عارف:استیضاح‌برخی‌وزرابه‌حق مطرح‌است
شنبه 13 شهریور 1395, 12:18

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تهران روز گذشته در نشست سراسری شورای نمایندگان انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، اظهار کرد: مهمترین دستاورد اصلاحات در سال 94، تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری و رسیدن به یک ائتلاف فراگیر بود. ما هیچ‌گاه دنبال سهم‌خواهی نبودیم و توانستیم به آرزوی وحدت دست یابیم.

وی در ادامه افزود: دستاورد دیگر ما ایجاد ائتلاف با حامیان دولت بود و ما با این ائتلاف به اقدامات خود در خرداد 92 مشروعیت بخشیدیم. نتیجه انتخابات خرداد 92 متعلق به اصلاحات بود که آن دستاورد باید حفظ می‌شد.

عارف تصریح کرد: ائتلاف 94 برای اصلاحات هزینه داشت و بعضی اقدامات ما سؤالاتی را برای جوانان اصلاح‌طلب ایجاد کرد. ما در این ائتلاف برخی چهره‌های حزبی اصلاحات را کنار گذاشتیم و اصلاحات به‌خاطر رویکرد خود یعنی عقلانیت و آرامش این هزینه را تحمل کرد. ما نشان دادیم عقلانیت، اعتدال و آرامش نه شعار بلکه راهبرد ما بود که این اقدام ما هم با استقبال مردم روبه‌رو شد به‌گونه‌ای که رأی مردم ایران برای تحلیل‌گران سیاسی ناباورانه بود.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان، تأکید کرد: ما نام ائتلاف را امید گذاشتیم و فراکسیون امید را ایجاد کردیم و شعار محوری خود را امید، آرامش و رونق اقتصادی انتخاب کردیم. این فراکسیون هم روند خوبی را چه در رابطه با طرحها و لوایح و چه در رابطه با انتخاب نمایندگان در شوراهای عالی داشت. در پیشبرد و در انتخاب نمایندگان در شورای عالی ما دستاوردهای خوبی داشتیم که از نظر رقیب باورکردنی نبود.

عارف با بیان اینکه به همین دلیل حملات به فراکسیون امید تشدید شد، تصریح کرد: حملات دو هفته اخیر به فراکسیون امید بی‌دلیل نیست، زیرا ما توانستیم دو نفر از اعضای این فراکسیون را به‌عنوان ناظر در کمیسیون ماده 10 احزاب انتخاب کنیم. از دو ساعت بعد از این اتفاق، حملات به فراکسیون امید در فضای مجازی آغاز شد. البته شعار ما آرامش و امید است.

وی عنوان کرد: جریانی می‌خواهد فراکسیون امید را در جایگاه اوپوزیسیون قرار دهد، هرچند من بارها مطرح کردم که ما جریان اصلی و اصیل انقلاب و نظام هستیم اما باید خیلی هم مراقب باشیم که در جایگاه اوپوزیسیون قرار نگیریم. ما به رقابت سالم از طریق صندوقهای رأی اعتقاد داریم.

عارف در ادامه گفت: حرفهای تند زدن و ایجاد محبوبیت کاذب کوتاه‌مدت کار ساده‌ای است، ولی ما این کار را کم‌لطفی به جوانانی می‌دانیم که کارنامه خوبی در درک شرایط موجود کشور دارند.

 نماینده مردم تهران در مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به انتخابات اردیبهشت 96، تأکید کرد:‌ انتخابات شوراها به‌اندازه انتخابات ریاست جمهوری برای ما اهمیت دارد. ما باید همان مسیری را که در اسفند 94 طی کردیم، ادامه دهیم. در سال 92 یک فضای ناامیدی وجود داشت، اما ما موفق شدیم و اتفاق خوبی افتاد و در سال 94 ما در شرایط بهتری موفق شدیم و توانستیم به خیال خام بستن پرونده اصلاحات پایان دهیم.

عارف با تأکید بر "ما باید انسجام خود را حفظ کنیم"، گفت: خواهش من از درون جبهه اصلاحات این است که قدر انسجام را بدانند. ما اگر دچار غرور و خودبزرگ‌بینی شویم، گرفتار خواهیم شد. من انتقادات احزاب اصلاح‌طلب را می‌پذیرم و معتقدم عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری باید نقد شود و اشکالات آن برطرف، اما باید بپذیریم که فقط یک شورا و یک مرکز فرماندهی داشته باشیم.

وی با یادآوری جایگاه انتخابات سال 90 مجلس شورای اسلامی، گفت: یادمان نرود سال 84 چه اتفاقی افتاد. برای حفظ انسجام هم باید آستانه تحمل خود را افزایش دهیم. در مقطع فعلی حرکت جبهه‌ای لازم است و همه باید در این مسیر گام برداریم. ما اگر خوب عمل کنیم مردم هم با ما خواهند بود، زیرا معتقدم اکثر مردم گفتمان اصلاحات را پذیرفته‌اند.

عارف در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: احساس می‌شود در خیلی از دستگاه‌ها شعار تغییر که مردم به آن در اسفند 94 رأی دادند درک نشده است. برخی دستگاه‌های اجرایی در هفته‌های اول مجلس بسیار فعال بودند و گله ما این است چرا آنها در راستای مطالبات مردم فعالیت خود را مدیریت نمی‌کنند. مردم خواهان تغییر در نگرشها هستند. 50 یا 60 درصد مدیران دستگاه‌ها متعلق به دوران گذشته هستند که با دولت همراهی نمی‌کنند.

رئیس فراکسیون امید با بیان "بحث استیضاح برخی وزرا توسط دوستان ما به‌حق مطرح است"، گفت: چرا برخی مدیران که به‌بهانه وجود مجلس نهم در ابتدای دولت سر کار آمدند، تغییر نکردند؟ چه تلاشی برای تغییر فضای امنیتی دانشگاه‌ها انجام شده است؟ موضع ما این است که هر گروه دانشجویی باید برای فعالیت میدان داشته باشد و نباید فضا برای یک طرف بسته شود.

وی گفت: وزارت علوم پاسخ دهد چرا به درخواستی برای تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی پاسخ نمی‌دهند. البته اصلاحاتی در درون دانشگاه‌ها انجام شده اما این اصلاحات کافی نیست. من معتقدم دانشجو باید در دانشگاه آزاد باشد تا حرف و نظر خود را بیان کند.

نماینده مردم تهران همچنین خاطرنشان کرد: ببینید در زمینه کنسرتها چه جریانی را به راه انداختند. مبنا باید مرّ قانون باشد و همه دستگاه‌ها مر قانون را اجرا کنند. با چه اختیاری اجازه نمی‌دهند کنسرت در یک شهر برگزار شود؟

عارف تأکید کرد: البته مهمترین مسئله مردم را معیشت و اشتغال جوانان می‌دانیم و آن را در مجلس به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم. البته تحقیق و تفحص را هم جدی می‌دانیم، زیرا متأسفانه فساد اقتصادی در اغلب دستگاه‌های ما ریشه دوانده است. ما هر جا احساس نیاز کنیم تحقیق و تفحص را دنبال کرده و آن را هم سیاسی نمی‌کنیم.

وی در پایان با تذکر اینکه دولت پیام تغییر در اسفند 94 را درک و به آن عمل کند، گفت: اگر دولت عمل کند بهتر از این است که مجلس از اختیارات قانونی خود استفاده کند. ما همواره نقطه نظرات خود را دوستانه به وزرا منتقل می‌کنیم، صبر هم داریم اما انتظار عمل از سوی دولت هم داریم.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.