در بودجه سال آتي دولت به مسائل اصفهان توجهي نشده است
یکشنبه 19 دی 1395, 09:28

 

رئيس كميسيون امور اقتصادي، حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: در روزهای اخیر، دولت از طریق اسناد خزانه اقدام به پرداخت برخی از مطالبات شهرداری ها کرده است که متاسفانه حقوق شهر اصفهان در این مورد به طور عادلانه تامین نشده یا فراموش شده است.
 
به گزارش رویش نیوز به نقل از ايمنا، فتح الله معين صبح امروز شنبه در جلسه علني شوراي اسلامي شهر اصفهان اظهار كرد: طی روزهای جاری، لایحه برنامه پنج ساله دولت و لایحه بودجه سال 1396 کشور در هیات دولت و در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که در این زمان تبیین نیازهای استان اصفهان اهمیت فوق العاده ای پیدا می کند.
وي افزود: تکمیل سد و تونل سوم کوهرنگ، سامانه دوم تامین آب آشامیدنی استان اصفهان موسوم به تونل گلاب و نهایتاً انتقال آب به فلات مرکزی جهت تامین آب شرب و بهداشت شهرهای استان اصفهان و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز از حق آبه های زاینده رود  از مطالبات اساسی تمامی شهروندان این استان و شهر اصفهان است.
رئيس كميسيون امور اقتصادي حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان ادامه داد: در کنار این نیازهای اساسی موضوع آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی شهر اصفهان را باید عنوان كرد که از این مشکل نه تنها به عنوان مهمترین عامل بازدارنده توسعه در شهر اصفهان، بلکه به عنوان تهدید جدی سلامتی مردم نام برده می شود.
معين تصريح كرد: از اين رو مدیریت شهری و نمایندگان مردم شهر اصفهان در شورای اسلامی شهر برای رفع این مشکل بر احداث و اتمام خطوط قطار شهری، توسعه ناوگان اتوبوسرانی و جلوگیری از فرسودگی این ناوگان، توسعه فضای سبز شهری و کمربندهای فضای سبز و توسعه زیرساخت ها و اجرای طرح شهر الکترونیک تاکید داشته اند.
وي افزود: برای انجام این کار برابر قوانین مصوب و همچنین توافقات و مصوبات ریاست جمهور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استانداری اصفهان بخشی از هزینه های این طرح ها مانند تامین 50 درصد از اعتبارات مورد نیاز اجرای خطوط قطار شهری، جابجایی محل دفن پسماند، ساخت مرکز همایش های بین المللی، خرید اتوبوس و یارانه حمل و نقل همگانی را دولت از طریق بودجه عمومی، تقبل کرده است.
رئيس كميسيون امور اقتصادي حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان اضافه كرد: در دولت های نهم و دهم برخی از این ردیف ها و در دولت یازدهم نیز به طور کامل و در حد نیاز تامین اعتبار نشده یا همچنان با عدم پرداخت مواجه بوده است.
معين تصريح كرد: در روزهای اخیر، دولت از طریق اسناد خزانه برخی از مطالبات شهرداری ها بابت موارد ذکر شده را شروع به پرداخت کرده است که متاسفانه حقوق شهر اصفهان در این مورد به طور عادلانه تامین نشده یا گاهاً فراموش شده است.
وي ادامه داد: تبیین نیازها و پیگیری جهت احقاق حقوق اصفهان بزرگترین مطالبه مردم از مدیریت استان و نمایندگان استان و شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی است. قطعاً در این آزمون علاوه بر مدیریت استان اقدامات نمایندگان با سابقه و قدیمی استان در مجلس شورای اسلامی بیشتر در معرض قضاوت مردم قرار خواهد گرفت.
رئيس كميسيون امور اقتصادي حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان بيان كرد: در این خصوص موضوع تدوین بودجه سال 96 شهرداری و مدیریت هزینه ها و درآمدهای شهرداری در سال جاری به عنوان نیاز اساسی در شرایط فعلی مطرح است.
معين خاطرنشان كرد: در حالی که بیش از 40درصد از درآمدهای مصوب شهرداری در سال جاری تحقق نیافته و میزان مطالبات پیمانکاران و بخش خصوصی بیش از100 میلیارد تومان است اما باز هم شاهد شروع عملیات اجرایی و انجام مناقصه برای طرح هایی در شهرداری های مناطق هستیم که تامین اعتبار آنها علاوه بر بدهی های مناطق بسیار بعید به نظر می رسد.
وي با اشاره به مدیریت هزینه ها و تاكيد بر اينكه نبايد پروژه هاي جديدي در شهر شروع شود گفت: شهرداری از شروع هر طرح و پروژه جدید در ماه های باقیمانده از سال به طور جدی اجتناب کند.
رئيس كميسيون امور اقتصادي حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: در مورد کاهش هزینه های جاری که در بسیاری از موارد قابل کاهش یا حذف است گام مشهودی برداشته نشده است؛ قرار بر این بود که پروژه ها اولویت بندی شده و به ازای دستیابی به میزان مشخصی از درآمد، پروژه های مصوب تعیین شده ای به مرحله اجرا گذاشته شود.
معين اظهاركرد: چنانچه این اولویت بندی مورد توجه قرار نگیرد در واقع باعث عدم کارایی شورا و شهرداری در آینده شده كه خود نوعی توهین به شهروندان محسوب مي شود.
وي تاكيد كرد: باید توجه كرد که در سال 96 بخش قابل توجهی از درآمدهای شهرداری صرف پرداخت سود و تعدیلات و تاخیرهای وامها و اوراق مشارکت و مطالبات پیمانکاران آن خواهد بود؛ این نکته نیز باید مورد تاکید قرار گیرد که توان مالی شهرداری بسیار فراتر از این ارقام می باشد، لیکن شرایط اقتصادی فعلی دستیابی به نقدینگی لازم را با مشکل مواجه کرده است.
رئيس كميسيون امور اقتصادي حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان بيان كرد: در این خصوص باید عمل به تعهدات انجام شده در راه اندازی کامل خط اول قطار شهری و شروع عملیات اجرایی خط دوم و اعتبار مورد نیاز را مورد توجه قرار دهند. امید آن است که در تدوین بودجه سال 96 با در نظر گرفتن واقعیت های موجود و به دور از هر گونه شعار زدگی اقدام شود
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین
این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.