بی توجهی به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال
ضعف وناکارآمدی مطلق صداوسیما درحمایت ازتولیدداخلی و اقتصادمقاومتی
سه شنبه 15 فروردین 1396, 13:38

 

رویش نیوز- سرویس اقتصادی: سال 96 نیز مانند سالهای قبل از آن همراه با شعار اقتصادی از سوی رهبر انقلاب آغاز شد. رهبری که چندین سال است اقتصاد را در شعار سال گنجانده اند و سال گذشته را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیدند امسال را نیز به عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری کردند. تاکید اصلی رهبری در سخنرانی نوروزی شان در مشهد هم روی تولید داخلی و حمایت از آن بود به شکلی که در قسمتی از این سخنرانی فرمودند: "واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود باید حرام شرعی و قانونی شناخته شود" نکته ای که در این سخنان بسیار مورد توجه قرار گرفت.

اما در این جا باید به رفتار صدا و سیما در ادامه دادن منویات رهبری کنکاشی کرد. به راستی این رسانه در راستای حمایت از محصولات داخلی در این چند ساله و مستقل از آن در طول چند روزه اول سال اقدامی انجام داده است یا خیر و این که صحبت های رهبری تغییری در سیاست های راهبردی این سازمان داشته است؟ مطمئنا صدا و سیما با تبلیغ کالاهای داخلی می تواند نقش عمده ای در عملی کردن اقتصاد مقاومتی داشته باشد. صدا و سیما باید برای کالاهای داخلی تخفیف ها و تسهیلاتی را مهیا کند تا راحت تر بتوانند از این امکان استفاده کنند و یا این که سخت گیری هایی برای تبلیغ کالاهای خارجی داشته باشد.

اما آنچه که از ابتدای امسال دیده شده و در قبل هم رویه صدا و سیما بوده این نکته است که این رسانه ملی بدون توجه به سخنان رهبری پیرامون واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود دست از تبلیغ کالاهایی که مشابه آن ها زیاد در داخل کشور تولید می شود بر نداشته و کار خود را ادامه میدهد. این موضوع را می توان از صابون و کرم و شامپو تا لوازم خانگی که تولید کنندگان داخلی شهره ای در آن داریم مشاهده کرد. یکی از اصلی ترین بهانه های صدا و سیما هم در مقابل این گونه انتقادات مشکل بود جه ای است که با آن درگیر هستند. در پاسخ به این جواب باید گفت که اول این که نمی توان با این توجیه سراغ تبلیغ هر کالایی رفت و گفت که بودجه نداریم. نکته دوم این که صدا و سیما اگر فضایی در خدمت عرضه کالاهای داخلی قرار دهد که آرام آرام باعث رونق به تولید داخل شود آن گاه شاهد خواهیم بود که مشکلات بودجه ای نه تنها صدا و سیما بلکه خانواده های ایرانی هم حل خواهد شد و تولید در کشور رونق خواهد گرفت. صدا و سیما به پخش چند صد باره گزیده سخنان رهبری پرداخت اما قدمی برای عملی شدن این صحبت ها بر نداشت.

اما چه کنیم که صدا و سیما که از آن به عنوان نهادی که پیرو منویات رهبری است یاد می شود ولی هیچگاه انتظارات را برآورده نمی کند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.