یا در نمونه‌ای دیگر و مطابق با قطعنامه 2231 ایران در یک محدود 8 ساله قادر به پرتاب و استفاده از موشک‌های بالستیکی شده است که طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای نشده باشند اما در حال حاضر نه‌تنها این شروط برداشته شده است بلکه موارد فراوانی نیز به آن اضافه شده است چنان‌که ، تمامی تراکنش‌ها، اموال و منافع حاصل از اموال هر فرد یا نهادی که درگیر هرگونه فعالیتی در توسعه، برنامه موشک‌های بالستیک ایران بوده را در صورتی که بخشی از این اموال در ایالات متحده و یا در اختیار و کنترل افراد آمریکایی است مسدود نماید.
به گزارش رویش نیوز وضع تحریم‌های جدید توسط آمریکا  که نقض آشکار بندهای 26،28 و 29 برجام و بند 3 و 5 ضمیمه B  قطعنامه 2231 است، عباس عراقچی را هفتم مرداد ماه مجدداً به روی آنتن زنده صدا و سیما آورد تا در برنامه نگاه یک، پاسخ‌گوی افکار عمومی باشد. اما همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد بازهم معاون وزیر امور خارجه به کلی‌گویی بسنده کرد و بعضاً تفاسیری از اقدام آمریکا ارائه داد که هیچ ذهن دیگری به غیر از ایشان قادر به ارائه چنین تفسیری نبوده است!
 
یکی از مواردی که در صحبت‌های عراقچی بیش از پیش دیده می‌شد بیان این مسئله بود که اولاً تحریم‌های جدید مربوط به اشخاص می‌شود و موضوعات جدیدی را شامل نمی‌شود ثانیاً تحریم جدید تجمیع تحریم‌های غیر هسته‌ای گذشته است.
 
حال به عنوان نمونه به چند  اظهار نظر رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام دقت کنید:
 
- مصوبه اخیر کنگره آمریکا قانون جدیدی است و حرف های جدیدی زده ولی موضوع جدیدی اتفاق نیفتاده است.... 
 
- آنها به بهانه حقوق بشر، تروریسم، موشکی و تسلیحاتی مجموعه ای درست کردند و اشخاص بیشتری را وارد فهرست تحریم کردند زیرا نمی توانند موضوع تحریمی جدیدی ایجاد کنند.  این تحریم ها جمع همه تحریم های غیرهسته ای در حوزه حقوق بشر، موشکی، تسلیحاتی و تروریسم است و این تحریم ها اکنون موجود است اما کنگره این تحریم ها را جمع، قوی تر و دست رئیس جمهور امریکا را برای اِعمال آن بازتر کرده است. 
 
- چیزی که در این قانون جدید باید مورد توجه قرار گیرد این است که هیچ موضوع تحریمی جدید مانند تحریم های نفتی، بانکی و بیمه ای انجام نشده و تحریم اشخاص است و اشخاص جدیدی وارد شده اند که بر اساس قانون برای آنها روادید امریکا صادر نمی شود و مایملک آنها در امریکا مصادره می شود
 
الف: آیا تحریم جدید مربوط به اشخاص می‌شود و موضوعات جدید را دربرنگرفته است؟
 
برخلاف ادعای صورت گرفته اولاً تحریم جدید را باید دارای موضوع جدیدی دانست علت این مسئله را هم در خود تحریم جدید باید جست‌وجو کرد چرا که بند 3 بخش 5 از تحریم H. R. 3364 اعلام می‌کند که دستور اجرایی 13382 که مربوط به اعمال تحریم علیه سازمان‌های تروریستی می‌شود دیگر مربوط به سپاه قدس نمی‌شود و بلکه رئیس جمهور آمریکا موظف است که 90 روز بعد از تصویب قانون جدید تمام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشمول دستور اجرایی 13382  نماید. در واقع برای اولین بار در طول تاریخ آمریکا یک سازمان و نهاد رسمی یک کشور را عملاً به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده است! 
 
(3) The IRGC, not just the IRGC–QF, is responsible for implementing Iran’s international program of destabilizing activities
 
لذا پرواضح است که موضوع جدیدی اتفاق افتاده و آن هم تروریستی شمردن سازمان رسمی دفاعی یک کشور است. 
 
ثانیاً معاون وزیر خارجه مدعی است که تحریم جدید تنها مربوط به اشخاص است و اشخاص بیشتری را به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه می‌کند اما در جواب آقای عراقچی باید گفت که منظور از اشخاص در تحریم H. R. 3364 تنها اشخاص حقیقی نیست و این تحریم تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی را دربر می‌گیرد. در همین راستا کافی است که به بخش مقدمه تحریم H. R. 3364 رجوع کنیم که در تعریف این‌که اشخاص ایرانی  (IRANIAN PERSON) شامل چه کسانی هستند به دو قسمت مجزا اشاره می‌کند؛ اول اشخاصی که شهروند ایران هستند و دوم نهادهایی که تحت قانون و یا قلمرو حکومت ایران سازماندهی شده‌اند. همچنین بخش مقدمه تحریم H. R. 3364 اشخاص خارجی (FOREIGN PERSON) را کسانی قلمداد که آمریکایی نباشند؛ حال چه کسانی آمریکایی هستند؟ مطابق با تعریف خود قانون، اشخاص آمریکایی شامل افراد حقیقی و نهادهای حقوقی خواهند شد لذا خاطر نیز تمام افراد و نهادهای حقیقی و حقوقی در دنیا که آمریکایی نباشند شامل اشخاص خارجی می‌شوند.
 
با این تفاسیر تعریف قانون جدید از اشخاص – -چه ایرانی و چه خارجی- مشمول اشخاص حقیقی و حقوقی شامل نهادها، وزارت خانه‌ها، ارگان و سازمان‌ها خواهد شد. به همین جهت تمامی ارگان و نهادهای مربوط و نزدیک به سپاه پاسداران در صورت تشخیص آمریکا شامل تحریم‌های این کشورها خواهند شد و وارد لیست تحریمی SDN List  می‌شوند. به همین جهت این ادعا که تحریم‌ جدید صرفاً مربوط به اشخاص است را نمی‌توان صحیح قلمداد کرد.
 
ب: آیا تحریم جدید تجمیع تحریم‌های غیرهسته‌ای گذشته است؟
 
ابتدائا که باید گفت که برخلاف گفته‌های رایج  تحریم جدید از دو منظر کاملاً هسته‌ای است. اول اینکه دستور اجرایی 13382 را که دارای منشاء  هسته‌ای است را به قانون جدید تبدیل می‌کند که به علت وضع تحریم جدید هسته‌ای (imposing  new  nuclear related sanction) نقض آشکار برجام است. دوم این‌که تحریم‌های موشکی موجود در بند 9 قطعنامه 1929 و بند 3 و 5 ضمیمه b قطعنامه 2231 شورای امنیت را که دارای منشاء هسته‌ای هستند در قانونی جدید گرد می‌آورد. لذا تحریم جدید هسته‌ای است و نه غیر هسته‌ای!
 
در مرحله دوم هم باید اشاره کرد که اتفاقاً تحریم جدید اضافات فراوان بسیاری دارد که تاکنون وجود نداشته است. مثلاً در هیچ کدام از تحریم‌های گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی شناخته نشده است. این مسئله‌ای است که خود عراقچی باوجود تلاش برای فرار کردن از آن در نهایت مجبور به می‌شود که به آن اعتراف کند چنان‌که می‌گوید:
 
 سپاه کی در فهرست تحریم های امریکا قرار نداشت؟! سپاه همین الآن هم  از دید امریکادر فهرست تحریم هاست؛ ولی تا الآن به دلیل موشکی و حقوق بشر در تحریم بوده و سپاه قدس به دلیل تروریسم، حالا کل سپاه به دلیل تروریسم. 
 
یا در نمونه‌ای دیگر و مطابق با قطعنامه 2231 ایران در یک محدود 8 ساله قادر به پرتاب و استفاده از موشک‌های بالستیکی شده است که طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای نشده باشند اما در حال حاضر نه‌تنها این شروط برداشته شده است بلکه موارد فراوانی نیز به آن اضافه شده است چنان‌که ، تمامی تراکنش‌ها، اموال و منافع حاصل از اموال هر فرد یا نهادی که درگیر هرگونه فعالیتی در توسعه، برنامه موشک‌های بالستیک ایران بوده را در صورتی که بخشی از این اموال در ایالات متحده و یا در اختیار و کنترل افراد آمریکایی است مسدود نماید.
 
لذا ادعای تجمیع تحریم‌های گذشته نیز صحت ندارد چون مواردی در تحریم H. R. 3364 اضافه شده است که تاکنون وجود نداشته است و فرض تجمیع تحریم‌های گذشته به این معنی است که مواردی که تاکنون وجود نداشته و نیست بوده را  از پیش بوده تلقی نمائیم که این مسئله نیز باطل است چرا که در حکم جمع متناقضین می‌باشد.
 
با توجه به موارد فوق به نظر می‌رسد که تیم مذاکره کننده فعلی در وزارت امور خارجه همچنان سعی و تلاش بر توجیه اقدامات آمریکا را داشته و کماکان در احقاق حقوق مردم ناتوان هستند به همین جهت بهتر است که هر چه زودتر و در تصمیمی عاقلانه به فکر شغل جدیدی برای خود باشند تا حداقل بیش از این دیگر شاهد پایمال شدن منافع ملی نباشیم.
 
منبع: رجا

نظرات (1)

  1. عمو 1396/05/16 12:27

    تیتر خیلی قشنگ انتخاب شده بود. آفرین

افزودن نظر

captcha