رویش نیوز: هر ساله و در این روزها شاهد بازگشایی زاینده رود و جاری شدن آن در بستر این رودخانه تمدن ساز بودیم. بازگشایی که به بهانه آبیاری مزارع شرق اصفهان مرهمی بود بر این زخم اصفهان و چند صباحی چشمش را بر بحران آب با نگاه به این رود جاری می بست. این روند کم کم می رفت به رویه ای عادی تبدیل شود تا حداقل چند ماهی در سال زاینده رود جاری باشد و طراوت و شادابی در شهر جریان داشته باشد.

اما امسال در حالی روزهای نیمه آبان را می گذرانیم زاینده رود نه تنها خیال جاری شدن ندارد بلکه طبق خبرها ذخیره آب در سد به حدی رسیده است که اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند (که امیدواریم این گونه نشود) اصفهان صد روز دیگر آبی هم برای خوردن نخواهد داشت و این به معنای بحران آب آشامیدنی اصفهان است که رویش نیوز پیشتر بارها نسبت به آن هشدار داده بود , و اکنون از بحران و معضل گذشته و به وضعیتی هشدار آمیز و خطرناک تبدیل شده است.

وضعیت آبی اصفهان از سالها قبل نقل محافل و وعده دولت به اصفهانی ها بوده است، حتی روحانی این وعده را داده بود که در این دولت زاینده رود به هر نحوی که شود جاری خواهد بود. البته در دولت های قبل هم از این قسم وعده ها زیاد بوده است. اما حال می بینیم که نه تنها آبی در زاینده رود جاری نیست بلکه قطره های آب در سد هم به شماره افتاده و معلوم نیست که آیا اصفهان بتواند به سلامت از این بحران عبور کند.

پروژه های مختلفی هم برای زنده شدن زاینده رود در این سالها تعریف و اجرا شد. پروژه هایی که همیشه به زودی افتتاح خواهند شد اما هنوز هیچ خبری از آن نیست. همین چند روز قبل بود که حسینعلی حاجی نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در رابطه با پروژه های مربوط به زاینده رود گفته بود: "در حال حاضر هیچ پروژه‌ای برای آینده زاینده‌رود و نجات آن فعال نیست و پروژه‌هایی مانند بهشت‌آباد، تونل سوم کوهرنگ و سد آن و مصوبات 9 ماده‌ای شورای عالی آب همه تعطیل هستند."

در کل هم پروژه های مربوط به احیای زاینده رود در طول این چند سال با فراز و نشیب هایی همراه بوده است. در نزدیکی سفر استانی رییس جمهور در آستانه افتتاح بوده و در زمانی دیگر به دستور وزیر نیرو و با حمایت رییس سیاسی کار سازمان محیط زیست دستور به توقف این پروژه داده شده است.

البته باید گفت که شورای عالی آب مصوباتی در رابطه با زاینده رود داشته است که از برخی از این مصوبات بوی حل نسبی بحران زاینده رود می رسد اما این مصوبات در همان حد مصوبه مانده است و هیچ همتی برای اجرایی کردن آن ها از سوی دولت، وزارت نیرو و دیگر نهادهای مسئول دیده نمی شود.

امروز اسحاق جهانگیری استاندار اسبق اصفهان و معاون اول دولت یازدهم همراه با وزیر نیرو برای افتتاح برخی از طرح هایی مثل فاز دو خط یک مترو، استادیوم نقش جهان و ... به اصفهان سفر می کنند. جهانگیری و چیت چیان هر دو افراد تاثیر گذاری در جریان آب اصفهان هستند چه در حال و چه در دوران حضور جهانگیری در استانداری اصفهان. بهتر مسئولین برنامه ریز این سفر، برنامه این دو نفر را به گونه ای طراحی کنند تا پیش و یا حتی پس از رسیدگی به افتتاح هایشان سری هم به جاده ورزنه و روستاهای شرقی اصفهان، تراکتورهای پارک شده و زندگی های نابود شده کشاورزان در آن نواحی بزنند تا تثیرات برخی تصمیمات خود در رابطه با موضوع آب اصفهان و انتقال آن بدون ایجاد پشتوانه ای جدید را ببینند شاید تاثیری در بهبود وضعیت پروژه هایی مثل بهشت آباد و تونل گلاب داشته باشد.

این روزها باید به مسئولان استانی و دولتی دخیل در موضوع آب گفت که آقایان و خانم ها به داد اصفهان برسید. جاری شدن زاینده رود پیشکشتان اصفهان تا چند صباحی دیگر آب خوردن هم نخواهد داشت.

نظرات (17)

 1. شما قدری از سرمایه های اصفهان را به چهارمحال ببرید و روی دامداری و شیلات در آن استان سرمایه گذاری کنند تا مردمش منبع درآمد و اشتغال مناسب به دست آورند و دست از کشاورزی بردارند و ضمنا برای مشاغل کاذب به اصفهان مهاجرت نکنند، مصرف آب اصفهان را هم کنترل کنید، صنایع آب بر اصفهان و یزد را هم به سواحل جنوبی منتقل کنید. آن وقت خواهید دید نه تنها آب به ورزنه می رسد که گاوخونی هم احیا می شود. اما جنگ انداختن بین اصفهان و خوزستان و اصرار برای انتقال تونل سوم کوهرنگ آنهم در حالی که مردم خوزستان دارند از عصبانیت منفجر می شوند یعنی آغاز جنگ داخلی بر سر آب. مجددا آماده شنیدن فحشها و هتاکی های همشهریان و هم استانی های عزیز هستم. اما راه حل همان است که گفتم و بس. همه دردهای ما از تفکر تمرکز گرای سنتی ایرانی است که همه چیز را برای شهرهای بزرگ می خواهد. اما اگر اممکانات در کشور متناسب با استعدادهای زمین و آب و هوا توزیع شود خود به خود همه مشکلات حل می شود.

  • مسعود 1395/08/12 14:43

   اخوی، میشه 4 تا از این سرمایه ها رو بگی؟ ذوب آهن که 90 دردص کارکنانش همین اهالی چهارمحال اند هیچی/ میمونه فقط فولاد مبارکه/ مردم مومن مگه اصفهانی ها پای فولاد ایستادن؟ فولاد رو کشور داره نفعش رو میبره/ مالیاتش که و جیب دولت میره، تولیدات و صادراتش هم همینطور کجاش به اصفهان سود داده؟ سرمایه های اصفهان کو؟ انگار اصفهانی ها وایسادن جلو انتقال صنایع/ صنایع رو دولت داره نفعش رو میبره و نه اصفهان. بیان بردارن، ببرن

   • و همینها که شما می گویید یعنی درد. اینجا بحث قومیت مطرح نیست که می نویسید فلان تعداد بختیاری در ذوب آهن کار می کنند! بحث مکان و موقعیت است که ذوب آهن و فولاد مبارکه و سایر صنایع در مرکز ایران اصلا نباید باشند و آن بختیاری های عزیز هم باید برگردند به استانشان و مشغول امور دامداری و شیلات بشوند. بقیه صنایع آب بر هم نباید در اصفهان باشد. دولت برود سودش را از سواحل جنوبی ببرد نه از مرکز و رودخانه نیمه جان زاینده رود. ضمنا با حذف صنایع بزرگ از اصفهان آلودگی به طور محسوسی کاهش می یابد و بارندگی هم بیشتر خواهد شد. ضمنا نگاهی بکنید به این همه ثروت تجاری و ساختمانهای شیک اصفهان که هزینه هر کدام آنها می توانست دست کم برای صد جوان بختیاری اشتغال سالم در استان خودش درست کند. اینها را کی درست کرده؟ باید تا چند سال درآمدهای اصفهان را صرف سرمایه گذاری در چهار محال و غرب استان اصفهان کرد تا آن مناطق تبدیل به قطب دامپروری شوند. این باید خواسته نمایندگان اصفهان از دولت باشد که صنایع باید از اصفهان بروند و درآمدهای دولت از محل آنها باید صرف دادن وام برای دامداری و شیلات در چهارمحال و بختیاری بشود. خیلی از مشکلات با حذف این تمرکز گرایی خود بخود حل خواهد شد. اما متاسفانه همه همت آقایان شده اصرار برای انتقال آب کوهرنگ و بس.

    • محمد 1395/08/12 17:09

     اقای فقیه ایمانی ازت ممنونم اولین بار بدون تعصب و توهین از یه اصفهانی راحبه اب حرف منطقی میشنوم من دو سال پیگیر مساله هستم هروقت بحث کردم با اصفهانیها فقط جواب شنیدم ما 23000تا شهید دادیم یا امار مهاجرین خوزستان رو دادن اخه دوست عزیز صدام مگه به خوزستان حمله کرد به ایران حمله کرد مگه اصفهان رو نزد با موشک اگه قرارر به منت باشه ما منت داریم که جلوی اونا وایسادیم که در اصفهان نجنگین من خاک پای همه شهد اا اصفهان هستم اما شمایی که مارو متهم به بیغیرتی وفرار از جنگ میکنی میدونی خود خوزستان هم با جمعیت کمتر 23هزارتا شهید داد میددونی دوروز اول خرمشهر 7000تا شهید داد فردای قیامت جواب چی میدی که خونشون رو انکار میکنی عزیزی که امار مهاجرین رو بع رخ میکشی میدونی الان اهواز و ماهشر چقد اصفهانی داره اونم با بهترین مشاغل اکثرا اهل خمینی شهر و نجف اباد و لنجان که بعد بازنشستگی برمیگردن اصفهان برعکس شما کسی بهشون بی احترامی نمیکنه کسی هم نمیگه سهم اب خدتون رو با تونل بیارین اهواز و خوزستان خوزستانی اگه شهرشو ول میکنه فقط برای اب و هوا خوبه نه چیز دیگه چرامیگین نمکنشناس نمکنشناسیم که 6تا تونل اب دادیم بهتون یا با نفت ما صاحب پالایشگاه به اون عظمت یا شرکت نفت پایتخت شدین چقد شغل براتون اورده میدونی کل مصرف اب شرب اصفهان 400میلیون متره مکعب در صورتی که همین الان از کارون 1میلیارد اب می فرستیم اصفهان یعنی 2ونیم برابر اب شرب اصفهان کسی که میگی کم ابی تقصیر مهاجرینه ایا مهاجرین از اب کارون که میاد اصفهان سهم ندارن اصن این همه اب برا چیتونه کجا میره چرا کوچکترین قدمی برا صرفه جویی یا اصلاح نحوه مصرف برنمیدارین و فقط هرچند سال یه بار دنبال یه تونل از کارون هستین به چقدر حجم اب اتقالی راضی میشین مگه ما زندگی نداریم معیشت نداریم از کجا ارتزاق کنیم چون شنیدم میگن مقصر کمبود اب خوزستانه معنی نداره که اب بره خوزستان عجب اب که میلیون ها سال حق خوزستانه واز راه طبیعی میره اونم برای بهترین خاک ایران از نظر کشاورزی که بهش میگن جلگه حاصلخیز خوزستان وبزرگترین تولید کننده گندم وذرت و کلزا ایرانه ودومین تولید کننده مرکباته نباید بره خوزستان باید بره اصفهان باهاش فولاد بسازن عجب توقع دارین خوزستان نه فولاد بسازه نه پتروشیمی نه کشاورزی ونه مهاجرت کنن پس از کجا ارتزاق کنن بشینن تو خاک وگرما شمارو ببینن واه بکشن دم نزنن خوزستان وچهار محال گناه کردن این همه اب فرستادن باید بشیم نمکنشناس میدونستین بهشت اباد علاوه برا خوزستان وچهارمحال اصفهانو به خاک سیاه میکشونه چون معیشت 290000 چهار محال و 250000 خوزستانی از مقدار اب بهشت اباد ه اثر زیست محیطیش هم 80درصد جمعیت خوزستانه پس وقتی اب بره اصفهان اوناهم وای نمیسن بیکاری و الودگی نگاه کنن چاره ای ندارن جز مهاجرت که گزینه اولشون اصفهانه بنابرین همون اب صرف مصرف خدشون میشه واصفهان مجبور میشه اشتغال و مسکن وخدمات و،،،، رو از جیب پرداخت کنه میبینی بهشت اباد جز ضرر چیزی نصیب اصفهان نمیکنه تولید فولاد تو اصفهان ضرره مسه اینه تو اهواز هتل هفت ستاره بزنی توقع داشته باشی وسط مرداد پر مسافر باشه و سود بده من با کمال احترام حرف زدم خوشحال میشم بدون توهین جواب بشنوم در ضمن خدمم به خدا اصفهانی مقیم اهوازم اما بدون تعصب حرف زدم

     • شما سعی کردید دور از تعصب باشید اما نتوانستید. صحبتهای شما هم متاسفانه جلوه دیگری از تاثیر تحریکات سوء دشمن است.شما سه اشتباه واضح دارید که الیته بقیه هم استانی های شما هم دارند. اول اغراق در مورد نقش تونلها. دوم اینکه آب را حق خود می دانید و سوم اینکه باورتان شده خاک خوزستان بهترین خاک است! اولا تونلهای اول و دوم کوهرنگ دهها سال پیش و قبل از انقلاب تاسیس شده اند و در تمام این مدت طولانی هیچ مشکلی برای خوزستان وجود نداشت. هنوز هم برداشت جدیدی به نفع اصفهان انجام نشده. پس مشکل خوزستان که از سال 80 به بعد ایجاد شد چیز دیگری است که به شما نمی گویند. اما من به شما می گویم. مشکل درست بعد از طرح خودکفایی گندم در دولت خاتمی شروع شد. هم در چهار محال و هم خوزستان کشتهای دیم به آبی تبدیل شد و افراد بسیاری از دولت وام گرفتند زمینها را زیر کشت بردند. ثانیا : آب در ایران هیچ گاه حق مردم اطراف آب نمی تواند باشد. چرا که به طور معمول در ایران جایی که آب هست خاک خوبی نیست و جایی که خاک خوب هست آب نیست. بهترین خاک برای کشاورزی خاک ناشی از فرسایش سنگهای آذرین است. چنین خاکی در شمال ایران و دشت سیستان و مناطق مرکزی ایران و اطراف تشکیلات آذرین دوران سوم زمین شناسی یافت می شود. ضمنا برای همین است که مردم ایران یاد گرفتند در طول هزاران سال آب را با قنات از کوهستانها و مناطق پر آب به دشتهای خشک این مناطق منتقل کنند. در واقع این خاک است که است جمعیت را جذب می کند نه آب. ثالثا: در ادامه مورد قبل اینکه اما بر عکس. خوزستان با وجود آنگه جلگه است یکی از بدترین خاکها را برای کشاورزی دارد. چرا که تماما حاصل فرسایش سنگهای آهکی و رسی زاگرس است. به این ترتیب هم از نظر مواد معدنی مانند انواع فلزات فقیر است و نیاز به استفاده از کود فراوان دارد و هم چون خاک پایه رسی است مصرف آب آن بسیار بالا است. چرا که رس تخلخل زیاد دارد و آب فراوان جذب می کند اما آن را پس نمی دهد. اصلا دلیل ساختن کوزه و سفال از رس هم همین است که آب را از خود رد نمی کند. و برای همین وقتی در اهواز و آبادان باران کمی می بارد بلافاصله سیل راه می افتد در حالی که همان وقت زمین را نیم متر بکنند می بینند خشک است. چرا که آب روی سطح زمین مانده و به داخل زمین نفوذ نکرده است. مجموعه این عوامل سبب می شود که کشاورزی در خوزستان کمترین بازدهی و بیشترین نیاز به مصرف کود و آب را در تمام ایران داشته باشد. البته می دانم که این حرف برای شما قابل قبول نیست چرا که مطابق آمارها خوزستان از پرمحصولترین استانهای ایران است اما یادتان می رود که این محصول فراوان با مصرف وحشیانه آب و کود شیمیایی به دست آمده است. مردم به رودخانه های متعدد خوزستان نگاه می کنند و فکر می کنند چون آب هست باید همینجا کشاورزی کنند در حالی که اتفاقا دلیل وجود رودهای متعدد در خوزستان هم این است که خاکش رسی است و آب را روی سطح خود نگاهداشته است. و دقیقا برای همین بود که با وجود تلاشهای متعدد تاریخی که برای آب کردن خوزستان صورت گرفت خوزستان کم جمعیت ماند. ساسانیها شهرکهای متعدد در خوزستان بر سر راه بین فارس تا مدائن ایجاد کردند اما این شهرکها هیچ کدام باقی نماندند. خوزستان هیچ گاه جمعیت زیادی زیادی نداشت تا اینکه نفت کشف شد. عربها به کنایه می گفتند لیس وراء العبادان قریه. عنی آن سوی آبادان دیگر دهی نیست! چرا که در مقایسه با جلگه عراق که حاصلخیز بود خوزستان فقیر بود. عراق حاصل آبرفت کوههای فوق العاده غنی از فلزات ترکیه است و خوزستان حاصل آبرفت زاگرس که فقیر و فاقد تشکیلات آذرین است. در واقع بجز مناطق محدودی در شمال و شرق خوزستان نظیر دزفول و شوشتر و رامهرمز که خاکش رس کمتری و دانه بندی درشت تری دارد و قابل استفاده کشاورزی است بقیه مناطق خوزستان همواره لم یزرع بوده اند. اصلا برای همین طرح نیشکر شکست خورد. که خود داستان دیگری دارد. در واقع خوزستان کوبا یا جاوه نیست که خاک آذرین و غنی از سیلیس با نفوذ پذیری بالا دارد و محیط ایده آل برای نیشکر ایجاد کرده است. آب و هوای مرطوب و آب کافی نیست. خاک هم شرط است. در عوض شهرهای اصلی و بزرگ ایران درست در مناطقی ایجاد شدند که بهترین خاک را داشتند. همین شرق اصفهان خودش نمونه ایده آل برای کشاورزی است و خانه های اصفهان روی بهترین خاک کشاورزی ایران ساخته شده اند. رشته کوه شرقی اصفهان در امتداد کوههای کرکس تا زفره همه تشکیلات آذرین دوران سوم اند. خاک حاصل از آبرفت این کوهها به سمت جنوب غرب یعنی مسیر زاینده رود سرازیر شده و در محل اصفهان به تلاقی استثنایی یک رودخانه با خاک آبرفتی غنی از مواد معدنی رسیده است. برای همین از دوران بسیار قدیم همیشه اصفهان یک شهر بزرگ و یک قطب کشاورزی در ایران بوده است. حالا اتفاقی که در خوزستان رخ داده را ببینید، از سال 80 وسعت زمینهای کشاورزی آنهم با کشت غرقابی در خوزستان چند برابر شده و نتیجه بدیهی آن هم گل آلود شدن و کم آب شدن کارون است. درست از همان سالها گل آلود شدن آب آبادان و خرمشهر شروع شد و با خشکسالی های بعدی الان مشکل به خود اهواز رسیده است. اما مردم و مسوولان خوزستان به جای چاره جویی و رفع مشکل به فکر قطع آب اصفهان افتاده اند تا آن آب را هم صرف هدر دادن در رسهای خوزستان کنند. در حالی که هر انسان عاقلی می فهمد آب و خاک سرمایه ملی هستند و باید جایی این سرمایه گذاشته شود که حداکثر سود را بدهد. شرق اصفهان می تواند با یکدهم آبی که در خوزستان مصرف می شود بیش از آن استان محصول تولید کند. اما آب ندارد. استان یزد دو سال پیاپی نمونه تولید گندم شد اما این موفقیت به قیمت برداشت بی امان آب برای کشاورزی در دشتهای غنی یزد به دست آمد و نتیجه آن نشست زمین تا سه متر در آن استان بود. اگر آب خوزستان در یزد وجود می داشت همین استان به تنهایی کل گندم ایران را می توانست تامین کند. چرا که خاکش فوق العاده غنی و نفوذ پذیریش هم بالا است. بدون مصرف کود و آب زیاد محصول فراوان می دهد. پس می بینید که ایده انتقال آب از خوزستان به مناطق مرکزی ایران کاملا منطقی است. آب را می شود منتقل کرد اما زمین و خاک را که نمی شود جا به جا نمود! اما همانطور که گفتم در شرایط حاضر امکان آن وجود ندارد چرا که مردم خوزستان ابدا حوصله شنیدن حرف منطقی و علمی را ندارند و اینکار برای امنیت کشور خطرناک است. برای همین بشدت اصرار دارم که اصفهان دست از تعقیب طرح تونل سوم کوهرنگ بردارد. در ثانی مردم خوزستان بیکار مانده اند و اگر در آن استان مشغول نشوند اتفاقا به اصفهان سرازیر خواهند شد. اما می شود این هزینه ای که صرف مهاجران خوزستانی در اصفهان می شود را در خود خوزستان صرف کرد. خاک خوزستان هراندازه که برای کشاورزی بد است اما برای مصارف صنعتی خاکی است اعلا. این خاک را برای تولید سیمان و یا خشک کردن دریا بسیار مناسب است چرا که آب در آن نفوذ نمی کند. اصلا برای همین امارات مایل به خرید این خاک است چون این برای ایجاد جزایر مصنوعی و پی سازی از بهترین خاکها است. این خاک می تواند مایه درآمد دایمی برای مردم خوزستان باشد. به شرطی که نخواهند در آن کشاورزی کنند آنهم با هزینه سرسام آور آب و کود. ضمنا صنایع آب بر اصفهان می تواند در سواحل خوزستان مستقر شود. در عوض آب شیرین به سوی اصفهان بیاید. هر چند قرارگیری فولاد خوزستان در کنار کارون هم غلط است و آنهم باید لب دریا مستقر شود. اگر ثروت به طور عادلانه و منطقی و بر اساس استعدادهای واقعی خاک و آب هوای هر منطقه تخصیص یابد همه این مشکلات به راحتی قابل حل است. اما مردم و مسوولان گوش شنوایی ندارند.

      • محمد 1395/08/13 15:39

       برادر عزیز اولا مزید اطلاع تونل اول کوهرنگ زمان شاه بود دوم سال 66 افتتاح شد سوم هنوز بدون سده که با پمپآژ 70میلیون متر مکعب اب داره میفرسته بعد افتتاح میشه 250 ملیون این امارو فولاد گر نماینده اصفهان داده از چشمه لنگان وخدنگستان هم سال 82 راه افتاد از همه مهمتر مگه قرار اول یه اتفاقی بیفته برا خوزستان تا دیگه اب انتقال ندید همین الانم اگه این اب نمیرفت کلی کشاورزی تو شمال خوزستان و چهارمحال راه میفتاد مهاجرت هم نمیکردن که اینجور تحقیر بشن من اصن نگفتم خاک تقصیر اصفهانه اما خاک بحثش جداست دلیل خاک خوزستان کشت گندم نیست دلیلش رو بزار رک بگم چند سال بزرگترین میدانهای نفتی جهان در زیر و اطراف اهواز وسوسنگرد کشف شده که اصن از نظر حجم قابل مقایسه با مقدار های قبلی نیست وایران رو تبدیل به بزرگترین دارنده ذخایر نفت دنیا میکنه اینا هم برای دلیل مادی هم به دلیل رو کم کنی عربستان میخان این نفتو استفاده کنن لازمه این کار هم بی ارزش شدن وغیر مسکونی شدن اهوازه که مردم کوچ کنن برن مرکز تا اهواز خراب بشه نفتش استخراج بشه تا بشه یه جایی مسه عسلویه که فقط جا کاره نه زندگی الان وسط شهر چاه نفت زدن وسط فرودگاه چاه نفت زدن جاش دارن به خرج وزارت نفت یه جا دیگه فرودگاه عظیم باسع اهوازه میسازن اومده تالاب رو خشک کردن برا اینکار این شده دلیل خاک اهواز وگرنه از خارج میاد خاک دروغ محضه واما درمورد زمین و نوع خاک واینا که من اطلاع ندارم اما فکر کنم شما تصورت از خوزستامون همون بیابونا که توفیلم جنگی نشون میدنه که کاملا غلطه شاید ابادان یا خرمشهر درست باشه نه کل خوزستان فقط اینو میدونم که اهواز از اصفهان هم سرسبز تره تا جایی که من دیدم دلیل اینکه اب زیاد مصرف میشه اول روش سنتیه ابیاریه که که دلیلش عدم تسهیلاته مرکز به کشاورزانه که اگه بدن سطح تولیدات به چندبرابرهم میرسه کافیه نصف پول کوهرنگ 3 یا ربع بهشت اباد دوازده هزار میلیارد تومنی رو بدن به ابیاری قطره ای خوزستان که سیاست اینه که ندن اما خاک من نمیدونم عراق که برهوته خاکش مستعده اما خوزستان که جفتشه نه ابرفت کارون ضعییفه اندازه بیابونی چون یزد ونایین و خور هم نیست اما دجله وفرات نه این حرفارو نمیفهمم اطلاعی هم ندارم حقیقتش اینیم که گفتم خوزستان جای مناسبیه برا کشاورزی حدیث امام رضاست تو سفر به مشهد برای جریان ولایتعهدی که در اهوازم توقف داشتن واین حرف رو فرمودن درکل نا امیدم کردین چون فهمیدم منطقتون برا عدم انتقال اب عصبانی شدن مردم خوزستانه که خطرناکه و ارزش ریسک نداره که اب رو منتقل کنیم نه دلیل ظالمانه بودنشان وغیر علمی بودنشان وفاجعه انسانی

 2. طاهری 1395/08/13 12:19

  برادر اگر ممکنه یک ایمیل از خودتون بفرستید/ ممنون میشم

 3. رضا 1395/08/14 16:28

  انتقال آب بین حوزه ای از نظر زیست محیطی اشتباه است در دولت اعتدال به جای طرحهای انقلابی مثل انتقال آب بهتر است بین منابع و مصارف تعادل برقرار کرد حالا کاری به پیامدهای سیاسی خطرناک انتقال آب ندارم اصلا در دنیایی که کارگران کارخانجات ربات هستند ساخت کارخانه فولاد در اصفهان حماقت است قبل از انقلاب قراربود فولاد مبارکه در بندرعباس ساخته شود اما اصفهانی ها به دلیل نفوذ سیاسی آن را به مبارکه منتقل کردند متاسفانه مدیریت سیاسی کشور پس از انقلاب به دست اصفهانی ها افتاد و کل کشور را در بحران انداختند اما قبل از انقلاب تصمیمات مدیران کارشناسی و علمی بود من وقتی به شیراز سفر می کنم واقعا از فرهنگ مردمش لذت می برم اما در اصفهان مردم دایم دنبال پول هستند ای کاش مانند قبل از انقلاب مدیریت کشور دست شیراز ی ها بود تا کل کشور پیشرفت می کرد نه اینکه همه ایران ویران باشد و فقط یک شهر آباد به اسم اصفهان داشته باشیم

 4. همون 1395/08/14 20:45

  آقا قربونت بیا هم صنایع رو بر دار ببر جنوب هم خوزستانیا رو بر دارین ببرین تو شهراشون هم مهاجرین شهرکرد برن سر کار تو شهراشون مام تو اصفهان راحت و خوش باشم خسته شدیم از این مهاجرین پررویی که اومدن تو این شهر و هر روز بیشتر به اصفهان و اصفهانی توهین میکنن

 5. امید 1395/08/15 15:06

  عجیبه که از میون این همه بحث، هیچ اثری از عامل اصلی بحران آب نیست. اون هم این که با وجود این همه دعوا بر سر آب، روی چه حسابی می گن جمعیت باید 150 میلیون نفر بشه؟!

 6. کوروش 1395/08/17 09:04

  بدترین اتفاقات وقتی می افتد که هشدارها و علایم اولیه بیماری نادیده گرفته شود یا سانسور شود متاسفانه تلاش ناخودآگاهانه ای در رسانه های کشور صورت می گیرد تا عوارض انتقال آب خوزستان و درد و رنج خوزستانیها سانسور شود در حالیکه تمام فلات ایران از قم تا کرمان شروع به برداشت آب از خوزستان کرده اند رسانه های داخلی عوارض بی آبی مثل گرد و غبار در خوزستان به خارج از مرزها نسبت داده می دهند متاسفانه این سیاست رسانه ها و مسولین و توجه نکردن به علایم بحران خوزستان در آینده موجد بحرانهای سیاسی و امنیتی خواهد شد کشورهای بیگانه هم مطمنا بیکار ننشسته اند و سعی دارند با مخفی نگه داشتن بحران آن را به زمانی برسانند که غیرقابل مهار خواهد شد

  • لطفا اول از اصفهان خازج شو بعد علیه اصفهان سمپاشی و اصفهان ستیزی کن واقعا چرا خطر این ئان قومهای مروج اصفهان ستیزی ان هم با اکاذیب جلوش گرفته نشه اصفهان و اصفهانی نابود میشه باید علما رسانه ها و خصوصا صداسیما از اقوام بخواد تکلیفشان را با این پان قومهای اصفهان ستیز و سمپاش علیه اصفهان اعلام کتنه وگرنه هر جایی باشه که بخشی از ساکنین علیه اونجا سیاه نمایی و سمپاشی میکنند قطعا نابود میشه

   • محمد 1395/08/18 17:12

    باشه اما به شرطی که هر وقت تونل های کوهرنگ و بقیه وتونل انتقال اب کارون قطع کردین وخط لوله و نفتی که از خوزستان میره میشه سه تا پالایشگاه برا کویر اصفهان و از طرفی همه اصفهانی های مقیم خوزستان وچهار محال برگشتن اصفهان انوقت میبینیم کی ضرر میکنه وبه خاک سیاه میشینه

    • باشه 1395/08/19 19:52

     قطعا اصفهان مثل زمانی که نفت نبود هم تاجر و باهوش و صنعتگرن و اقتصاددانند شما فکر خودتون باشین که کل درامد نفت هم بردارید باز دنبال فرار از اون گرما و بیابان و مهاجرت به اصفهانید اصفهان بدون نفت مثل اروپای بدون نفت شمای با نفت مثل همین کشورهای عربی با نفت

    • نمکدان شکن 1395/08/19 16:01

     اولا خط کشیهای استانی سیاسیه نه کشوری و منبعی دوما نفت را فسیلها ساختن شما نقش و عملکردت را بگو تا حساب کنیم بنابر استدلال غلط شما اگر اب هم خط کشی باشه چهارمحال جزو اصفهان بود و زمان شاه جدا کردنش وقتی برگرده به اصفهان اونوقت منبع اب کارون هم جزو اصفهانه

     • محمد 1395/08/19 17:10

      اولا چهار محال فعلا استان جدایی ارث و ملک مردم اصفهان نیست که به زور جداش کردن مال مردم خدشه نمیدونستن از شماها اجازه بگیرین وشما صاحب اختیارشونین جهت اطلاع ازتون بیزارن دوما چه طوره که صبح تاشب از مهاجرین چهارمحالی بد میگین موقع اب میشن جز اصفهان بعدشم نمیدونستم شما ها باسه اب خدتون هیدروژن و اکسیژن با هم مخلوط 06میکنین اب تهیه میکنین که میگی نفت مال فسیل هاست نه مردم خوزستان اب زاینده رود هم خدش مسه نفت طبیعیه پس ایجوری به مردم اصفهان ربطی نداره که میبرنش یزد پس همه اثار باستانی اصفهان هم ترکها ساختن نه شماها هی هم نگین اصفهان ستیزی برین ببینین چکار کردین که همه خصوصا همسایه ها ازتون بیزارن از هرجا به یه طریقی منابعی رو کندین بردین شهر خدتونو اباد کردین حرف بزنن میشن اصفهان ستیز بی فرهنگ و قوم گرا فقط شماها خوبین

 7. جاسوسی 1395/08/19 16:07

  به اعتراف خودت ساکن اصفهانی و اصفهان ستیز امثال شما در ادارات دولتی اصفهان نقش جاسوس و خاین دارید و مثل ستون پنجم ضد اصفهان عمل میکنید حکم اخلاقی و قانونی کار خودت که اقرار کردی میدونی چیه دیگه

افزودن نظر

captcha
 • پربیننده‌ترین
 • مطلب دیگری نیست