شرکای دولت در برجام؛
لاریجانی، یار دولت در تصویب برجام
سه شنبه 30 آذر 1395, 15:21

 

به گزارش رویش نیوز شب گذشته ظریف وزیر امور خارجه کشورمان خبر از برگزاری کمیسیون مشترک برجام جهت پیگیری نقض برجام توسط آمریکا داد. برجام که بیش از دو سال از عمر دولت برای به ثمر نشستنش صرف شد، آنگونه که باید پیش نرفت و با بدعهدی، ضعف در متن و هزاران مشکل دیگر باعث شد تا برجام که سرعت چرخ هسته ای کشور را بسیار کند کرده بود بر خلاف وعده رئیس جمهور چرخه اقتصادی کشور را به حرکت درنیاورد.

البته در این میان دولت هم مقصر بود، دولت به جای این که توافق هسته ای را در کنار دیگر امور کشور پیگیری کند اصلی ترین نیروی خود را بر روی این توافق گذاشت و تمام تلاشش برای به ثمر نشستن توافق با 5+1 بود. پندار دولت این بود که پس از به ثمر نشستن توافق هسته ای درهای اقتصاد جهان بر ایران باز شده، تحریم ها به یک باره لغو خواهد گشت و کشور با تحول زیادی در زمینه اقتصادی و معیشت مردم روبرو خواهد شد.

اما پسابرجامی که اتفاق افتاد با پسابرجامی که در تصور دولت تدبیر و امید بود بسیار متفاوت شد چرا که تحریم ها به طور کامل لغو نشد و برای لغو هر تحریم دولت مجبور به مذاکراتی بود، درهای اقتصادهای بزرگ دنیا نیز به روی ایران باز نشد و بانک های بزرگ دنیا با شرکت های ایرانی وارد معامله نمی شدند. وضعیت برجام همین گونه ادامه می یافت و در حالی که طرف مقابل بارها بدعهدی و نقض معاهده کرده بود دولت این موارد را نقض برجام نمی دانست و از کنار آن گذر می کرد.

دولت پس از گذشت نزدیک به یک سال از زمان اجرایی شدن برجام سرانجام و پس از تمدید قانون تحریم های 10 ساله ISA به نقض برجام اذعان کرد. اتفاقی که نشان از عمق فاجعه در نقض این بار برجام میداد. در این زمان دولت از سوی منتقدان و حتی رسانه های همسو که زمانی برجام را بزک می کردند مورد هجمه و انتقاد پیرامون عملکردش در برجام قرار گرفت.

اما نکته ای که این جا نباید فراموش شود این موضوع است که درست است که دولت تلاش های زیادی برای توافق هسته ای داشته است و در صورت شکست متهم ردیف اول در این موضوع است ولی یکی دیگر از افرادی که در کشور برای تصویب برجام در مجلس و رد شدن آن از آزمون سخت مجلس تلاش های زیادی کرد علی لاریجانی بود که نباید از نقش وی در هیاهوی نقض برجام و غیر رسانه ای شدن عراقچی و اعترافات صالحی گم شود.

لاریجانی به بهانه های واهی و در زمانی که برجام به صحن علنی مجلس آمد ساعت ها جلسه و کار کارشناسی کمیسیون ویژه بررسی برجام به ریاست علیرضا زاکانی را نادیده گرفت و کنار گذاشت؛ کمیسیونی با مصوبه مجلس به دنبال بررسی برجام رفت و چندین روز جلسات کارشناسی با حضو مسئولان تیم های مذاکره کننده داشت، سپس هم در یک اقدام عجیب باعث تصویب 20 دقیقه ای برجام در مجلس شد. خوش خدمتی لاریجانی به دولت در حدی بود که در زمان انتخاب ریاست مجلس دهم در حالی که عارف از جریان متبوع دولت در طرف دیگر بود، لاریجانی مورد حمایت دولت قرار گرفت و همین امر باعث ریاست دوباره لاریجانی در مجلس شد.

آن چه به نظر می رسد این است که برجام به نفس نفس زدن افتاده و این روزها پایان تلخ خود را طی می کند ولی نباید از نقش لاریجانی در تحمیل این توافقنامه به کشور غافل شد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین
این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.