به داد اصفهان برسید؛
اصفهان تشنه مدیریت صحیح منابع آبی موجود برای خروج از بحران
دوشنبه 26 مهر 1395, 16:12

 

رویش نیوز: مشکلات آبی اصفهان همچنان پابرجا است و اصفهان در حالی ماه اول پاییز را پشت سر می گذارد که زاینده رود در پایین ترین سطح آبی ممکن خود می باشد.

یک ماه قبل بود که معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان، علی بصیر پور در گفتگویی گفته بود: در حال حاضر ذخیره آب در مخزن سد زاینده رود حدود 200 میلیون متر مکعب است و بیش از یک میلیارد متر مکعب حجم سد خالی است، حجم سد زاینده رود نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدود 50 درصد کاهش داشته است.

وضعیت حال حاضر زاینده رود آن قدر بحرانی است که احتمال دارد امسال بستر زاینده شاهد حضور آبی برای کشت پاییزه شرق نشینان اصفهانی نباشد. همچنین در اصفهان شاهد کاهش منابع زیرزمینی آبی به طور بی سابقه ای هستیم.

تصاویری که مشاهده می کنید مربوط به کویری در مرکز کشور نیست بلکه تصاویر دریاچه سد زاینده رود در شنبه 24 مهرماه است که شدت بغرنج بودن وضعیت این رودخانه را به تصویر می کشد.

رویش نیوز پیش از این در یک نظر سنجی در رابطه با نقش نهادهای مختلف در بحرانی شدن وضعیت آب اصفهان و خشکی زاینده رود انجامداده بود که نتایج آن به شرح زیر است.

اما الآن و با توجه به حجم ناکافی آب در سد زاینده رود باید این نکته را متذکر شد که مدیریت منابع فعلی آب به نحو احسن می تواند اصفهان را از این بحران تا زمان بارش های پاییزی برهاند (مدیریتی که اصفهان بش از آب تشنه آن است) و همچنین مردم نیز باید صرفه جویی لازم در مصرف آب را از خود بروز دهند تا به زمانی نرسیم که هیچ آبی برای مصرف نداشته باشیم. کمبود بارش ها شاید یکی از دلایل معضل فعلی زاینده رود می باشد ولی عذم مدیرت صحیح منابع در دسترس آبی نیز در تشدید بحران آب بی تاثیر نبوده است.

 

نظرات

- احمد رضا
چرا باید همیشه کم مردم اصفهان و کشاورزان شرق اصفهان بگذارند؟ چرا باید کم تالاب گاوخونی بذارند؟ چرا عزم ملی و سیاسی در تصمیم گیران پایتخت نیست؟ مسئولان و نمایندگان استان چه ... میکنند؟ حتماً باید مردم اصفهان از کم آبی و مشکلات زیست محیطی آن بمیرند یا کشاورزان شرق اصفهان بد بخت تر شوند تا شاید دل جماعتی به حال آنها بسوزد؟ چرا نمایندگان اصفهان و مردم اصفهان دیداری با رهبری ندارند؟ چرا امضا برای یونسکو و ... جمع نمیکنند؟ چرا؟ چرا؟
1395-07-27 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ناشناس
باسلام فعلا این دولت فخیمه همه تقصیرهارابه گردن دولت قبل می اندازد.دولت سرش تابودبهبرجام گرم بودومردم راسرکارگذاشته بود.حالاهم که نزدیک انتخابات است ودیگرهیچ.
1395-07-28 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.