کاشان آماده برگزاری مراسم قالیشویان
پنجشنبه 23 شهریور 1396, 10:46

 

فرماندار کاشان گفت: هر ساله بيش از نیم میلیون نفر از اقشار مختلف از ایران و جهان در مراسم سنتی مذهبی قالیشویان شركت مي‌كنند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ايسنا، مومنيان در اولین جلسه ستاد هماهنگی برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان اظهار كرد: این مراسم هر سال در دومین و سومین جمعه مهرماه و با حضور بیش از نیم میلیون نفر از اقشار مختلف ایران و جهان در مشهد اردهال برگزار مي‌شود و برای اجرای هر چه بهتر این مراسم با بررسی نقاط ضعف سال‌های گذشته تلاش خواهد شد.

فرماندار کاشان تاکید کرد: همه مسئولان با نگاه تخصصی، اقداماتی که قرار است برای منطقه، مردم و زائرین به خصوص در برگزاری مراسم روز قالیشویان ارائه دهند را با دقت مرور كرده و با داشتن نقشه راه و برنامه ریزی مشخص و با آمادگی کامل در مراسم حاضر شوند.

مومنیان با تاکید به نیروهای نظامی و انتظامی بر کنترل و نظارت دقیق وکامل بر رفت و آمد ها در شلوغی و ترافیک بالای مراسم گفت: توجه به مباحث امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار است و بايد تلاش کنیم تا مراسم در امنیت کامل و با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار شود.

به گزارش ايسنا، امامزاده حضرت سلطانعلي بن امام محمد باقر (ع) در قرن دوم هجري قمري بنا به دعوت مردم ولايتمدار كاشان و فين و به امر پدر بزرگوارش حضرت امام محمد باقر (ع) و براي ترويج و تعليم شريعت مقدس اسلام عازم كاشان شد كه پس از سه سال ارشاد و هدايت مردم در منطقه اردهال كاشان گرفتار مزدوران ظالم هشام بن عبدالملك مروان شده و پس از يك جنگ نا برابر به طور ناجوانمردانه و مظلومانه مانند جد بزرگوارش امام حسين (ع) به شهادت مي‌رسد.

مراسم سنتي مذهبي قاليشويان فين كاشان تنها مراسم مذهبي است كه تاريخ برگزاري آن به صورت شمسي محاسبه مي‌شود، تكرار نمادين مراسم تشييع پيكر امامزاده سلطان علي توسط مردم فين كاشان در يك‌هزار و 314 سال قبل است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.