شکایت صدا و سیما و حق مالکیت معنوی
دوشنبه 03 آبان 1395, 12:00

 

رویش نیوز-یادداشت میهمان- مسعود کوهیان: احتمالا شما هم مانند بنده علاقه ای به تلویزیون ندارید. شاید هم تلویزیون میبینید اما شبکه های صدا و سیما را تماشا نمیکنید.
تلویزیون ایران دیگر از دوران طلایی خود فاصله گرفته است. از سریال هایی که با پخش شدنشان خیابان ها خلوت میشد خبری نیست.
روزگاری سریال هزاردستان و روزی روزگاری، پدرسالار، ابن سینا و امام علی مردم را در خانه می نشاند، اگر هم هنگام پخش سریال کسی بیرون خانه بود به بهانه دیدن آنها ساندویچی میخرید و در ساندویچ فروشی به تماشای محصولات فاخر سیمای ملی می نشست.
اما چند سالی است که تلویزیون ایران از روزهای اوج خود فاصله گرفته است، اخبار ضعیف، سریال های کم مایه و مسابقاتی که بعضا شرکت کنندگانشان را تحقیر می کنند باعث شده فاصله مردم از گیرندهایشان بیشتر شود.
اما واقع بین باشیم. شکایت صدا و سیما از سایت آپارات به حق است.
بسیاری از سایت ها و روزنامه نگاران به صدا و سیما تاخته اند که چرا از سایت آپارات شکایت کرده و اینگونه می خواهد رسانه های تصویری مجازی را محدود کند. بسیاری بر این باور اند که تلویزیون میخواهد رقبا را از میدان خارج کند تا به این شکل بتواند سیطره خود را بر رسانه های تصویری حفظ و حتی افزایش دهد.
اما به راستی حقوق صدا و سیما به عنوان صاحب مالکیت آثار تصوری و پخش شده در آن نباید به رسمیت شناخته شود؟
مثلا آیا برای برنامه پربیننده خندوانه هزینه نمی شود که شب به روز نرسیده برنامه شب قبل در سایت آپارات گذاشته میشود و هر کس می تواند آن را دانلود کند؟
آیا صدا و سیما صاحب برنامه نیست؟ آیا برنامه ای که به رایگان در تلویزیون پخش میشود، به رایگان هم در سایت آپارات گذاشته شود و بارها وبارها مجانی دانلود شود؟
به نظر بنده این بخش از شکایت مطرح شده علیه آپارات مبنی بر نادیده گرفتن حق مالکیت صداو سیما به حق است، هرچند علاقه ای به صدا و سیما وبرنامه های آن نداشته باشم.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.