حتی بعد از برجام ابتکار دلیل آلودگی را تحریم ها دانست؛
هنوز هم همه چیز تقصیر تحریم ها است
چهارشنبه 22 دی 1395, 11:29

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: این روزها در شرایطی به سر می بریم که وضعیت آلودگی در شهرهای بزرگ دوباره وخیم شده است و آلودگی در شهرهایی مثل تهران و اصفهان به حدی شده است که حتی بارش باران و وزش باد هم به داد هوا نمی رسد و فقط می تواند در کاهش غلظت آلایندگی تاثیری داشته باشد. در همین حال هم می بینیم هر وقت که وضعیت آلودگی به بحران می رسد مسئولان عالی رتبه سازمان محیط زیست دولت یازدهم نا یاب می شوند و از آنها و عملکردشان هم خبری نیست.

در همین ایام و در حالی که از ابتدای هفته شاهد افزایش آلایندگی هوا در کلان شهرهای بازهم شاهد اظهارات عجیب سرکار خانم ابتکار در مسائل مربوط به آلودگی بودیم. ابتکار در مصاحبه ای که با پایگاه نیجریه ای «لیدرشیپ» داشته است؛ بیشتر دلایل آلودگی هوا و مشکلات محیط زیستی را گردن تحریم ها انداخته بود و تحریم ها را دلیل آلودگی هوای ایران معرفی کرد.

در همین رابطه باید گفت که این دولت از ابتدای کار خود بارها و بارها دلیل مشکلات را بر گردن تحریم ها انداخت، این دولت از ابتدا برای این که دست خود را در مذاکره برای توافق هسته ای باز کند مشکل آلودگی را و بسیاری دیگر از مشکلات را بر گردن تحریم ها می انداخت. دولت به این وسیله قصد داشت تا نشان دهد که تحریم ها باعث تمام مشکلات است و به همین خاطر به سمت مذاکرات رفت و سر انجام هم برجام به ثمر نشست.

در ادامه باید گفت دولت با این رویکرد به سمت مذاکره رفت اما نه تنها عایدی از مذاکرات دریافتش نشد که برجام هم روی دستش ماند و به جایی نرسید. به همین خاطر است که بعد از برجام و در حالی که دولت ادعا داشت برجام تحریم ها را فرو ریخت بازهم شاهد این موضوع هستیم که خود دولتی ها هم اعتراف می کنند برجام در ادامه عملکرد آن ها هیچ بهبودی ایجاد نکرده است. بهبودی که باعث شود ابتکار که گرد و غبار و آب آشامیدنی و آلودگی را مربوط به تحریم ها می دانست هنوز هم از حضور سایه تحریم ها بنالد.

اما نکته آخر این که بهانه تحریم ها برای هیچ ارگان و نهادی نباید بهانه و لقلقه زبان شود. دولتی که به خاطر رفع تحریم ها به برجام رسید حالا نباید کم کاری و ضعف عملکرد خود را تقصیر تحریم ها بیاندازد. مطمئنا کارهایی هست که بدون نیاز به تحریم ها قابل انجام با شد و این صحبت ها فقط لفاظی برای شانه خالی کردن از مسئولیت ها است. البته شاید این کار نیز قدمی رو به جلو باشد چرا که تا پیش از این دولتی ها بیشتر تقصیرات را گردن دولت قبل می انداختند؛ شاید اگر خانم ابتکار به جای چنین مصاحبه هایی دوباره در هنگام آلودگی به سفر می رفت کمتر از این کار او دل آذرده می شدیم.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.