حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در نشست خبری:
تنها راه حل مشکل آب عمل به قانون است
سه شنبه 21 شهریور 1396, 00:20

 

به گزارش رویش نیوز حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس در نشست خبری خود عنوان داشت: مهم ترین اتفاق سه ماه گذشته تشکیل دولت جدید بود که غیر از 2 وزارتخانه نیرو و علوم باقی وزرا از مجلس رای اعتماد گرفتند. مجلس رای بالایی به اعضای پیشنهادی داد. آرای اعتماد کمک کرد که دولت با قدرت بیشتری کارش را شروع کند. به غیر از 5 نفر باقی وزرا بیش از 200 رای آوردند. مخالفت با برنامه های دولت به معنا رای مخالف به همه وزرا نیست. این موافقت و مخالفت با برنامه های دولت که در آخر هم رای گیری ندارد کمی مورد بحث است. کاری که نزدیک 4 یا 5 ساعت وقت مجلس را می گیرد ولی نهایتا نتیجه ای هم ندارد چه ضرورتی دارد. در دولت های اول انقلاب بر روی برنامه ها بحث می شد و بعد از آن نخست وزیر رای اعتماد می گرفت.

فولادگر در رابطه با مخالفتش در مجلس با برنامه های دولت خاطرنشان کرد: دلایل مخالفت بنده با برنامه های کلی دولت هم در چند محور بود. دولت به مردم نوید تحول اقتصادی و تغییر در تیم اقتصادی داده و 5 ابر چالش را معرفی کردند و وعده تحول تیم اقتصادی دولت را دادند. بیشترین بحث ما این بود که این تیم اقتصادی می تواند این تحول را انجام دهد؟ به نظر من خیلی تحولی در تیم اقتصادی اتفاق نیفتاده است. مهم ترین دلیل مخالفت من هم این بود که متناسب با انتظاری که طی وعده ها داده شد اقدام نشده است.

وی افزود: الان یک بحثی هم که هست این است که این تیم اقتصادی چگونه هماهنگ می شوند و چه کسی حرف آخر را می زند. من مخالفی هستیم که معتقدیم باید دست دولت را گرفت. رشد اقتصادی در متوسط خیلی خوب نبوده است و حالا هم با توجه به فروش نفت بالا رفته است و در آینده به خاطر این که فروش نفت حدی دارد این رشد را نخواهیم داشت.

نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: تورم مهار شده است ولی رکود را نتوانسته ایم حل کنیم. یک ثبات نسبی در اقتصاد ایجاد شده است اما اصلاح ساختار در عین ثبات، کاری است که انجام نشده است. نظام بانکی نیاز به تحول دارد.پارادوکس دیگر بحث واردات و صادرات است. ما باید واردات و صادرات را مدیریت کنیم. حمایت از تولید داخل مستلزم محدودیت هایی در واردات است.

وی افزود: بحث اقتصاد مقاومتی هم در این جا اهمیت دارد. وقتی شما حل مشکلات اقتصادی کشور را به روابط عادی با آمریکا گره می زنیم این یک پارادوکس است. این یک واقعیت است که آمریکا با ما خصومت دارد و اهل تعامل نیست. ما نباید موفقیت در اقتصاد را به تعامل با آمریکا گره بزنیم. در زبان اقتصاد مقاومتی را می آوریم اما در عمل چیز دیگری است.

حمیدرضا فولادگر در رابطه با کیسیون اصل 44 عنوان داشت: در رابطه با کمیسیون اصل 44 مجلس هم باید گفت وبگاه اصل 44 راه اندازی شده است و آخرین تصمیمات و بررسی های کمیسیون ها بارگزاری می شود. نظارت بر اجرای اصل 44، تولید داخل، بهبود فضای کسب و کار و اشتغال در این کمیسیون پیگیری می شود. در مهر ماه گزارش کمیسیون اصل 44 در صحن علنی خوانده می شود. اصل 44 فقط خصوصی سازی نیست، خصوصی سازی هم فقط واگذاری نیست. بخش عمده واگذاری ها انجام شده است و ایراداتی هم داشته است. تکالیف عمده ای در اصل 44 انجام نشده و باقی مانده است. در اصل 44 گفتیم در حوزه بهداشت و درمان، آموزش و تحقیقات و فرهنگ دولت باید لایحه می آورد اما هنوز این لایحه را نیاورده است. 40 ماده از 92 ماده اصل 44 مربوط به انحصار و رقابت است. بحث رگولاتوری بحثی است که به آن پرداخته نشده  و محورهای مهمی از اصل 44 مغفول مانده است.

وی درباره مهمترین مشکل تولید کنندگان گفت: مهم ترین مشکل تولید کنندگان در طی 4 سال گذشته دشواری تامین مالی از بانکها و سرمایه در گردش بوده است. در تولید داخل مشکل ما بخشی مربوط به کسب و کار است و بخش دیگر به خاطر این است که تولید کننده ما توان رقابت با خارج را ندارد. رقیب تولیدکننده ها قاچاق، 50 بخشی از این را با حمایت ها می توان حل کرد بخش بعدی بهبود فضای کسب و کار است

فولادگر بیان داشت: تکلیف برنامه ششم این است که هر سال 0.8 درصد کاهش نرخ بیکاری داشته باشیم. اما در زمان انتخابات وقتی برخی کاندیداها این موضوع را مطرح می کردند به آن ها انگ پوپولیستی بودن زده می شد.

نماینده مردم اصفهان در رابطه با مجمع نمایندگان استان گفت: مجمع نمایندگان استان آخرین جلسه اش هفته گذشته بود. دفاتری هم در شرق شهرستان راه اندازی شده است. مجمع استان منظم جلسات را داشته است. حرف اصلی ما در این جلسات هم مباحث مربوط به بودجه بوده است.

وی در باره سهم اصفهان در بودجه گفت: درباره استان هم بی عدالتی هنوز هست. اصفهان هم سهم در آمد مالیاتی اش در کشور بالاست و 6300 میلیارد تومان است ولی در عین حال در بودجه بی لطفی عجیبی به اصفهان می شود. 38 سال است که به استان های محروم کمک می کنیم ولی از محرومیت در نیامده است. از این طرف امکان توسعه از استان های مستعد هم گرفته شده است. برای توسعه استان ها به امید اعتبارات دولتی نشستن خطا است. باید بخش خصوصی را فعال کرد.

فولادگر پیرامون حل مشکل صندوق های بازنشستگی عنوان داشت: برنامه ششم حکمی آورده که باید موضوع را حل کند. به موجب این حکم دولت باید کسری صندوق فولاد را به نحوی که در قانون آمده است و در قبال بدهی که به این صندوق داشته جبران کند. الآن دولت قبول کرده است که بدهی دارد و بر اساس بدهی اش باید دولت تا مادامی که بدهی هایش مستهلک می شود پرداخت کند.

نماینده مردم اصفهان پیرامون مشکلات ذوب آهن عنوان داشت: تولید ذوب آهن باید افزایش بیابد و این موضوع تا حل نشد مسائل دیگر حل نمی شود. تولید ذوب آهن طی برنامه ریزی ها باید به 5 میلیون تن برسد، پلی اکریل هم هنوز می تواند در نساجی حرف اول را بزند.

فولادگر در رابطه با استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: خواهش ما از وزیر کشور این بود که فردی قوی و اجرایی و متناسب با شرایط اصفهان باشد. اصفهان از لحاظ سیاسی اشباع است و نیازی به کار سیاسی ندارد، اصفهان بیشتر نیاز به کار دارد.

حمیدرضا فولادگر درباره نحوه کمک به تولید داخل با اعمال تعرفه ها بر روی واردات، گفت: نظام تعرفه ها همیشگی نیست و ابزاری برای مدیریت بازار است. برای مثال آمریکا برای مبارزه با اقتصاد چین روی فولاد تعرفه 350 درصدی اعمال کرده است. در بحث خودرو نظام تعرفه ها بالش نرمی شده است. در بحث خودرو باید به تدریج تعرفه ها را کاهش دهیم. یک مرتبه نباید تعرفه را کاهش داد. چون یک مرتبه سود را به وارد کنندگان می رساند.

نماینده مردم اصفهان در رابطه با بحث آب گفت: ما در مقابل آب ساکت نیستیم. مهم ترین بحث ما آب است در بیشتر موارد و در بین همکاران تقسیم کار را انجام داده ایم. در آب دو روش می توانیم پیاده کنیم. یکی این است که بحث را به داخل مردم بکشیم و آن ها را وارد منازعات کنیم که این راهش نیست؛ ما باید بتوانیم مسئله آب را با شجاعت حل کنیم. شورای عالی آب تشکیل شده است و مصوباتی داشته که باید انجام شود هر چند در این شورا حق اصفهان ضایع شد اما ما باز هم به مصوبات ورای عالی آب پایبندیم. ما به سهم بندی ها پایبندیم. این سهم در حالتی است که همه به سهمشان به یک اندازه برسند. اگر کسری هست برای همه باشد نه فقط برای اصفهان. تخصیص آب باید عادلانه باشد.

وی افزود: مصوبات و پروژه ها هم باید به بهره برداری برسند. کارهای محیط زیستی بهشت آباد هم باید انجام شود. در سفر مقام معظم رهبری به یزد در سال 85 تصویب می شود که روی زاینده رود بارگزاری جدید نشود تا پروژه های جدید که هم تونل سوم است و هم طرح فلات مرکزی به سر انجام برسد.

فولادگر در پایان در رابطه با طرح انتقال آب به بن، بروجن خاطر نشان کرد: انتقال آب به بِن، بروجِن مصوبه دارد که 40 میلیون متر مکعب منتقل شود. ما از اول مخالف بوده ایم چون بروجن رودخانه های فصلی دارد و می تواند با مهار آن ها نیازهای آبی اش را حل کند. اما چشم به زاینده رود دوخته اند آن هم در حالی که در چهارمحال و بختیاری منابع آبی زیادی هست. خودشان هم این موضوع را قبول دارند که به خاطر سومدیریت ها این کار انجام نشده است. الان این مصوبه گرفته شده است؛ اما ما معتقدیم این کار باید بعد از احداث تونل گلاب باشد و در محدوده چهارمحال انجام شود. تنها راه حل مشکل آب عمل به قانون است ولا غیر

 

نظرات

- چهارمحال گول نخورد
reza: چگونه مسئولین خوزستانی وقومیتگراهای چهارمحال سر مردم ومسئولین چهارمحال در موضوع  آب کلاه گذاشته اند. ۱  چهارمحال بختیاری استان جدا شده از اصفهان دارای دو حوضه اب زاینده رود و حوضه ۲۰ برابری کارون  است. ۲ ولی انچه باعث تعجب است تمرکز برداشت اب و سوتبلیغات و ایجاد اصطکاک و تمرکز اذهان مردم چهارمحال  صرفا بر استان اصفهان است در حالی که همان موارد  اعتراضی مشابه چندبرابرش  در مورد مصرف در  برنجکاری فولاد پتروشیمی و ... برای ابی که از چهارمحال  به کمک انبوه سدهای مصنوعی سمت خوزستان می رود بیشتر صادق است . ۳ اینجاست که مردم و مسئولین چهارمحال کمی باید شک وفکر کنند در نیت کانالها و شبکه هایی که زیر نقاب  اب و محیط زیست اذهان انها را بر اصفهان و جنگ علیه ان متمرکز کرده اند. ۴ در حالی که چهارمحال که دارای سهمیه بومی استخدام و کنکور از اصفهان است واقعا خود را با کهگیلویه که با خوزستان مراوده میکند و نفت و گاز  هم دارد و مدیریت نفت و ابش همیشه با خوزستانیها بوده  از لحاظ پیشرفت نسبت به اغاز تاسیسش مقایسه کند و همین حالا ایا  حاضر است مراودات با اصفهانش را به خوزستان منتقل کند مثلا سهمیه بومی استخدام که قطعا به او نمیدهند ولی سهمیه کنکور و .. ۵  در نهایت  انچه گفتیم  مهم این بند است برخلاف تبلیغات  سمنها و کانالهای صدای پای فاشیسم اب  موضوع محیط زیست و اب نیست چرا که  چهارمحال همه ابی که به خوزستان می دهد  در طرحهای توسعه ای  فولادی و پتروشیمی و برنجکاری و کشاورزی مصرف می شود نه در محیط زیست . پس موضوع سهم مصرف است نه محیط زیست بنابراین  حداقل اننظار می رود مسئولین و مردم  شریف چهارمحال  حتی اگر هنوز با اب اصفهان مشکل دارند خوب ان را کنار نگذارند کماکان پیگیری کنند ولی حداقل برای خودشان هم شده از کانالها و سمنهای قومیتگرایشان و نیز از مسئولین خوزستان بخواهند در قبال اب عظیمی که از چهارمحال می برند ۵-۱ خوزستان سهمیه استخدام و کنکور به چهارمحال بدهد  همانند اصفهان  ۵-۲ ابی که از چهارمحال  به خوزستان میرود در سکوت خبری در طرحهای توسعه فولاد شادگان مسجد سلیمان اهواز وپتروشیمیها و ۵۵۰ هزار هکتار کشاورزی جدید و انتقال اب به شهرهای شمالی خوزستان  مصرف خواهد شد در همین راستا خوزستانیها  در سکوت خبری اخیرا  دو بار از صندوق توسعه ۸ میلیارد دلار برای انتقال اب و ۴ میلیارد دلار برای ۵۵۰ هزار هکتار کشاورزی جدید گرفته اند ۵-۳ ایا مردم و نمایندگان چهارمحال  نباید از خوزستانیها بخواهند بخشی از این طرحهای فولادی و صنعتی و کشاورزی در استان انها اجرا شود که استان انها متحول می شود و بیکاری ریشه کن میشود ۵-۴  ایا نباید از این ۱۲ میلیارد دلار و بودجه های یواشکی اتی خوزستان  سهمی به چهارمحال که ابش پایه اجرای طرحهای فوق است و به کارون میدهد داده شود که چهره این استان را متحول می کند و بیکاری جوانانش ریشه کن می شود ۵-۶ ایا حق چهارمحال زدن یکی از انبوه سدهای کارون داخل چهارمحال  نبود و نیست که چهره ان را متحول میکرد و صرف مثلا ۲ میلیارد متر مکعب در چهارمحال  از ۲۰ میلیارد متری که خوزستان می برد  مشکلی برای خوزستان ایجاد نمیکند ولی چهازمحال را متحول میکند لازم بذکر است استانهای لرستان و کرمانشاه و همدان و کردشتان پس از مدتها برداشت ابشان توسط خوزستان دنبال زدن سد  هستند و خوزستانیها به انها اعتراض کرده اند حالا سوال این است چرا زدن سد یک کیلومتر بالاتر در استان بالادست بد است ولی در داخل خوزستان خوب است پس مشکل مصرف اب و تملک است نه محیط زیست ۶ مردم چهارمحال بدانند کانالها و سمنهای محیط زیستشان صرف نفرت از اصفهان که ناشی از عقده های روانی است وخوزستانیها با هدف انحراف اذهان انها به اصفهان برای بردن اب چهارمحال و گرفتن بودجه  چیزی عایدشام نخواهد شد چرا که دعوا با اصفهان سر یک میلیارد اب ناقایل زاینده رود چیزی جز اتلاف عمر و زمان و توان هر دو استان نخواهد شد در حالی که چهارمحال چشمش را بر حوضه ۲۰ میلیاردی درونش یعنی کارون وبودجه های سنگین خوزستان برای این اب بسته است اگر چهارمحال از سمت کارون حقابه خود را بردارد مشکل اب استانش حل میشود و سهمی از بودجه  کلان وطرحهای بر پایه اب چهارمحال از خوزستان بگیرد  مشکلش حل می شود یا می تواندهمانند سالهای گذشته به اصطکاک بیهوده ودعوا با اصفهان بپردازد و هر دواستان از توسعه بمانند ونفرت بیهوده بین دوهمسایه که در گذشته یک استان بودند ایجاد شود چرا که ادامه این روند یک بازی باخت باخت برای هر دو استان است . اگر هم میخواهن این روند با اصفهان را ادامه دهند خوب ادامه دهند ولی از اب بودجه و امتیازات مافوق چند برابری و نقدی که در حوضه کارون چهارمحال نزد خوزستان هست هم بی بهره نمانند و مطالبات خود را استارت بزنند امید است نعقل زرنگی وهوشمندی و منافع مردمی استان چهارمحال بر تعصب قومیتی در خوانش این متن چیره شود
1396-06-23 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.