رویش نیوز در روزهای گذشته فراخوانی جهت انتشار تحلیل های انتخاباتی مخاطبین منتشر کرد. پیش از این فراخوان هم در رویش نیوز تحلیل های انتخاباتی در 26شماره منتشر شده بود. حال و پس از این فراخوان بیست و هفتمین تحلیل انتخاباتی را مشاهده می‌فرمایید:

 رویش نیوز- یادداشت میهمان- رسول رئیسی:

سلام برهمه بزرگواران
ضمن تشکر از نظرات شما خوبان ؛ با عرض معذرت بطور کوتاه چند نکته را یادآوری می نمایم :

1)   اینکه بعضی دوستان به جهت بدست نیاوردن نتیجه زحمات شان ناراحت و بعضا عصبانی اند  طبیعت انسانی آنهاست اما باید بدانیم که درچنین حالتی قدرت تشخیص و تحلیل واقعی از ما گرفته می شود. امام على عليه السلام فرمودند: تواناترين مردم در تشخيص درست كسى است كه خشمگين نشود. ( تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 246 ، ح 5062)

2)   قضاوت و تحلیل در حالت ناراحتی و عصبانیت انسان را از درک واقعیات محروم می کند؛ امام صادق عليه السلام فرمودند : مؤمن چون خشمگين شود، خشم اش او را از حق بيرون نبرد و چون خشنود شود، خشنودي اش او را به باطل نكشاند و چون قدرت يابد بيش از حقّ خود نگيرد. (بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 75 ، ص 209، ح 85)

3)   گاهی انسان به واسطه ناراحتی و عصبانیت ، خود زنی می کند (بارها این را به چشم خود دیده ام که فرد برصورت وسرخود می زند !)  پس مواظب باشیم حریف را بزرگ تر ازآنچه هست نکنیم و خود را کمتر از آنچه هستیم نبینیم که منطق قرآنی ندارد

4)  با عرض معذرت بعضی تحلیل ها شبیه طرفداران قرمز و آبی است !! یعنی بعضی عزیزان تصور می کنند که همه کشور باید یا طرفدار قرمز باشند ویا آبی !! که مثلا اگر کسی قرمز نبود حتما آبی است!!! مشابه آنرا هم طی سالهای متمادی دیده ایم ( مجمع روحانیون و جامعه روحانیت – چپ و راست – سنتی و مدرن – اصلاح طلب و اصولگرا – ودرآینده باید منتظر اصطلاحات جدیدتروارداتی دیگر باشیم )

چرا نمی خواهیم باور کنیم که مردم دل به این اصطلاحات وارداتی غربی نبسته اند؟

مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان استان کرمان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ در این خصوص فرموده اند: بنده دعوای اصلاح طلب و اصولگرا را هم قبول ندارم؛ من این تقسیم بندی را غلط می‌دانم. نقطه ی مقابل اصولگرا، اصلاح‌طلب نیست؛ نقطه مقابل اصلاح‌طلب، اصولگرا نیست. نقطه‌ی مقابل اصولگرا، آدم بی‌اصول و لاابالی است؛ آدمی که به هیچ اصلی معتقد نیست؛ آدم هُرهُری مذهب است. یک روز منافع او یا فضای عمومی ایجاب می‌کند که به شدت ضدسرمایه گذاری و سرمایه‌داری حرکت کند، یک روز هم منافع‌اش یا فضا ایجاب می‌کند که طرفدار سرسخت سرمایه‌داری شود؛ حتّی به شکل وابسته و نابابش! نقطه‌ی مقابل اصلاح‌طلبی، افساد است. بنده معتقد به اصولگرای اصلاح طلبم؛ اصول متین و متقنی که از مبانی معرفتی اسلام برخاسته، با اصلاح روش ها به صورت روزبه روز و نوبه نو

5)    چرا فکر می کنیم هر کس به آنچه مافکر می‌کنیم فکر کند خوب است وهرکس با ما هم نظر نبود ضد ماست؟ و بدتر اتهام ضد نظام واصول به او می زنیم؟! توجه کنید این یعنی ظرف رقیب را پر کردن. (یادم هست چندسال قبل نقطه نظری در خصوص بعضی اقدامات جناب آقای احمدی نژاد دادم؛ دوستان صمیمی خودم که سال‌ها به آنها ارادت داشتم و من و تفکراتم را می‌شناختند ، متهم ام کردند به طرفداری جناب آقای هاشمی رفسنجانی!)

لذا باعرض معذرت جمع‌های ریاضی انجام شده درخصوص تعداد رای اصولگرایان و اصلاح طلبان درسالهای 92 و 96 را خیلی سطحی می‌دانم، خیلی !

6)  یکی از مواردی که در تحلیل بسیار کمک می کند همگامی با ولایت است ؛ نه جلوتر و نه عقب تر؛ مقام معظم رهبری در تاریخ 28 فروردین 1375 فرمودند :

«البته ما به هوشیاری مردممان خیلی مطمئنّیم. بنده به هشیاری مردم کاملاً مطمئنّم. مردم ما هوشیارند؛ اما معنایش این نیست که آدم دغلی نخواهد توانست با پشت هم اندازی و تبلیغات گوناگون، فضا را غبار آلود کند و از آب گل آلود ماهی بگیرد.

 خارجی‌ها هم که به این مسائل دامن می‌زنند و به دروغ، مردم ایران را تقسیم می‌کنند. تقسیماتی که خارجی‌ها از مردم می‌کنند، اغلب خلاف واقع و دروغ است. عدّه‌ای (راست)، عدّه‌ای (چپ)، عدّه‌ای (سنتی)، عدّه‌ای (مدرن)... اینها همه‌اش حرفهای بی‌ربط و مزخرفی است که خارجیها القا می‌کنند.

البته یک عدّه آدمهای ساده هم در داخل، بدشان نمی‌آید که بگویند ما جزو فلان دسته هستیم! خیال می‌کنند که این یک افتخار است. نه آقا! جزو ملت ایران باشید. جزو توده انقلابی مردم باشید. جزو این جماعت و ملت دین‌باور باشید. اسم‌های چپ و راست و قدیم و جدید و امثال اینها، افسانه است. اینها واقعیت ندارد. ... اینها حرفهای بی‌معنی است. حرفهای بی‌ربطی است که خارجیها و تبلیغات بیگانه، عنوان می‌کنند.

بله؛ یک جریان ضدّ انقلابی و ضدّدینی وجود دارد. یک لیبرالیسم ادّعایی و وابسته در کشور ما هست. نه این‌که نباشد. .... اینها برای جمهوری اسلامی شیر شدند! حالا هم در مطبوعات وابسته‌ای که پولهایش از آن طرف مرز می‌آید و خط کلّی‌اش هم به احتمال زیاد از آن طرف مرز داده می‌شود، جمهوری اسلامی را متّهم می‌کنند و به بعضی از اختلافات جزئیِ سلیقه‌ای دامن می‌زنند و به شعار دادن پوچ می‌پردازند. اینها هستند. از اینها بایستی به شدّت پرهیز کرد.  اما متنِ ملت، متنِ خوبی است. متنِ ملت، متنِ متدیّنی است.»

 پیام معظم له در آغاز مجلس شورای اسلامی پنجم  در 11 خرداد 1375 : تعبیرهای چپ و راست یا اصرار بر وجود احزاب سیاسی در مجلس قانونگذاری و  مانند اینها، سوغاتهای بی‌ارزشی است که شأن مجلس شورای اسلامی بالاتر از  پذیرش کورکورانه‌ی آنها است.
 جهت تکمیل مطالب به بیانات مقام معظم رهبری در  تاریخ های 15 مهر 77 – 8 مرداد78 – 26 بهمن 78 – 29 خرداد79 – 1 فروردین 80 – 22 مهر 82 – 8 آبان 84 – 18 آبان 85 – 23 خرداد85 – 12 تیر 95  مراجعه فرمایید؛ که در آخرین آن آمده است :
«من بارها گفته‌ام که برای من این تقسیمات اصولگرا و اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب مدرن و سنّتی و از این حرفهایی که میزنند، مطرح نیست؛ من به این اسمها اصلاً اهمّیّتی نمیدهم و توجّه ندارم؛ به محتواها کار دارم؛ امّا روی مسئله‌ی فتنه حسّاسم.»

نظرات (1)

  1. محسن 1396/02/31 11:08

    عجب دارم و در حیرتم که این اکسیر اصولگرایی چه در دل خود دارد که پیروان و تحلیلگران ان اینگونه به خطا و اشتباه می روند استاد ارجمند انچه که واضح و مبرهن است انچه که مردم به ان دل نبسته اند نه دولت روحانی که دولت هایی از جنس اصولگرایی و از جنس دولت احمدی نژاد است انچه که مردم به ان دل نبسته اند سیاست مداران پوپولیست و اپورتونیست است انچه که مردم به ان دل نبسته اند " بگم بگم " های بی ریشه و سیاست مداران بی ریشه تر است انچه که تکرار نخواهد شداعتماد مردم به سیاست مدارانی است که راهنمای چپ می زنند اما به راست می پیچند ارشیو این سایت شاهد تحلیل های بی مبنا و غیر علمی ماههای گذشته همفکرانتان در تحلیل شطرنج سیاسی ایران است و عجیب تر انکه هنوز مصر به ادامه این روش و منش سراسر غلط و اشتباه هستید عزیزان ارجمند شعور مردم را دستکم نگیرید مردم رفتارهایی از جنس انچه که امثال قالیباف در این انتخابات نشان دادند را بر نمی تابند مردم به وضوح مرز خود را با سیاست مداران لمپن روشن کرده اند ایا نتیجه 30 بر صفر انتخابات مجلس گذشته در تهران یا 21 بر صفر شورا ی تهران که در ساعات اینده اعلام خواهدشد یا همین انتخابات شوراها در اصفهان و برد احتمالی 11 بر صفر اصلاح طلبان نباید هر چند اندک دوستان را به تفکر و تامل و تعمق ببرد تفکر به ظاهر اصولگرایی ( هرچند که به شخصه انرا اصولگرایی نمی دانم ) برای احیا نیز به باز اندیشی و باز تعریف دارد خدا را خدا را خدا را خود را جبهه انقلاب نخوانید و معادل کلیت نظام ندانید و از قول مردم و عقیده و سلیقه انها سخن نگویید و خود را قیم و سخنگوی مردم ندانید

افزودن نظر

captcha