برجام یک روز ضعیف، فردا سونامی فرصت؛
یک بام و دو هوای رئیس سازمان انرژی اتمی
سه شنبه 27 مهر 1395, 10:26

 

 رویش نیوز :علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در دهمین همایش نخبگات فردا گفت: پس از برجام در شرایط غیر قابل باور قرار گرفتیم به طوری که فرصت‌ها یکی پس از دیگری مثل سونامی به سمت ما می‌آید، زیرا طرف مقابل دیده که این ملت اراده پیشرفت دارد.

این اظهارات صالحی در حالی بیان شده است که رییس سازمان انرژی اتمی خود یکی از منتقدین نحوه اجرایی شدن برجام بوده است و در اظهارات وی صحبت هایی که نسبت به بدعهدی های طرف مقابل و ضعف در متن توافقنامه باشد مشاهده می شود. حتی صحبت های صالحی درباره برجام به جایی کشیده شد که آن سخنان به مذاق رئیس‌جمهور خوش نیامد و روحانی در واکنشی جالب گفت: «ایشان وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی نیست، وزیر خارجه هم الآن نیست، ایشان مسئول سازمان انرژی اتمی است.»

شاید بشود صالحی را به عنوان اولین و تنها عضو تیم مذاکره کننده که نقص های برجام را پذیرفته است، دانست. صالحی در شهریور گذشته عنوان داشته بود: "اگر تيم مذاكره‌كننده در تنظيم برجام دقت بيشتري مي‌كرد، طرف امريكايي نمي‌توانست از آن سوء‌استفاده كند." مطلبی که ایراد آن از سوی یک عضو اصلی تیم مذاکره کننده عمق فاجعه را نشان می دهد.

اما امروز صالحی در حالی صحبت از هجوم فرصت ها به سمت ایران می کند که برجام خسارت محضی بیش نبوده است و دستاوردهای آن برای کشور تقریبا هیچ است. به نظر می رسد که آقای صالحی یا تحت فشار چنین صحبتی را بیان کرده است و یا اینکه صحبت های خود در چند ماه اخیر را فراموش کرده است.

در ادامه متن صحبت های علی صالحی در دهمین همایش نخبگات فردا را مطالعه می فرمایید:

 علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در دهمین همایش نخبگات فردا در سالن اجلاس سران گفت: هر انسانی اگر از شاخص‌های نخبگی برخوردار باشد نمی‌تواند در برابر مسایل ساکت باشد و حتما موضع می‌گیرد.

به گفته وی، یک نخبه باید دغدغه معیشت و فرهنگ هموطن خود را داشته باشد و اگر مسئولیتی گرفت خداپسندانه آن را انجام دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه انقلاب ما فلسفه سیاسی جدیدی ارائه کرد، گفت: اگر انقلاب ما بی محتوا بود اینقدر دنیای استکبار در برابر ما قد علم نمی‌کرد، می‌بینید که این انقلاب نظام سیاسی جهان را به چالش می‌کشد و به همین دلیل دشمنی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: پس از برجام در شرایط غیر قابل باور قرار گرفتیم به طوری که فرصت‌ها یکی پس از دیگری مثل سونامی به سمت ما می‌آید، زیرا طرف مقابل دیده که این ملت اراده پیشرفت دارد.

صالحی خاطرنشان کرد: بعد از برجام قرار شد عضو یک بخش بین المللی به نام ایتر شویم که در رابطه با نیروگاه گداخت است و پاسخ نهایی بشر برای تولید انرژی نامحدود است، در بعد فنی دستاورد بزرگی در برجام داشتیم و هیچ چیزی در صنعت هسته ای از دست نداده‌ایم، ولی هرچقدر شرح می‌دهیم برخی نمی‌شنوند یا نمی‌خواهند بشنوند. یک بیمارستان هسته‌ای و پروژه‌های تولید رادیو اکتیو در دست داریم. آیا صنعت هسته ای متوقف یا کند شده است؟

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.