یادآوری قاعده‌ای عقلی به سخنگوی دولت و درخواستی از ایشان
پنجشنبه 20 مهر 1396, 12:47

 

رویش نیوز-سرویس سیاسی: روز گذشته سخنگوی دولت در نشست مطبوعاتی خود سخنان مهمی را در زمینه های مختلف در جمع خبرنگاران عنوان کرد که تاملی ولو اندک به یکی از بخش های آن و یک درخواست از جنابشان خالی از لطف نیست.

نوبخت در بخشی از سخنان خود به موضوع ایجاد اختلاف بین مسئولین پرداخت که ناظر به صحبت های اخیر رئیس جمهور در بیکار خواندن احضار کنندگان افراد به دستگاه های مربوطه و پاسخ رئیس قوه قضائیه در این زمینه بود. ایشان در زمینه بیان سخنان اختلاف آمیز و درگیری در بین مسئولان را که موجب نگرانی مردم می شود، آن هم در شرایطی که دشمنان در پی ایجاد تشنج در داخل کشور هستند، بی انصافی دانست. به نظر نگارنده این موضعگیری سخنگوی دولت را می توان از مواضع خوب ایشان تلقی نمود چرا که حرف دل مردم و دلسوزان نظام نیز همینگونه است که برخی از مسئولین با طرح چنین موضوعاتی ضمن خدشه در وحدت ملی کشور و منحرف نمودن نگاه افکار عمومی از مشکلات اصلی کشور، آب به آسیاب دشمنان می ریزند.

البته نه تنها مردم و دلسوزان نظام، بلکه هر انسانی طبق یک قاعده عقلی، در ضمن این موضع گیری نکته ای را مد نظر دارد که شایسته است سخنگوی دولت نیز به آن عنایت داشته و در صورت صلاحدید درباره آن اظهار نظر و یا عمل نمایند. طبق این قاعده هر معلولی ریشه در علتی دارد و معلول نیز با علت خود دارای سنخیت است. بر این اساس بایستی سخنگوی دولت چرایی واکنش نشان دادن اظهارات رئیس قوه قضائیه در پاسخ به روحانی را در علت آن جستجو نماید. بر این اساس وقتی رئیس جمهور برای قوه ای دیگر از لفظ «بیکار» استفاده کند، متناسبا طرف مقابل هم از همین لفظ برای طرف اول استفاده خواهد کرد. به عبارت دیگر واکنشی رئیس قوه قضائیه عملی در مقابل کنشی بوده که رئیس جمهور از خود نشان داده است و این کنش رئیس جمهور علت واکنش آیت الله لاریجانی بوده است. لذا سخنگوی محترم دولت که به حق اختلاف بین مسئولین را نادرست عنوان می کند، بایستی در حقیقت به کنش رئیس جمهور در متلک پرانی به دیگر قوا و ساختارهای نظام بپردازد و علل آن توضیح دهد و اعلام موضع نماید.

البته بیش از چهار سال از پوشیدن خلعت رئیس جمهوری توسط رئیس جمهور گذشته و این کنش های ایشان در قبال دیگر ارکان نظام تقریبا به روالی مذموم تبدیل شده؛ به نحوی که در بسیاری از زمان ها، این عمل ایشان آرامش سیاسی و اقتصادی را از کشور سلب است. این موضوع به ویژه در مقاطعی صورت گرفته که معمولا دولت در شرایط خاصی قرار گرفته که بایستی در موضع پاسخگویی به عملی برآید. همین مساله اهمیت قضیه و شائبه تاکتیکی بودن چنین کارهای رئیس جمهور را دو چندان می کند تا افکار مردم به سمت موضوعات دیگری منحرف شود. چرا که در صورتی که دو رئیس قوه بخواهند موضوعی مورد اختلاف را به یکدیگر در میان بگذارند، روش های بسیار ساده تر و حتی سازمان یافته ای وجود دارد که نیاز به طرح از طریق تریبون های رسمی را مرتفع می کند. البته با توجه به ادبیات رئیس جمهور در این زمینه، به نظر نمی رسد که خواستی برای حل اختلاف از جانب ایشان وجود داشته باشد.

اما قطعا در این زمینه آن چه که سخنگوی دولت اعلام نموده اند صحیح است و این تذکر قبل از هر کسی به رئیس دولت باز می گردد. این موضوع نه تنها باعث یاس و ناامیدی مردم و خشنودی دشمن خواهد شد بلکه به تعبیر رهبر انقلاب ایجاد چنین اعمال اختلاف انگیز در بین مسئولین و مردم، خیانت آمیز تلقی می شود.

بر این اساس ضمن تشکر از موضع سخنگوی دولت در این باره، ضمن یادآوری قاعده عقلی -که در بالا ذکر شد- به ایشان، از آقای نوبخت درخواست می شود که این دغدغه خود و مردم را قبل از هر کس با رئیس خود در میان بگذارند و ایشان را از اختلاف انگیزی در بین مسئولین و مردم ولو به هر هدف و بهانه ای، بر حذر دارند تا شائبه صدق تعبیر رهبر انقلاب درباره چنین موضوعاتی در سال هایی نه چندان دور، درباره ایشان نیز صدق نکند. لذا عاقلانه تر به نظر می رسد اگر که جناب سخنگو نیز مانند دیگران به دنبال سیاسی کاری و قرار داشتن در پازل ایجاد اختلاف در بین مسئولان نیستند، در عین داشتن دغدغه، برای حل معلول، به اصلاح علت بپردازند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین
این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.