یادداشت میهمان- سینا روانبخش؛
جای خالی «علی برکت الله» در ادبیات این روزهای رئیس جمهور
چهارشنبه 31 خرداد 1396, 10:29

 

یادداشت میهمان - سینا روانبخش: روزها و هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری شاهد بیش فعالی اعضای محترم کابینه و به ویژه شخص رئیس جمهور بودیم که هم موجب خوشحالی و مسرت و هم موجب نگرانی هایی شده بود. خوشحالی از این جهت که بالاخره پس از حدود سه و نیم سال از آغاز دولت یازدهم، دولت مستقر به تحرک افتاده بود و در مسیر خدمت رسانی و افتتاح پروژه های مختلف سر از پا نمی شناختند! و اما نگرانی هایی که حکایت از تبلیغاتی بودن این حرکت و جلب توجه افکار عمومی داشت زیرا هم چنین پرکاری قبل از ایام انتخابات سابقه نداشت، هم برخی از پروژه های افتتاح شده برای چندمین بار و یا در حالت تکمیل نشده افتتاح می شد و هم پروژه هایی که در دوره های قبل از دولت یازدهم حدود 80 یا 90 درصد پیشرفت داشت و دولت مستقر طی 4 سال تنها درصد بسیار کوچکی از کار را انجام داده بود، به نام دولت تدبیر و امید ثبت و ضبط می شد. این نگرانی به مناظرات انتخاباتی کشیده شد و حسن روحانی به شدت نسبت به آن واکنش نشان داد و ادعای تبلیغاتی بودن این پرکاری و افتتاح های پی در پی را رد کرد.

در هر صورت هر علاقمند به خدمت به مردم، در دل از اینکه خدمات جدیدی به مردم ارائه شود رضایت داشت ولو این که این کار با مقاصد دیگری نیز همراه می بود. اما با طی شدن زمان انتخابات و روشن نتیجه آن، هم بسیاری از زوایای ایام انخابات روشن شد و هم بایستی رویکردهای اتخاذ شده توسط نامزدها در مواجهه با مردم مورد بررسی  قرار گیرد. هر چند که رئیس جمهور محترم در دیدار مسئولین نظام به رهبر معظم انقلاب اظهار داشت که ایام انتخابات گذشته و بیایید گذشته را فراموش کنیم! اما مرور تاریخ نه چندان دور و مقایسه مقاطع تاریخی مختلف می تواند عمق اهداف کنشگران در عرصه را نشان دهد.

 اما با سپری شدن انتخابات و بازگشت کشور به ریل عادی خود و حذف مقاصد مقطعی مسئولین، عیار خدمتگزاری به مردم نیز شفاف تر شد. در حالی که در چند ماه منتهی به انتخابات هر روز تصویر رئیس جمهور و وزرا را در حال افتتاح پروژه هایی در گوشه و کنار کشور می دیدیم و شنیدن «علی برکت الله» رئیس جمهور به یکی از پایه های ثابت بخش های خبری صداوسیما تبدیل شده بود، طی یک ماه گذشته حتی درصدی از آن فعالیت ها را نیز شاهد نیستیم. همین موضوع نیز تقویت کننده برخی نگرانی های مطرح شده در انتخابات بود. البته همان طور که اشاره شد، فردی از منتقدان، منتقد ارائه خدمت به مردم بخش های کشور نبوده و نیست، بلکه نوع مواجهه با مردم و سوءاستفاده از شرایط انتخابات و امکانات دولت در این عرصه باب نگرانی ها را باز کرده است.

امروز در حالی که دیگر «علی برکت الله» گفتن رئیس جمهور از خاطر بسیاری از افراد رفته و گویی جایی در ادبیات خاص رئیس جمهور ندارد و دیگر کسی رئیس جمهور را در استان های مختلف و در حال افتتاح پروژه های مختلف رؤیت نمی کند، عیار خدمتگزاری به مردم در حال روشن و شفاف شدن است. مرور مقاطع مختلف تاریخی است که نشان دهنده زوایای رویدادهای مختلف است و حتی می تواند معرفت آفرین برای تعمق کنندگان باشد. در این بین تنها و تنها یک مساله مهم است. اینکه چه اهداف و مقاصدی همراه با قصد خدمت به مردم در دولتمردان وجود دارد و آیا هدف، تنها و تنها خدمت به مردم است یا اینکه تثبیت در قدرت مجوز بسیاری از اقدامات می تواند باشد. ایام انتخابات گذشته است اما دولتی که با تمام توان و از راه های مختلف سعی بر اثرگذاری بر افکار عمومی مردم داشت، بر جای خود باقی است. موضوع بیش فعالی دولت در ایام منتهی به انتخابات و افتتاح های پی در پی بر خلاف رویه سه سال گذشته دولت، تنها یک نمونه از مواجهه دولت با افکار عمومی است. لذا این سوال مطرح است که اهداف ناخالص در مواجهه با مردم و به عبارت دیگر سعی بر مهندسی افکار عمومی برای رسیدن به اهداف خاص دولتمردان، در زمان های پیش رو چگونه و با چه راه هایی خود را نشان خواهد داد؟

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.