مقامات اکثر کشورها در دنیا این اقدام را محکوم کردند اما پدیدآورندگان و حامیان تروریست‌ها بیکار نبودند و تمام تلاش خود را برای به تصویب رساندن تحریم جدید علیه ایران به کار بردند. در واقع باید اذعان کرد که طی روزهای گذشته تروریست علاوه بر حملات داخلی به لحاظ بین‌المللی نیز به حقوق ذاتی و طبیعی ایران حمله‌ور شد و تا در یک پیوندی نامشروع ایران به عنوان سردمدار محور مقاومت در منطقه را با چالش مواجه نماید هر چند که مطمئناً این اقدامات نه‌تنها به اهداف طراحی شده نخواهد رسید بلکه نتیجه‌ای عکس خواهد داد.
 
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجا، طبق خبرهای منتشر شده سنای آمریکا قرار است در روزهای آینده در رابطه با  « قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران ۲۰۱۷» «Countering Iran’s Destabilizing Activities Act of 2017 » رای گیری نماید.  نمایندگان مجلس سنا شب گذشته با دادن رای مثبت به کفایت بررسی این تحریم آنان را در مسیر تصویب قرار داده‌اند و از این بعد هر هر سناتور آمریکایی می‌تواند تا یک‌ساعت در خصوص این طرح سخن بگوید، مشروط بر اینکه مجموع ساعات بحث به بیش از 30 ساعت نرسد.
 
به گزارش رجانیوز به همین دلیل این امکان زیادی وجود دارد که در روزهای آینده این تحریم به تصویب برسد. نکته جالب توجه همزمانی نهایی شدن این قانون با حوادث تروریستی در تهران است. ایران بعد از انقلاب که سال‌ها تروریسم را با تمام وجود حس کرده بود روز گذشته مجدداً شاهد حملات تروریست‌ها به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام (ره) بود. 
 
مقامات اکثر کشورها در دنیا این اقدام را محکوم کردند اما پدیدآورندگان و حامیان تروریست‌ها بیکار نبودند و تمام تلاش خود را برای به تصویب رساندن تحریم جدید علیه ایران به کار بردند. در واقع باید اذعان کرد که طی روزهای گذشته تروریست علاوه بر حملات داخلی به لحاظ بین‌المللی نیز به حقوق ذاتی و طبیعی ایران حمله‌ور شد و تا در یک پیوندی نامشروع ایران به عنوان سردمدار محور مقاومت در منطقه را با چالش مواجه نماید هر چند که مطمئناً این اقدامات نه‌تنها به اهداف طراحی شده نخواهد رسید بلکه نتیجه‌ای عکس خواهد داد.
 
در گزارش‌های قبلی به برخی موارد نقض برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط تحریم s.722 پرداختیم و اقدام اخیر سنای آمریکا این شرایطی را ایجاد کرد تا به موضوع تحریم تسلیحات متعارف که ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است.
 
در همین راستا مطابق بند 5 از پیوست b قطعنامه 2231 کلیه دولت‌ها در صورت اجازه مورد به مورد شورای امنیت و کمیسیون مشترک قادر به خرید و فروش تسلیحات متعارف به ایران هستند و این کار در صورت طی کردن روال خود هیچ گونه تنبیهی برای طرفین به ارمغان نخواهد آورد. چنان‌که در این بند آمده است:
 
.5. All States may participate in and permit, provided that the Security Council decides in advance on a case-by-case basis to approve: the supply, sale or transfer directly or indirectly from or through their territories, or by their nationals or individuals subject to their jurisdiction, or using their flag vessels or aircraft, and whether or not originating in their territories, to Iran, or for the use in or benefit of Iran, of any battle tanks, armoured combat vehicles, large caliber artillery systems, combat aircraft, attack helicopters, warships, missiles or missile systems, as defined for the purpose of the United Nations Register of Conventional Arms, or related materiel, including spare parts, and the provision to Iran by their nationals or from or through their territories of technical training, financial resources or services, advice, other services or assistance related to the supply, sale, transfer, manufacture, maintenance, or use of arms and related materiel described in this subparagraph. This paragraph shall apply until the date five years after the JCPOA Adoption Day or until the date on which the IAEA submits a report confirming the Broader Conclusion, whichever is earlier.
 
5 -کلیه دولت ها می توانند در فعالیت های ذیل مشارکت داشته و اجازه آنها را صادر کنند، مشروط به اینکه شوراي امنیت از قبل به صورت مورد به مورد تصمیم به تایید آنها گرفته باشد: عرضه، فروش و یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم هرگونه تانک جنگی، خودروهای رزمی زرهی، سامانههای توپخانهای سنگین، هواپیماهای رزمی، بالگردهای تهاجمی، ناوهای جنگی، موشکها و یا سامانه های موشکی، آنگونه که درنظام ثبت سلاح هاي متعارف ملل متحد تعریف شده است، یا تجهیزات مرتبط، شامل قطعات یدکی، به ایران، یا برای استفاده در داخل ایران و یا در جهت منافع ایران، از داخل و یا از طریق قلمروهای تحت حاکمیتشان، و یا توسط اتباع آنها و یا افراد تحت حاکمیت آنها، یا با استفاده از هواپیماها و یا کشتیهای حامل پرچمهای آنها، اعم از اینکه از قلمروشان نشأت گرفته یا خیر، و ارائه آموزش فنی، منابع یا خدمات مالی، مشاوره، دیگر خدمات یا کمکهاي مرتبط با تأمین، فروش، انتقال، تولید، نگهداری و یا استفاده از سلاح ها و تجهیزات مرتبط مشروح در این بند فرعی، به ایران توسط اتباع این دولت ها و یا از داخل یا از طریق قلمروهاي تحت حاکمیتشان. این بند تا تاریخ 5 سال پس از «روز قبول توافق» برجام یا تا تاریخی که آژانس گزارشی در تأیید «نتیجه گیری گسترده تر» ارائه دهد، هرکدام زودتر حادث شود، اعمال خواهد شد
 
اما بخش 7 از تحریم‌ s.722 که مربوط به اجرای تحریم تسلیحاتی است از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد که تمامی تراکنش‌ها، اموال و منافع حاصل از اموال هر فرد یا نهادی را که در فروش، عرضه و انتقال مستقیم یا غیر مستقیم تانک‌های جنگی، وسایل نقلیه جنگی زرهی، سیستم های توپخانه کالیبر بزرگ، هلیکوپتر، هواپیمای جنگی، قطعات یدکی مربوط به این تسلیحات و یا حتی آموزش‌های فنی مربوط آن به ایران مشارکت دارد را مسدود نموده و از صادر کردن این ویزا برای این افراد و نهادها نیز خودداری نماید.
 
در واقع پیش‌تر نهادها و افراد می‌توانستند از مسیر کمیسیون مشترک و شورای امنیت اقدام به خرید و فروش تسلیحات متعارف به ایران نمایند اما با این اقدام آمریکا عملاً انجام این امور تحریم‌های شدید آمریکا را به دنبال خواهد داشت. لذا اقدام آمریکا نقض بند 5 از پیوست b قطعنامه 2231 محسوب شده و عملاً نوعی حرکت در راستای حمایت از تروریست‌های داعش است؛ همان‌هایی که آمریکا با تشکیل ائتلاف مدعی مبارزه با آنانست.

افزودن نظر

captcha