آمانو:ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده
شنبه 10 مهر 1395, 20:17

 

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مفاد توافق هسته‌ای خبر داده است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند تاکید کرد: ایران به توافق هسته ای که سال گذشته با قدرت های جهانی دست یافت مبنی بر محدود شدن ذخایر مواد هسته ای که می تواند برای تولید تسلیحات اتمی استفاده شود، پایبند بوده است.

وی در ادامه ضمن تایید یافته های گزارش محرمانه آژانس که ماه گذشته مورد مشاهده رویترز قرار گرفته؛ تصریح کرد: تهران به مفاد توافق هسته ای که در ایران با مخالفت تندروها و در غرب با مخالفت شکاکان و بدبین ها روبرو شده، متعهد بوده است. توافق از ژانویه تاکنون بدون مشکل خاصی اجرا شده است.

آمانو اظهار داشت: یک اتفاق کوچک در ماه فوریه وجود داشت، ذخایر آب سنگین ایران کمی از سقف 130 تن فراتر رفت. ولی ما بلافاصله به ایران اعلام کردیم که اقدامات لازم را اتخاذ کند.

میزان ذخایر آب سنگین ایران در ماه فوریه به 130.9 تن رسیده بود. توافق هسته ای به ایران اجازه می دهد تا به محدودیت تعیین شده 130 تن آب سنگین تولید شده در تاسیسات اراک دست یابد و مازاد آن را در بازار آزاد بفروشد. ولی در صورتی که خریداری نباشد، کمیسیون مشترک به تهران کمک می کند تا 50 تن از مواد هسته ای را که برای تولید تسلیحات اتمی استفاده می شود، به عمان منتقل کند، جایی که تحت کنترل ایران باشد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.