گفتگو با آیت الله عبداللهی، نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری:
اجماع کم‌نظیر اعضای حاضر در جلسه جامعه مدرسین بر اصلحیت آقای رئیسی
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396, 08:14

حضرت آیت الله عبدالمحمود عبداللهی در گفتگو با رویش نیوز در خصوص ویژگی‌های حجت‌الاسلام دکتر رئیسی و دلایل اجماع جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر اصلحیت ایشان نکاتی را بیان فرموند؛ متن این گفتگو را در زیر می‌خوانید:

 

 سوابق مدیریتی و اشراف کامل بر سازمانها و وزارت‌خانه ها

در مورد جناب آقای رئیسی چند نکته رو باید مورد توجه قرار داد:
اولاً: ایشون در دوره ده سالیه ریاست سازمان بازرسی کل کشور، بر وزارتخانه های مختلف اشراف داشته‌اند و طبعا خلاء‌ها و مفاسد و مشکلات مختلف این وزارتخانه ها را شناخته‌اند. این اشراف می‌تواند نقش مهمی برای ریاست قوه مجریه داشته باشد.

ثانیاً: معاونت اول قوه قضاییه و شوراهای مختلفی که در آن عضویت داشتند هم خود، علاوه بر اینکه اشراف کاملی بر مسائل جامعه برای ایشان فراهم میکند؛ تجربیات فراوانی را در ضمن ارتباط تنگاتنگی که با قوه مجریه و مقننه داشته‌اند. حاصل می‌کند.  

 شهادت بزرگان و علما به تعهد و تخصص جناب آقای رئیسی

ثالثاً: گذشته از اینها، جناب آقای رئیسی، به شهادت بسیاری از شخصیت‌هایی که با ایشان همراه بوده‌اند از تقوا و تعهد قابل توجهی برخوردارند.  این تقوا و خود ساختگی یک پشتوانه مهمی است که یک مدیر را از آسیبها و مفاسد دور می‌دارد و موجب می شود که مدیرانی را معرفی کند که علاوه بر تخصص از تعهد برخوردار باشند و بر اساس  شایسته سالاری حرکت کنند، نه بر اساس تعلق به یک حزب و جناح.

در همین رابطه، سوابق ایشان نشان می دهد که فرا جناحی عمل کرده‌اند. چنانکه یکی از امتیازات فعلی ایشان این است که از تیم‌های متخصص ومتعهد و مشاوران بسیار خوب و آزموده ای برخوردارند و برنامه‌های ایشان با مشاوره و همکاری کارشناسان متعهد و متدین و متخصص است. همین مساله نشان دهنده خط آینده ایشان است.

تعبیر خاص مقام معظم رهبری در مورد آقای رئیسی

رابعاً: از نکات قابل توجه تعبیر سال گذشته مقام معظم رهبری در متن انتصاب ایشان به تولیت آستان قدس رضوی است که فرمودند: «برخوردار از صلاح و امانت و کار آزموده در مدیریت های کلان». چنین تعبیری در مورد کمتر کسی مشاهده شده است.  آستان قدس رضوی از نظر اقتصادی بزرگترین سازمان اقتصادی شرق کشور است. صرفنظر از اینکه ایشان معاونت امداد مستضعفین را به وجود آورده اند، در طول این یکسال هم ، مدیریت ایشان در این بخش، منشاء تحولات مهمی در آنجا شد و شغلهای بسیار زیادی را ایجاد کرد.

نکته پنجم، در بحث التزام به ولایت فقیه، باتوجه به اینکه اصولا مشروعیت مدیریت ها در نظام اسلامی منتهی میشود به ولایت‌فقیه، ما نسبت به جناب آقای رئیسی التزام و هماهنگی مداومی را از ایشون سراغ داریم.

 تاکید بر لزوم تعامل با خارج البته با محوریت حفظ عزت و استقلال

نکته ششم اینکه همان‌طور که اقتضای ریاست بر قوه مجریه این هست که نظام در تعامل با خارج باشه، جناب آقای رئیسی هم  اهل تعامل سیاسی – اقتصادی با کشورهای دیگر هستند. ولی سیره و منش ایشون نشون میده که تعامل با کشورهای خارجی را با محوریت عزت مداری و اقتدار قبول دارند که این یکی از شاخص های اصلی انقلاب هم هست. ایشون نسبت به حاکمیت ارزشهای دینی و فرهنگ دینی حساسیت دارند. چه در بحث اقتصاد جه در بحث فرهنگ، چه در بحث سیاست، محوریت هویت دینی باشد


اجماع کم‌نظیر اعضای حاضر در جلسه جامعه مدرسین بر اصلحیت آقای رئیسی 

بر همین اساس است که در جامعه مدرسین، یک ماه قبل، بعد از این که در کمیسیون تخصصی بحث ریاست جمهوری مطرح شد، اجماع خاصی بر آقای رییسی وجود داشت که ایشان فرد اصلح هستند سپس در شورایعالی جامعه مدرسین این نظر مطرح شد و در آنجا هم نزدیک 10 نفر اطلاعات خود را به جامعه ارائه دادند. در این دوره، جامعه مدرسین (علی‌رغم اینکه در اکثر دوره‌ها فردی را به عنوان اصلح معرفی کرده است) به شیوه کم‌نظیری با اکثریت قاطع بلکه نزدیک به اجماع ایشان را تایید کردند. که در این دورهای اخیر که بنده حضور داشتم، مشابه نداشته است، از شخصیتهای باسابقه، افرادی که با ایشان همکار بوده اند مثل آیت الله مومن و آیت الله یزدی، سوابقی از امانت و جدیت و اجتهاد و کوشش خستگی‌ناپذیر ایشان را توضیح دادند، لذا جامعه مدرسین با امضای رسمی آیت الله یزدی  اعلام کرد که: «در فلان تاریخ، جامعه تشکیل جلسه داده و ایشان را به عنوان نظر اکثر قریب به اتفاق افراد آن جلسه به عنوان نامزد اصلح معرفی میکند» که  در سایت جامعه مدرسین هم منعکس شد.

 خدمت به نظام جمهوری اسلامی، خدمت به امامت و ولایت

ضمنا همانطور که گفته اند از نظر شخصی هیچگونه تمایلی برای این مسئولیت نداشتند اما با لحاظ اینکه خلاهای اقتصادی آسیب خاصی برای جامعه بوجود آورده است. دعوت و اصرار و پیگیری بسیاری از شخصیتها در سراسر کشور رو برای ریاست جمهوری رو قبول کردند و برنامه های خاصی در زمینه مسائل اقتصادی طراحی و آماده کرده‌اند  و صدالبته که خدمت به نظام جمهوری اسلامی را ، خدمت به امامت و ولایت می‌دانند و نه امری جدای از آن.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.