آتش به اختیارهای بدون آتش
یکشنبه 12 شهریور 1396, 12:33

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس؛ علی صالحی: مدتی است که از گوشه و کنار فضای مجازی و حقیقی صحبت‌های گلایه‌آمیز از جانب جوانان اصفهانی فعال در عرصه‌های فرهنگی در قالب اقشار مختلف شنیده می‌شود. صحبت‌هایی که مبنی بر کم‌توجهی، نادیده انگاشتن و بسته بودن معبرها برای رشد و توسعه ایده‌های جدید فرهنگی و سیاسی در اصفهان است.

در این زمینه هم فرقی ندارد که گرایش سیاسی و جناحی جوانان چیست و نقطه اشتراک آن‌ها عمل به آتش به اختیار است و دغدغه مشترکشان دلسوزی برای نظام و کشور است و از این روست که بر مبنای قول قبلی به برخی از بزرگان بر آن شده تا علی‌رغم مخالفت‌ها و بازتاب‌های احتمالی به عنوان صدای واحد این قشر از جوانان چند خطی برای متولیان عرصه فرهنگ و البته سیاست در اصفهان نوشته شود تا مبادا تاریخ بابت حرف‌های فروخورد ما را مجازات کند.

*فقط حرف می‌زنیم

کلیدواژه مشترک همه عاملان در عرصه فرهنگ و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان این عرصه حرف زدن بدون عمل است درست مثل همان عالم بدون عمل؛ همه ما خیلی خوب حرف می‌زنیم اما در عرصه اجرا یا مرد عمل کم است یا آن‌قدر حلقه‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری بسته است که فرصتی برای توجه به رویش‌ها و عمارهای جوان باقی نمی‌ماند.

ریشه عمده نارضایتی‌ها و البته کم‌تحرکی‌ها و یا حرکت‌های پر زرق برق بدون نتیجه و ثمره در همین بخش است که لازم است به آن توجه جدی شود.

*خاک‌ریز حمایتی نداریم

مرحله بعدی مساله‌ای است که باعث از دست رفتن روحیه همکاری و تعاون شده و زمینه‌های حمایت اقشار مختلف دلسوز و تلاشگر از یکدیگر را از بین می‌برد. رفتارهای خاص و بر اساس ژن خوب فرصت شکل‌گیری خاک‌ریزهای حمایتی با روحیه جهادی را از بین برده و حتی در سطحی بالاتر به جای هم‌افزایی باعث فعال شدن کانون‌های اختلافی و تلاش برای بی‌اثر کردن حرکت‌های مشابه در جبهه خودی می‌شود.

موضوعی که از سال 90 به این طرف در اصفهان کم دیده نشده و در برهه‌های حساس تصمیم‌گیری به شدت ژن خوب برخی بر توانایی و استعداد و البته طرح‌های مردم‌پسند غلبه می‌کند و نتیجه‌اش هم روشن است که چیزی جز دور شدن دلسوزان انقلاب از هم و فرصت‌سوزی و نخبه‌کشی نبوده و نخواهد بود.

*تلاشی برای هم‌افزایی نکردیم

اینکه بگوییم در مسیر اصلاح این ایرادات در حوزه فرهنگی و سیاسی اصفهان و در جمع نیروهای دلسوز انقلاب و نظام تلاشی صورت نگرفته سخنی خارج از انصاف است اما بهتر است گفته شود در این مسیر هم‌افزایی، تلاش شایسته و بی‌طرفانه‌ای رخ نداده تا ثمره شیرین و گوارایی داشته باشد.

در این مسیر تلاش‌های ایذایی شکل گرفته اما در عمل کانون‌های قدرت با مدیریت صحنه تلاش داشته‌اند خودشان را به عنوان قطب معرفی کرده و این تلاش‌ها برای حضور حداکثری همه نیروهای توانای عرصه فرهنگ و سیاست را به سمت قطب ساختگی خود هدایت کنند تا باد مرجع بودن به پرچمشان بوزد و دیگران ناگزیر آن‌ها را به عنوان مرجع تصمیم‌گیرنده بپذیرند.

اما این نه یک تلاش مؤثر برای هم‌افزایی است بلکه با دیکتاتوری نهفته درونش زمینه اختلافات را گسترده‌تر خواهد کرد و افسران آتش به اختیار را دلسرد می‌کند که اگر از این جبهه دل نبرند قطعاً برای خود خاک‌ریز چریکی تعریف خواهند کرد و یک تنه به خط می‌زنند؛ روشی که تلفاتش بالا و تأثیرش در مجموع قابل‌توجه نخواهد بود مگر این که اتفاق خاصی در حوزه استثنا رخ دهد.

*آسیب‌های مهلک تفکر خود مرجع‌پنداری

آسیب عمده‌ای که این چنین رفتارهایی را شکل می‌دهد یک حس خاص شبیه ژن خوب است که البته در کالبد گروه‌های فرهنگی و سیاسی اصفهان شکل گرفته و آن‌ها را به سمت خود مرجع‌پنداری کاذب فرا می‌خواند.

موضوعی که با بهره‌گیری این گروه‌ها از کانون‌های قدرت و ثروت، باعث جذب عجیب امکانات و جایگاه‌ها به سمت این گروه‌ها شده و عملاً راه برای فعالیت‌های آتش به اختیار و مردمی مسدود می‌شود؛ چرا که باوری برای مشارکت در وجود این گروه‌های خود مرجع پندار نیست و نوع نگاه از بالا به پائین‌شان به جوان‌های فعال و خوش‌فکر اما مستقل در سلیقه فرهنگی و سیاسی باعث ریزش بدنه اجتماعی آن‌ها و تقویت کانون‌های بحران اختلاف نظر شده است.

*نقد و تخریب را درک نکردیم

چنین اختلاف دیدگاه‌هایی گاه تا جایی پیش می‌رود که این گروه‌ها حتی با حرکت‌های معدودی که جوان‌ها با دست زدن بر سر زانوی خویش آن را بنا کرده‌اند کنار نمی‌آیند و با گریزی به وادی تخریب به جای نقد، بی‌رحمانه آن را زیر سؤال می‌برند.

این در حالی است که بر اساس برآیند نظرات اصحاب رسانه در شرایط فعلی مشاهیر سیاسی و فرهنگی معاصر اصفهان در پایین‌ترین سطح نقدپذیری و خودانتقادی قرار دارند و فضای برای به چالش کشیدن عملکردهای سال‌های دور و دراز فعالیت خود ایجاد نمی‌کنند.

اما همین افراد با بدنه اجتماعی عاریه گرفته خود بی‌رحمانه بر حرکت‌های نوپا و تازه به اسم نقد، شلاق تخریب می‌زنند و در نهایت امر خواسته یا ناخواسته زمینه خروج رویش‌ها و استعدادهای جوان و دلسوز انقلاب را فراهم می‌کنند چرا که باید قاعده «یا با ما و یا بر ما»ی آن‌ها را رعایت کنند و در غیر این صورت عاقبت روشنی در انتظارشان نخواهد بود.

*به رویش‌ها و دستاوردها احترام بگذاریم

در این مجال سخن باید کوتاه کرد و تنها به چند راهکار ساده بسنده کنیم اگر آینده ایران و به ویژه اصفهان و سرمایه‌های جوان آن برای‌مان مهم است. باید باور کنیم که برای برخی دوره در وسط میدان بودن تمام شده و باید کفش‌هایشان را آویزان کنند و به فکر مربی‌گری باشند.

زمین‌های خاکی این شهر استعدادهای تازه نفسی دارد که فقط منتظر چند دقیقه وقت اضافه هستند تا خودشان را نشان دهند، پس تلاش کنیم تا به رویش‌ها و دستاوردهای جوانان انقلابی ولو کم و کوچک احترام بگذاریم تا آیندگان تصور بهتری از ما داشته باشند و در مسیر آتش به اختیاری بدون آتش و خودمختار نباشیم.

*موفق‌های جوان و پیشرو را بپذیریم

درک اینکه فقط ما دلسوز این کشور نیستیم و هستند جوان‌هایی که شاید مثل ما لباس نمی‌پوشند و مثل ما قدم بر نمی‌دارند اما با تلاش و دستاوردهایشان صدها قدم از ما در مسیر اعتلای این کشور و انقلاب اسلامی‌اش گام‌های محکم‌تری برداشته‌اند، کار سختی نیست.

اما شروعی برای یک حادثه بزرگ در اصفهان است  تا بتوانیم دایره را وسیع کنیم و همه را بر سر سفره خدمت به انقلاب سهیم کنیم تا برخی همیشه بالای سفره نباشند و برخی صاحب خورده نان‌های ته سفره و همیشه جدال و دارا و ندار در خدمت به انقلاب تداوم نیابد؛ گاهی تحول در یک رویه غلط با قدمت، با یک تقدیر، تشکر و یا خداقوت ساده به یک اتفاق خوب رخ می‌دهد و بسامد این حرکت کم‌خرج تا سال‌ها ادامه می‌یابد و در این راه سیدالشهدای مدافع حرم می‌تواند یک مبدا باشد.

و البته در این مسیر از تضارب آرا نباید ترسید، بزرگ‌ترها بیشتر خود را در معرض چالش با جوان‌ها قرار دهند و جوان‌ها هم باید بیشتر گوش شنوایی برای شنیدن تجارب گذشتگان باشند اگر چه شاید همه اقشار در مسیر رسیدن به وحدت رویه و هم‌افزایی در عرصه فرهنگ و سیاست اصفهان به یک اندازه سهم داشته باشند اما بی‌شک آن‌هایی که دستی بر آتش قدرت و ثروت و جایگاه تصمیم‌سازی دارند نوک پیکان خاک‌ریزسازی برای فعالیت آتش به اختیارهای اصفهانی هستند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.