در نظر سنجی رویش نیوز مشخص شد؛
مردم اصفهان نقش کدام نهاد را در بحرانی‌ شدن وضعیت آب بیشتر می‌دانند؟
سه شنبه 06 مهر 1395, 14:40

 

رویش نیوز: تابستان به پایان رسید و با کاهش گرمی هوا کمی از تب و تاب بحران آب در اصفهان کاسته شد. اما پیش بینی ها حکایت از پاییز کم بارش و خالی شدن ذخیره پشت سد زاینده رود دارد. وضعیتی که هر چه جلوتر رفته شرایط سخت تری برایمان رقم زده است. اصفهان چندسالی می شود که بحران آب شرب را جزیی جدانشدنی از خود می بیند ولی نمی تواند برای خروج از این بحران راهکاری پیدا کند و هر از گاهی برای حل مشکل آب در اصفهان به سراغ سازمان، نهاد یا حتی مقامات عالی رتبه می رود.

اما نکته ای که این جا پیش می آید این است که کدام نهاد مسئول حل مشکلات آب و به خصوص آب شرب در اصفهان است؟ و مردم اصفهان مطالبات خود در رابطه با آب را از کدام نهاد می توانند پیگیری کنند؟ متاسفانه نهادهای مسئول در این رابطه این قدر زیاد هستند که هیچ وقت پاسخ مناسبی به مردم نخواهند داد و این تعدد مسئولیت باعث شده تا اقدام مناسبی هم در حل بحران آب استان اصفهان صورت نگیرد.

به همین خاطر رویش نیوز از ماه گذشته اقدام به نظرسنجی مردمی پیرامون نقش نهادهای مسئول در رابطه با بحرانی شدن وضعیت آب اصفهان کرده است. نظر سنجی رویش نیوز با این سوال که "کدام یک از نهادهای زیر نقش بیشتری در بحران آب شرب اصفهان و خشکی زاینده رود داشته اند؟" قصد در شناسایی نظرات مردمی در این رابطه داشت. نهادهای مورد نظر این نظر سنجی: 1- شورای عالی آب و مدیریت حوضه آبریز فلات مرکزی 2- دستگاه های دولتی مربوط 3-  نمایندگان ادوار مختلف مجلس در استان اصفهان و4- مدیران دولتی فعلی و قبلی استان اصفهان بوده است.

نتیجه این نظر سنجی که مورد استقبال مخاطبان رویش نیوز قرار گرفت به شرح زیر است:

شاید دم دستی ترین تحلیلی که می توان از نتایج این نظر سنجی به دست آورد این است که اصفهانی ها نقش موثر در بحرانی شدن موضوع آب اصفهان را متوجه درون خود استان و مدیران و نمایندگان مجلس اصفهان می دانند و نسبت به مسئولان امر در خارج از استان نقش کمتری را قائل هستند. هر چند که نباید از نزدیک بودن میزان آرا غافل شد. زیرا چنین مشکلی به خاطر کوتاهی یک یا دو نهاد به وضعیت بحرانی در سطح آب شرب نرسیده و قطعا ناشی از کوتاهی در همه سطوح است. زمانی دغدغه مردم خشکی زاینده رود بود ولی الآن دغدغه قاطبه اصفهانی ها آب شرب است.

 

 

نظرات

- آرش
آب اصفهان را برای دریاچه تفریحی در قم در سکوت خبری میدزدند و از تهران هم کارشکنی های لازم میشود که مردم اصفهان به حق خود نرسند
1395-07-06 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
می شود بگویی این دریاچه تفریحی کجای قم است؟ تو از قم متنفری چون از آخوند متنفری چون از اسلام متنفری. حالا هم فکر کردی نظر بگذاری که مثلا بگویی حکومت آب شما را دزدیده برده قم!
1395-07-06 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
همه موارد یاد شده در نظر سنجی البته مسوولند اما هیچ کدام به اندازه خود مردم استان اصفهان مقصر نیستند. تفکر مردم هم استانی من متاسفانه بسیار سطحی و احساسی است. ما باید بپذریم که اصفهان یک کویر است و بدون زاینده رود جایی مثل دشت لوت می شد. از همه طرف در محاصره کوهها است و راه فرار هوای گرم از آن وجود ندارد. بسیار کم در ان باد می وزد و ابرها هم کمتر به سوی آن می آیند. آنها هم که می آیند به خاطر هوای گرم طبقات میانی و پایینی جو نمی توانند ببارند. حالا ما در این شرایط اقلیمی چه کرده ایم؟ آب ناچیز زاینده رود را صرف فعالیتهای آب بر صنغتی کرده ایم. فولاد مبارکه ابتدا قرار بود در بندرعباس تاسیس شود که هم نزدیک بندر باشد و هم از آب دریا برای خنک سازی استفاده کند و هم آلودگی هوا نداشته باشد چرا که کنار ساحل فضا برای جا به جایی هوا آزاد است. ما این صنایع را آوردیم اصفهان و آب ناچیز زاینده رود را برای فولاد سازی تبخیر کردیم و تازه آلودگی شدید هوا با ذرات فلزی را ایجاد کردیم که سبب انواع بیماریهای خطرناک مخصوصا در مردم مبارکه و حومه آن شده است. ذوب آهن هم مشکل مشابهی دارد. اما اگر به مردم اصفهان بگوییم که صلاح آنها در بیرون بردن این صنایع از استان است قبول نمی کنند. مساله دوم تغییر سبک زندگی در اصفهان است. در اصفهان قدیم مصرف آب و انرژی بسیار پایین بود. خانه ها کاهگلی و عایق گرما بودند. همه خانه ها بادگیر داشتند.پنجره های ان کوچک و یا در حد تاق و چشمه بود. اما الان پنجره های خانه ها را به سبک نروژیها بسیار بزرگ می گیریم- و فکر نمی کنیم آن ملت به دلیل شرایط قطبی و کمبود نور مجبور به اسفاده از پنجره بزرگ است- و خانه هایمان را از شدت گرما تبدیل به گلخانه کرده ایم. کاهگل را کنار گذاشته ایم و از سنگ و آجر که رسانای گرما هستند استفاده می کنیم. بعد این همه حرارت را با فشار آوردن به کولر های - عمدتا آبی- می خواهیم جبران کنیم. حمامهای ما هم که الان همه روزه شده با دوش و مصرف آب بسیار بالا. مساله سوم کشاورزی است که با وجود همه این مشکلات به صورت سنتی و غرقابی باقی مانده است. کشاورزان عمدتا اقشار پیر هستند که ریسک پذیری اجرای طرحههای نوین آبیاری را ندارند. زمینهای کشاورزی به صورت تارعنکبوتی و کوچک است و جایی برای طرحهای آبیاری مدرن ندارد و اصلا صرفه اینکار را هم ندارد. صد البته در بالا دست زاینده رود هم بر زمینهای زیر کشت افزوده شده است که خلاف طومار شیخ بهایی است. البته خواهید گفت پس نقش چهارمحال بختیاری و یا انتقال آب به یزد چه می شود؟ پتاسخ این است که البته آنها هم نقش دارند. مثلا زاگرس اصلا جای کشاورزی نیست و عشایر بختیاری قرنها فقط دامدار بودند و باید چهارمحال مجددا مرکز دامداری و پرورش شیلات شود و در عوض آب مصرفی کشاورزی آن استان به سمت اصفهان برگردد. ایض یزد هم مثل اصفهان نیازی به داشتن صنایع ندارد. کلا همه صنایع باید به سواحل جنوبی منتقل شوند. اما وقتی هم استانیهای من که -تازه در ایران مشهور به زکاوت هستند- زیر بار این مسائل بدیهی و علمی نمی روند چه انتظاری باید از استانهای مجاور داشت؟ در خصوص اصلاح طرحههای صنعتی و کشاورزی ایران هم فراوان از مردم خوزستان و چهار محال فحش خورده ام و هم از مردم اصفهان. نکته مشترک بین همه مردم این است که همیشه دیگران را مقصر می دانند و معتقدند حقشان خورده شده است! با این وضع جنگ آب بزودی در ایران رخ خواهد داد. تا مردم دست از تعصبات جاهلانه قومی و منطقه ای بر ندارد هیچ راه حلی برای مساله آب متصور نباید بود.
1395-07-06 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.