یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: برخی کارهای گذشته اصلاح‌طلبان مانند «به خیابان آمدن» و «شعار تند علیه نظام دادن» از جمله اشتباهات آنها بوده است.

به گزارش رویش نیوز حجت‌الاسلام محمدعلی آهنگران فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگوی مشروح با تسنیم به تشریح پایگاه رأی حجت الاسلام روحانی در انتخابات 96، وضعیت اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو و آسیب‌شناسی این جریان پرداخت.

** وضعیت روحانی در انتخابات 96

وی درباره انتخابات سال آینده و احتمال رأی آوردن روحانی، گفت: به نظر من آقای روحانی و دولت ایشان در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 با زحمت کمتر و رای بیشتر موفق می‌شود. به دلیل نبود رقیب جدی برای آقای روحانی و حمایت منسجم جریان اصلاحات از ایشان به نظر من هیچ جایگزینی برای آقای روحانی وجود ندارد. 

** کاندیدای مقابل روحانی که بلیغ‌تر از همه صبحت می‌کند؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه جریاناتی هم که به مخالفت علنی با دولت یازدهم می‌پردازند وضعیت‌شان معلوم نیست، گفت: به نظر من جریان مخالف دولت به شخص واحدی برای معرفی در مقابل روحانی نرسیده است اما پیش‌بینی می‌کنم که آقای جلیلی از سوی جبهه پایداری به میدان بیاید چون نسبت به سایر منتقدین دولت بلیغ‌تر صحبت می‌کند.

** به برخی وزرای دولت اعتراضاتی داریم

حجت الاسلام آهنگران درباره طرح حمایت مشروط از روحانی که اخیراً برخی اصلاح‌طلبان مطرح کرده‌اند، گفت: در جریان اصلاحات کسی به دنبال سهم‌خواهی از دولت نیست. امروز جریان اصلاح‌طلبی نمی‌خواهند برای روحانی تعیین تکلیف کنند و در دولت آینده به دنبال سهم‌خواهی نیست اما اعتراضاتی درباره برخی وزرای کابینه دولت فعلی وجود دارد. 

** شعار «خروج از حاکمیت» اشتباه اصلاح‌‌طلبان بود/اصلاح‌طلبان امروز عقلانیت بیشتری دارند

وی افزود: قرار نیست آقای روحانی به عنوان رئیس دولت، اولویتهای اصلاح‌طلبان را به بجای اولویت‌های ملی ملاک قرار دهد و این همان اشتباهی است که در دوران دولت اصلاحات رخ داد و عده‌ای شعار «خروج از حاکمیت» و «عبور از رئیس دولت اصلاحات» سر دادند. خوشبختانه امروز اصلاح‌طلبان با استفاده از تجارب گذشته عقلانیت بیشتری در عمل به خرج می‌دهند.

** جهانگیری و ظریف؛ آلترناتیو روحانی در انتخابات 96

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره طرح برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر معرفی یک آلترناتیو در کنار روحانی برای انتخابات 96، متذکر شد: کسانی که به فکر گزینه جایگزین برای روحانی هستند تنها در صورتی می‌توانند گزینه خود را معرفی کنند که روحانی در انتخابات آینده رد صلاحیت شود هرچند این مسئله بسیار دور از ذهن است اما فرض محال، محال نیست. گزینه‌های جایگزین نیز احتمالاً از درون دولت فعلی خواهند بود. مثلاً افرادی مانند جهانگیری یا ظریف مناسب هستند.

**‌ جریان اصلاحات متکثر است اما به دلیل شرایط منسجم عمل می‌کند

حجت الاسلام آهنگران درباره عملکرد نمایندگان فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: کسانی که در لیست امید و به عنوان گزینه‌های جریان اصلاحات برای انتخابات مجلس معرفی شدند افراد ناشناخته‌ای بودند که حتی برخی از بزرگان اصلاحات هم آنها را نمی‌شناختند ولی به دلیل حمایت جریان اصلاحات از آنها، توانستند وارد مجلس شوند. هر جریان سیاسی اشکالات و نقاط ضعفی دارد. جریان اصلاحات جریان متکثری است و هم اکنون بنا به ضرورت کنار یکدیگر به صورت منسجم عمل می‌کنند. البته خود من به عملکرد برخی نمایندگان لیست امید انتقاد دارم.

** «اعتدال» گفتمان نیست

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اعتدال را یک مکتب می‌داند یا خیر، گفت: گفتمان سیاسی یکسری گزاره‌هایی است که الگوهایی را ارائه می‌دهد و منتهی به یکسری رفتار می‌شود. اصولگرایی و اصلاح طلبی یک گفتمان سیاسی و اعتدال  یک روش است و گفتمان نیست. اعتدال هم می‌تواند روشی در اصلاح‌طلبی و هم روشی در اصولگرایی باشد.

** نقاط قوت و ضعف احمدی‌نژاد و روحانی به روایت یک اصلاح‌طلب

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با انتقاد از عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها گفت: جریان اطلاع‌رسانی بین دولت و مردم جریان همواری نیست. در عین حال دولت باید با استفاده از وزرای جوانتر سرعت عمل خود را بالا ببرد. در این راستا دولت نیاز به چهره‌های جدید با حفظ هویت اصلاحاتی و روش انقلابی دارد. یکی از نقاط قوت دولت احمدی‌نژاد سرعت عملش در عین عدم عقلانیت در کارها بود اما دولت روحانی کارهایش عقلانی است اما سرعت ندارد. دولت اگر بخواهد موفق باشد باید در حوزه اقتصادی با سرعت و تدبیر بیشتری عمل کند.

** «به خیابان آمدن» و «شعار تند علیه نظام دادن» از جمله اشتباهات اصلاح‌طلبان بود

حجت‌الاسلام آهنگران در تشریح شرایط فعلی کشور خاطرنشان کرد: نیاز کشور ایجاب می‌کند که تمامی احزاب و جریانات سیاسی در قالب کلی نظام حرکت کنند و نظام تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد باید به ثمر برسد. کارهای گذشته اصلاح‌طلبان مانند به خیابان آمدن و شعار تند علیه نظام دادن از جمله اشتباهات اصلاح‌طلبان بوده است و اگر کسی در سال 88 جرمی مرتکب شده است باید با او برخورد کرد. 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست