سردبیر هفته‌نامه ۹ دی گفت: بدعت جدیدی در برخورد با رسانه‌ها از سوی دولت یازدهم به کار گرفته شده که دلیل این امر پیشگیری از بروز افزایش شکایت از رسانه‌ها منجر شده که آنها به توقیف رسانه‌های منتقد مبادرت می‌کنند.

به گزارش رویش نیوز علیرضا معاف در گفت‌وگو بافارس، درباره افزایش فشار دولت یازدهم بر رسانه‌ها و توقیف آنها گفت: برخورد دولت با منتقدین و رسانه‌های منتقد در دولت یازدهم تبدیل به یک مکانیزم و روش خاص آن شده است.

وی افزود: هفته‌نامه 9 دی 4 بار در طول 3 سال گذشته توسط دولت یازدهم توقیف و دادگاه هم به دلیل تبرئه آن، حکم به بازگشایی داده است. البته دستگاه قضایی دلایل دولت را برای توقیف این هفته نامه قانونی و صحیح ندانسته است.

معاف خاطرنشان کرد: موارد دیگری مانند هفته‌نامه 9 دی بین رسانه‌ها وجود دارد که یا توقیف شده یا  اینکه مراحل قانونی توقیف طی نشده و یا حتی تفهیم اتهام هم در مورد آنها صورت نگرفته است، در حالی که باید ابتدا مصادیق تخلف به رسانه اعلام شده و سپس تذکر بدهند و اگر آن رسانه به تذکر اهمیتی نداد با استفاده از سازوکارهای قانونی با آن برخورد شود.

وی گفت: بدعت جدیدی در برخورد با رسانه‌ها از سوی دولت یازدهم به کار گرفته شده که این امر به نام پیشگیری از بروز افزایش شکایت از رسانه‌ها صورت می‌گیرد و در نهایت هم به توقیف رسانه منجر می‌شود.

معاف گفت: می‌توان در فقه امنیتی، پیشگیری را در اقدامات و تصمیم‌گیری‌ها دخلی دانست ولی در فقه‌القضا اصل بر برائت است، به طوری که اگر معتقدیم فردی تخلفی را انجام داده باید این امر را ثابت کند ولی توقیف رسانه توسط دولت یازدهم قبل از بروز تخلف، معنایش همان پیشگیری در فقه امنیتی است که هیچ مبنای شرعی، اخلاقی، حقوقی و سیاسی درستی ندارد.

وی افزود: دولت یازدهم با در پیش گرفتن نگاه امنیتی به رسانه‌ها و پیروی از فقه امنیتی نشان داده که امنیتی‌ترین دولت ایران است.

معاف اظهار داشت: دولتی که رئیس‌جمهور آن 46 بار به منتقدین هتاکی و توهین کرده و آنها را با الفاظ ناشایست و کلمات ناپسند خطاب قرار داده، طبیعی است که در بدنه وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی آن و همچنین وزارت ارتباطات، افرادی پیدا شوند که اینگونه رفتار کرده و فکر کنند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی رئیس‌جمهور، منتقدین را بیسواد و بدون شناسنامه خطاب می‌کند و آنها را به جهنم حواله می‌دهد، طبیعی است که در بدنه دولت شاهد رفتارهای غیرقانونی و خلاف موازین قانونی علیه رسانه‌ها و توقیف آنها باشیم.

سردبیر هفته نامه 9 دی افزود: دولت یازدهم خود را دولت راستگویان معرفی کرده ولی ادعاهای افرادی نظیر حسام‌الدین آشنا و علی جنتی در رابطه با رسانه‌ها و آزادی بیان همانقدر راست است که اظهارات دولت و مسئولان آن درباره برجام راست بوده، ضمن اینکه اینگونه رفتارها همانقدر راست است که در موضوع FATF راست گفته‌اند.

افزودن نظر

captcha