استاندار اصفهان با رئیس جمهوری دیدار کرد
چهارشنبه 10 شهریور 1395, 08:12

 

استاندار اصفهان بمنظور پیگیری مسائل و مشکلات مبتلابه استان روز سه شنبه در تهران با رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کرد.

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور به درخواست قبلی در ملاقات یکساعته خود با دکتر روحانی ضمن ارائه گزارشی کامل از وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی استان و کسب راهنمایی هایی در این زمینه، در سه موضوع مهم طرح احیای حوضه آبریز زاینده رود، وضعیت اشتغال و واحدهای تولیدی استان و خشکسالی بی سابقه در اصفهان توضیحات لازم را ارائه کرد.
وی حمایت همه جانبه ریاست جمهور برای رفع چالش های یاد شده را خواستار شد.
رئیس جمهوری نیز در این دیدار با ابراز تاسف از بروز خشکسالی در استان اصفهان و تاکید بر اهمیت طرح احیای حوضه آبریز زاینده رود، برای پیگیری درخواست های استاندار اصفهان دستورات لازم را صادر کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی همچنین با اشاره به منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری در باره اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، بر ضرورت اتمام طرح های نیمه تمام عمرانی و اجرای تمام مصوبات سفرهای استانی کاروان تدبیر و امید و همچنین لزوم توجه به گردشگری، شرکت ها و اقتصاد دانش بنیان بمنظور رونق اقتصادی و اشتغالزایی جوانان تحصیلکرده تاکید کرد.
وی همچنین دستورات لازم را برای شتاب بخشیدن و اختصاص اعتبارات لازم برای اتمام مصوبات سفر استانی کاروان تدبیر و امید صادر کرد.
بررسی گزارش های وضعیت آب و خشکسالی بیانگر این است که استان اصفهان بدترین روزهای خشکسالی در مقایسه با میانگین 40 سال اخیر را تجربه می کند، واقعیتی تلخ که برون رفت از آن نیازمند همت و مشارکت ارگانها و مردم است.
اصفهان پس از استان های یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که در سالجاری زراعی با پدیده خشکسالی دست پنجه نرم می کند.
شدت این پدیده در مرکز، شرق و جنوب شرقی اصفهان بیشتر از دیگر نقاط این استان است، بگونه ای که 64 درصد از مساحت استان دچار خشکسالی و 22.5 درصد گرفتار خشکسالی شدید و بسیار شدید است.
امسال میزان بارندگی در شهرهای این استان از جمله نایین 80 درصد، اصفهان 55درصد و در سرشاخه های زاینده رود 20 درصد کاهش یافته است.
بر اساس آمار اعلام شده، بطور کلی میزان بارش ها در استان اصفهان در سال آبی جاری نسبت به میزان بلندمدت(40 ساله) 33 درصد کاهش یافته است و در وضعیت قرمز قرار دارد.
زاینده رود مهمترین رودخانه در فلات مرکزی ایران به طول حدود 350 کیلومتر از سراب در زاگرس مرکزی تا پایاب در گاوخونی است.
این رودخانه هم اکنون در مسیر گذر از شهر اصفهان و پایین دست آن کاملا خشک شده اما در مناطق بالادست(از سد زاینده رود تا منطقه بابا شیخعلی واقع در شهرستان لنجان بطول حدود 120 کیلومتر) جریان دارد.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و 7 درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین
این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.