین نمونه آن در چند شب پیش دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد با مشاهده انتقادی از وزیر صنعت، معدن و تجارت وی را تهدید به افشاگری کرد که البته با واکنش منطقی وزیر فعلاً قضیه ختم به خیر شد. البته سابقه این اختلافات در دولت قدیمی‌تر از این یک بار ست؛ از اختلاف وزیر بهداشت با وزیر نفت به دلیل عدم پرداخت مطالبات طرح تحول نظام سلامت یا اختلافات وی با وزیر تعاون، رفاه و کار و امرو اجتماعی بر سر عدم اجرای قانون تجمیع بیمه‌ها یا اظهار نظر سیف درباره برجام از جمله این اختلافات است. اما اتفاق بزرگتر انتقاد رئیس جمهور از یک وزیر در تریبون عمومی است. به عبارتی رئیس جمهور نه تنها به ساماندهی اختلافات درون کابینه همت نمی گمارد، بلکه خود نیز وارد همین میدان اختلافات شده است. گرچه برای این حرکت رئیس جمهور می توان تفاسیر حمایتی از وزیر نوشت، اما جنبه اختلافی سخنان رئیس جمهور و بار منفی رسانه ای آن بر این تفاسیر می چربد.

اما داستان این اختلافات قطعاً به امروز و دیروز باز نمی‌گردد بلکه ریشه‌هایی عمیق دارد و باید علت را در جاهای دیگر جست و جو کرد؛ این که امروز چه شده است که این اختلافات سر باز کرده است را شاید بتوان به ضعف مدیریت در دولت توسط رئیس جمهور و معاون اول دانست که متاسفانه اینقدر مشغله‌های دیگر برای خود درست کرده‌اند که فرصت برگزاری جلسات مشترک با وزرا و اعضای دولت بری رفع اختلاف نظرها و دیدگاه نداشته و در نتیجه این مسائل به سطح رسانه و بالتبع جامعه کشیده خواهد شد. آسیب بزرگ علنی شدن این اختلافات در میان مردم پدیدار و سبب ناامیدی آنها از دولتمردان و تلاششان برای رفع مشکلات اقتصادی مردم می‌شود آن هم دقیقاً در زمانیکه رکود سراسر اقتصاد ایران را فراگرفته است.

بهتر است جناب رئیس جمهور به جای پرداختن به موضوعاتی که اکنون و با توجه به شرایط اقتصادی مطالبه عموم  جامعه از دولت نیست، به رتق و فتق امور پرداخته و منشأ اختلافات را پیگیری کرده و برای رفع آن‌ها چاره اندیشی کند؛ چرا که اندک زمان باقی مانده از این دولت نیز اگر بنا باشد صرف این مسائل شود دست دولت برای انتخابات سال آینده که زمان محک خوردن عملکرد چهار ساله دولت تدبیر و امید است خالی خواهد بود. دیگر در آن هنگام نمی‌توان با شعار توخالی را قانع کرد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.