انتقادوزیرصنعت‌ازرئیس‌صندوق‌توسعه‌ملی
یکشنبه 04 مهر 1395, 11:45

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از عملکرد صندوق توسعه ملی در خصوص پرداخت تسهیلات به شرکت‌های داخلی، گفت: این صندوق که متعلق به ملت ایران است به راحتی به شرکت‌های خارجی تسهیلات ارزی می‌دهد اما این امکانات را در اختیار داخلی‌ها قرار نمی‌دهد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از نسیم، محمدرضا نعمت‌زاده در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران با اشاره به اینکه شناور مانند یک شهر هست که همه چیز دارد، اظهار داشت: در شناور تولید آب، برق، گازهای مختلف صنعتی انجام می‌شود و دارای تصفیه خانه فاضلاب، تأسیسات، مخابرات، وسایل دریانوردی و ... است.

وی با تأکید براینکه اگر بخواهیم روی پای خود بایستیم و اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم باید به حوزه دریا توجه کنیم، افزود: با توجه به اهمیت صنایع دریایی از جمله صنایع فراساحل، سکوهای حفاری، تأسیسات دریایی و خدمات‌رسانی و حمل و نقل محصولات تجاری طی دو سال با کمک صاحب نظران برنامه راهبردی 10 سال صنایع دریایی کشور تهیه شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این برنامه راهبردی تا یک ماه آینده منتشر می‌شود که دستگاه‌های مختلف باید در قالب آن برنامه‌های اجرایی خود را تنظیم و عملیاتی کنند.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه طی سی و چند سال اخیر خریدهای خارجی زیادی انجام شده، گفت: اگر می‌توانستیم یک پنجم از این خریدها را در داخل کشور خرج کنیم، توان داخلی چند برابر شده بود. در این رابطه نیز با عذرهایی مانند تأمین فاینانس از شرکت‌های داخلی خرید کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی حاضر نیست ارز را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهد، تصریح کرد: این درحالی است که این صندوق تسهیلات ارزی را به راحتی به سازنده خارجی ارائه می‌دهد. حدود دو هفته پیش با مسئولان این صندوق جلسه‌ای را برگزار کردیم تا بتوانیم از منابع صندوق که متعلق به ملت ایران است، به تولیدکنندگان داخلی نیز تسهیلات ارزی ارائه دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: این موانع را برای تولیدکنندگان داخلی بوجود می‌آوریم که باعث می‌شود اقتصاد کشور درون‌زا نشود و به صندوق توسعه ملی گفته‌ایم که تسهیلات را به صورت ارزی در اختیار شرکت‌های داخلی قرار دهد و به صورت ارزی نیز از آنها بگیرد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین
این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.