معاون اول رئیس جمهور سابق گفت: تفکر درون دولت بر این است که برای اصلاح اقتصاد کشور باید نگاهمان به بیرون باشد، شفافیت هم در این زمینه مزاحم است بنابراین دولت روحانی اجازه شفافیت در اقتصاد را نمی‌دهد.

به گزارش رویش نیوز، پرویز داوودی معاون اول رئیس جمهور سابق در گفتگو با نسیم، در خصوص افزایش میزان قاچاق و نبود شفافیت در اقتصاد کشور اظهار کرد: در دولت نهم وقتی بحث هدفمند کردن یارانه‌ها مطرح شد، دولت طرح تحول را مطرح کرد. این طرح هفت محور زنجیره وار داشت که بهم وصل بود و در این هفت محور شبکه جامع اطلاعاتی وجود داشت.

وی افزود: ما آن زمان همیشه به دنبال شبکه جامع اطلاعاتی گمرک و نظام مالیاتی بودیم و اصلاح قیمتها در مرحله دوم قرار داشت. آن زمان آقای میرکاظمی در کدینگ کالا و کارت‌های بازرگانی خیلی خوب عمل کرد و شبکه اطلاعاتی جامعی درست شد. در زمینه شبکه اطلاعاتی گمرک و مالیاتی هم کارهایی شد، ولی خیلی کار داشت تا به وضع ایده‌آل برسد. بانک‌ها هم که همواره موضع می‌گرفتند و زیر بار شفافیت نمی‌رفتند.

معاون اول رئیس جمهور سابق گفت: شبکه‌های جامع اطلاعاتی قرار بود زمینه اصلاحات در زمینه های دیگر اقتصادی را فراهم کنند. ولی وقتی دولت یازدهم سر کار آمد توجهی به این مسائل نکرد تا منافع برخی به خطر نیفتد. بعد آقای نعمت زاده طرح شبنم را حذف کرد! البته من نمی‌گویم طرح شبنم اشکال نداشت، اما می‌شد مانند طرح کد اقتصادی آن را اصلاح کرد نه این که آن را حذف کنیم و هیچ جایگزینی هم ندهیم. متاسفانه در دولت یازدهم چنین شد و به جای ارائه طرح جایگزین و بهتر، ایران کد و شبنم را حذف کردند!

داوودی تصریح کرد: نباید حرکتی که به سمت شفافیت انجام شده بود را از اساس نابود میکردند. تفکر درون دولت بر این است که برای اصلاح اقتصاد کشور باید نگاهمان به بیرون باشد، شفافیت هم در این زمینه مزاحم است، بنابراین دولت روحانی اجازه شفافیت در اقتصاد را نمی‌دهد. لذا من معتقدم حذف ایران کد و شبنم در 3-2 سال اخیر کمک زیادی به قاچاقچیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: با شبکه اطلاعاتی به راحتی می‌توان قاچاق را تا یک دهم کاهش دهیم. این دولت نمی‌خواهد که شبکه جامع اطلاعات را ایجاد کند. در حاضر نهادی مثل بانک مرکزی هم آمار و ارقام رشد اقتصادی را سانسور می‌کند و اجازه درز آمار درست اقتصادی در میان مردم را نمی‌دهد و این از عجایب روزگار کنونی است!

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: دولت نمی‌خواهد اقتصاد مقاومتی را اجرا کند، چون من در دولت بودم و می‌دانم که اگر دولت بخواهد کاری را انجام دهد کسی جلو دارش نیست. اقتصاد مقاومتی راه حل جامعی برای مرتفع کردن مشکلات اقتصادی کشور است. این دولت یک جز از اقتصاد مقاومتی را به شکل تحریف شده اجرا می‌کند ولی با بقیه اش کاری ندارد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست