به بهانه انتشار طرح دانشجوی لهستانی
لزوم شکل گیری هسته های علمی دانشگاهی برای حل معضل آب
یکشنبه 11 تیر 1396, 15:20

 

پرونده ویژه رویش نیوز- معضل آب و خشکی زاینده رود؛ علیرضا نریمانی: روزهای پایانی هفته گذشته طرح یک دانشجوی لهستانی پیرامون زاینده رود در رسانه های اصفهانی به شدت خبر ساز شد. طرحی که راه حلی برای نجات اکوسیستم زاینده رود با شرایط فعلی بود. این طرح پیشنهاد ساخت یک ابر سازه به طول شش کیلومتر بر روی زاینده رود را می داد. طرحی که به ظاهر کاملا غیر عملی است

اما پس از ارائه این طرح در رسانه ها این ذهنیت مطرح شد که تا کنون چه میزان برای حل مشکل آب اصفهان و استان های اطراف و خشکی زاینده رود از ظرفیت های دانشگاهی مان استفاده کرده ایم؟ چه بسیار مقالات و طرح هایی که از سوی اساتید و دانشجویان دانشگاه های مختلف در اصفهان و کشور درباره مشکلات آبی استان اصفهان مطرح شده است ولی از کنار آن ها گذر کرده ایم. حتی پیرامون این حوضه آبریز کتابهایی نیز منتشر شده است ولی هیچ کار عملی اتفاق نیفتاده است.

شاید طرح هایی چون طرح این دانشجوی لهستانی به خاطر توجه یک دانشجوی خارجی به موضوع زاینده رود مورد توجه قرار بگیرد اما نکته ای که بیشتر باید به دنبال آن رفت حل مشکل آب اصفهان است. مطمئنا پتانسیل دانشگاه های اصفهان به تنهایی می تواند با اجرای یک طرح تحقیقاتی قوی و مفصل نسبت به حل مشکل زاینده رود و حل مشکلات اکو سیستمی این محیط طرح های کاملی را ارئه دهد. در کشور و نهاد هایی چون شورای عالی آب باید به این طرح ها و دانشگاه های کشور اصالت دهند.

حل مشکل زاینده رود آن طورها هم که بیان می شود سخت نیست. مدیریت یک حوضه آبریز با سهم های مشخص و رعایت برخی قوانین، مقابله با برخی تخلف ها کار سختی نیست که نتوان آن را انجام داد. ولی مطمئنا حل مشکل زاینده رود در گرو سر سپردن به طرح های علمی است و با کمک گرفتن از ظرفیت علمی دانشگاه های کشور می توان آن را حل کرد، باید بدانیم که حل مشکل زاینده رود با سخنرانی میسر نمی شود و باید کاری کرد.

 

نظرات

- دانشگاه
ای بابا دانشگاه رو بیخیال مخصوصا دانشگاه عظیم شان اصفهان با ریاست سیاست زدش اینا اگه جنم داشتن شاخص پژوه رو بیرون میکردن زرح علمی برای زاینده رود را وللش دانشگاه اگه بهش بتونبم بگیم علم و لی عالم بدون عمله صدی 90 اساتید گرانفدر دانشگاه فقط علمشون توی کتاباشونه بیرون نرده های سبز رنگ دروازه شیراز حناشون برای هیشکی رانگ نداره فقط برای حفظ ابروشون بلدند به دانشجو زور بگن و پدر کارمندارو در بیارن وگرنه بیرون دانشگاه کسی کاه بار اینا نمیکنه
1396-04-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
این طرح بی اساس به معنای رسمیت دادن به خاموشی یک رودخانه دائمی چند میلیون ساله است و کاملاً هم غیر علمی، غیر منطقی و غیر قانونی است. 2-3 سال پیش هم مطرح شده بود و مشخص نیست طرح دوباره آن چه علتی دارد. زاینده رود تشنه اجرای قانون است. در رأس همه هم اصل 50 قانون اساسی در مورد لزوم حفظ محیط زیست. آنچه که در 18 سال اخیر، در مورد زاینده رود به طور آشکار پایمال شده است. شروع آن با انتقال تمام آب موجود زاینده رود به یزد بود و در ادامه هم غارت وحشتناک آنچه مانده بود، در چهارمحال.
1396-04-20 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.