«محسن صفایی‌فراهانی»، از فعالان اصلاح‌طلب و از اعضای حزب منحلّه مشارکت، در مصاحبه با روزنامه آرمان امروز و در پاسخ به این سؤال که «وقتی پای درد دل بخشی از لایه‌های اجتماعی جامعه می‌نشینیم، آنها مدام می‌گویند چیزی از برجام نصیب ما نشده است. آیا این مساله سبب نمی‌شود که انگیزه این دسته از گروه‌های اجتماعی از دادن رای مجدد به روحانی از بین برود؟» گفته است:

«هیچ توافق اقتصادی‌ای در برجام وجود ندارد، برجام تنها بستری فراهم می‌کند که بدون تحریم بتوان برنامه‌ریزی و کار کرد. برجام برای رفع تحریم‌هایی بود که در طول سال‌های ۸۵ تا ۸۸ توسط سازمان ملل وضع شد و نه برای اینکه منابع مالی وارد کشور شود»!

او در ادامه می‌افزاید: باید پرسید اگر برجام نبود، امروز در چه شرایطی قرار داشتیم؟ با برجام همین اندازه که سفره مردم خالی‌تر نشده، اتفاق مهمی است. تصور کنید اگر برجام نبود امروز امکان صادرات نفت و نقل ‌وانتقال پول وجود نداشت. در شرایط بدون برجام کسری بودجه کشور به بالای ۵۰ درصد افزایش می‌یافت و در این صورت سفره مردم به‌طور کل خالی می‌شد.

صفایی فراهانی همچنین گفته است: قرار نیست یک اتفاق عظیم در اقتصاد ایران رخ دهد و زندگی مردم فوری متحول شود، بلکه طی برهه‌ای از زمان، کشور دچار تحریم‌های بسیار سنگین شده بود، اما پس از آن افرادی مسئولیت دستگاه دیپلماسی کشور را بر عهده داشتند که تلاش کردند این تحریم‌ها را از میان بردارند. مگر جامعه بیش از این چیزی می‌خواهد![5]

 

*این صحبت‌های عجیب درباره برجام و نبود توافق اقتصادی در آن عملاً مصداق بهم ریختن کافه است...

اگر برجام حاوی هیچ توافق اقتصادی نبوده پس چرا از قِبَل آن وعده تلویحی «ارزانی» و قول «رفع تمام تحریم‌ها در یک روز» و «سکوی پرش اقتصادی بودن برجام برای جوانان» به مردم داده شد؟!

از طرفی چرا همین صحبت‌ها در روز اول و طی سه و نیم سال گذشته و حتی پس از انعقاد برجام به مردم گفته نشد و چرا ماند برای امروز که حدود یکسال از اجرایی شدن برجام و احراز بی‌دستاوردی آن می‌گذرد؟

پیرامون ماجرای نقش برجام بعنوان «بستر بدون تحریم» نیز می‌توان از آقای صفایی فراهانی پرسید که اولاً نه تنها چنین وعده‌ای هیچگاه به مردم گفته نشد و ثانیاً در عمل، کدام تحریم تأثیرگذار به علت برجام لغو شده که آثار آن ملموس و بستر مورد اشاره صفایی فراهانی پهن شده باشد؟

این در حالی است که دبّه‌کردن آمریکا، بدعهدی طرف‌های مقابل، دستاورد «تقریباً هیچ» برجام و عدم همکاری بانک‌های اروپایی و حتی غیر اروپایی در پسابرجام نیز مورد اشاره همه و از جمله دولتمردان نیز قرار گرفته‌اند.

مقولاتی که گویا صفایی فراهانی از آنها بیخبر مانده است...

سوگمندانه بایستی بیان کنیم صحبت‌های این فعال سیاسی اصلاح‌طلب پیرامون برجام به قدری معارض با واقعیت است که می‌توان نقیض اظهارات وی را به راحتی در صحبت‌های دولتمردان روحانی هم حتی پیدا کرد.

اظهارات این چهره جریان خاص پیرامون «فراهم شدن امکان نقل و انتقال پول در پسابرجام»، «در میان نبودن وعده اتفاق عظیم اقتصادی به دلیل برجام» و «برداشته شدن تحریم‌ها و رفع شدن انتظار مردم» نیز مفاهیمی هستند که بایستی حتماً آنها را در منصه دید مردم و به قضاوت عمومی گذاشت.

گفتنیست، جریان سیاسی خاص تلاش دارد تا فضای لمس بی‌دستاوردی و شکست برجامِ روحانی توسط مردم را با مقولاتی مثل «مقصرتراشی برای بی‌دستاوردی برجام»، «دستاوردسازی» و «دستاوردک‌نمایی» مدیریت کند و انتخابات آتی ریاست‌جمهوری را تحت‌الشعاع این رفتارهای خود قرار دهد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست