نشست خبری دکتر حیدرعلی عابدی با اصحاب رسانه:
بروکراسی اداری نتیجه مدیرانی است که قدرت تصمیم‌گیری ندارند و فقط نامه‌ها را ارجاع می‌دهند
دوشنبه 15 آبان 1396, 15:00

 

به گزارش رویش نیوز، دکتر حیدرعلی عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در ساختمان دفتر نمایندگان اصفهان برگزار داشت، اظهار داشت: اولویت‌ نخست بنده از زمان حضور در مجلس شورای بحث زاینده رود بوده است؛ نه تنها حیات اصفهان به زاینده رود گره خورده است بلکه اقتصاد مردم شرق اصفهان نیز به سرنوشت این رود وابسته است؛ اولویت دوم محیط زیست و هوای اصفهان؛ اولویت سوم هم بحث صنعت است؛ اصفهان خواسته یا ناخواسته بستر رشد صنعت شده است و ما امروز وظیفه داریم، صنایعی که پیشتاز هستند را حمایت کنیم و صنایعی هم که به دلیل رکود با تعطیلی روبرو شده اند را کمک کنیم مجدداً راه‌اندازی شود. اولویت بعدی هم بحث میراث فرهنگی و گردشگری است؛ اصفهان برای دنیا و مردم ایران جذاب است و ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم و در کنار آن صنایع دستی را که عین اقتصاد مقاومتی است حمایت کنیم.

نماینده مردم اصفهان در پاسخ به سوالی در خصوص فاصله حرفهای مسئولین با عمل آنها گفت: کشور دچار بروکراسی شده است و ما مدیرانی داریم که قدرت تصمیم‌گیری لازم را ندارند و فقط نامه‌ها را ارجاع می دهند برای مثال سال گذشته نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور زدم مبنی بر تشکیل کارگروه احیا زاینده رود و تالاب گاوخونی، پس از چند ماه فقط نامه ارجاع خورده بود؛ حتی بعد از پیگیری هم همان مسیر طی شد و هیچ جوابی نگرفتیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص طرح تحول نظام سلامت و این‌که آیا این طرح شکست خورده است، اظهار داشت: از آرزوهای امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری بود که بیمار جز رنج بیماری رنج دیگری را تحمل نکند؛ طرح تحول نظام سلامت شکننده شده است و ما از قبل هم پیش‌بینی می کردیم که چنین اتفاقی رخ دهد؛ الان هم اگر دولت به ریلی که مجلس شورای اسلامی گذاشته است بازگردد طرح نجات خواهد یافت؛ ریلهای مجلس عبارت است از: 1. استقرار پزشک خانواده 2. الکترونیکی کردن پرونده ها 3. تعیین راهنمای بالینی 4. سیستم ارجاع؛ اگر این اتفاق نیفتد ما نتوانسته ایم هزینه های خودمان را مدیریت کنیم؛ در حال حاضر با این سیستم هزینه های گزاف و غیرضرور به سیستم تحمیل می شود و نمی توان جلوی آن را گرفت.

بحث دیگر در این طرح، بحث بیمه است که متولی آن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ مشکلی که در اینجا هست این است که مشخص نشده است قرار است حق بیمه افراد را چه کسی پرداخت کند وهمچنین پیش بینی لازم را برای مقابله با داشتن چند دفترچه به صورت همزمان نکرده اند و حالا به مشکل خورده اند.

نماینده مردم اصفهان در خصوص پیشنهاد تدوین دکترین گردشگری اصفهان نیز گفت: ما وظیفه پیگیری و نظارت داریم و بنده از آقای مونسان –معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری- دعوت کردم که برای این منظور به اصفهان تشریف بیاورند و از مدیرکل هم این درخواست را داشته ام؛ روز گذشته هم جلسه ای با حضور سمن های فعال در حوزه گردشگری داشتیم و پیگیر این موضوع خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار رویش نیوز، درباره مشکلات آلودگی هوا و عدم اقدام مسئولین اظهار داشت: خوشبختانه در چند سال اخیر اتفاقات خوبی رخ داده و ما در بازدیدی که از پالایشگاه اصفهان داشتیم مطمئن شدیم که سوخت توزیعی در اصفهان از کیفیت لازم برخوردار است؛ همچنین باید از اقدام شجاعانه مهندس ظهرابی برای جایگزینی سوخت مازوت در نیروگاه تشکر کنم؛ اما آن چه مهم است همه باید در این مسیر گام برداریم و مردم را تشویق کنیم از حمل و نقل عمومی و دوچرخه استفاده کنند؛ به علاوه شهرداری و راهنمایی و رانندگی هم باید اقدامات در خور توجهی برای مقابله با موتورسیکلت‌ها و خودورهای آلاینده انجام دهند. پیشنها بنده این است که برای این منظور ستادی تشکیل شود و به صورت روزانه وضعیت محیط زیست اصفهان را رصد کند که من این درخواست را با اعضای شورای شهر اصفهان در میان خواهم گذاشت.

دکتر عابدی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار رویش نیوز در خصوص چرایی مخالفت مجلس با وضع مالیات سنگین بر سیگار گفت: پیشنهاد ما در کمیسیون افزایش مالیات و دریافت آن از مصرف‌کننده بود؛ همان طوری که در کشورهای دیگر عمل می‌شود ولی متأسفانه این اتفاق در مجلس رخ نداد؛ به نظر می رسد در بودجه سال 97 باید بیش از پیش توان خود را صرف کنیم تا نمایندگان راضی به این افزایش شوند؛ البته استدلال آن ها هم این است که با افزایش مالیات تولید کننده داخلی متضرر می شود و قاچاق افزایش می یابد که باید راهکاری اساسی برای مقابله با قاچاق نیز وضع شود.

این نماینده مجلس در خصوص معضل زاینده رود و تأمین آب برای کشت کشاورزان شرق اصفهان یادآور شد: من نامه‌ای به آقای جهانگیری نوشته و پیشنهادهایی دادم؛1. ساماندهی رودخانه از تونل تا تالاب گاوخونی؛ 2. جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز؛ پیگیری سد تونل سوم؛ 4- تغییر الگوی کاشت؛ 5- در نظر گرفتن منابع آبی بلند مدت؛ به علاوه پیگیر چرایی توقف پروژه بهشت آباد شده ایم پروژه‌ای که بهترین کارشناسان بین‌المللی روی آن نظر داده اند.

وی در خصوص چرایی مخالفت با پروژه بن-بروجن گفت: این پروژه اصلاً مقرون به صرفه نیست و سوال اصلی این است که از کجا میخواهند آب آن را تأمین کنند. در این پروژه باید 555 متر ارتفاع و 250 کیلومتر لوله کشی با سه مرحله پمپاژ که هزینه بسیار گزافی تحمیل می‌شود؛ ولی اگر اصرار به این ا تفاق دارند باید از سهم خودشان از تونل سوم کوهرنگ برداشت کنند.

دکتر عابدی در خصوص ناژوان و ساخت و سازهای غیرمجاز در این منطقه اظهار داشت: ناژوان برای اصفهان حیاتی است و ساختمان‌هایی که در اطراف رودخانه ساخته می شوند حق استفاده از ارتفاع را ندارند چه برسد به این بخواهند خود ناژوان را دچار تغییرات بکنند؛ در خصوص این ساختمانی هم که ساخته شده است، دستور تخریب آن صادر شده است که امیدواریم با مدیریت جدید در استانداری این حکم اجرا شود؛ به علاوه باید کسانی که صدور این پروانه نقش داشته اند، تخلفشان پیگیری شود.

وی در خصوص میزان رفع شدن مشکلات زاینده رود با نامه نگاری های صورت گرفته گفت: در رابطه با کنتورگذاری، وزیر نیرو در کمیسیون امنیت ملی حاضر شده و تعهد داده اند که تا آخر امسال این کار را انجام دهند.

دکتر عابدی در خصوص وضعیت بیمه بیماری‌های ناباروری اظهار داشت: آقای وزیر قول داده اند که همه ی هزینه های این عزیزان تحت پوشش بیمه قرار گیرد و ما طبق سیاستهای جمعیتی ابلاغی باید مشوق هایی را برای فرزند آوری مردم در نظر بگیریم.

این نماینده اصفهان در خصوص انتظارات خود از استاندار جدید هم گفت: می دانیم که خیلی کار در پیش رو دارند و مهم ترین آن ها عبارتست از: جدی گرفتن موضوع زاینده رود، وارد شدن جدی به عرصه محیط زیست برای تحقق محیط زیستی قوی و قدرتمند؛ به علاوه آقای مهرعلیزاده هر جای بوده اند در توسعه خیلی موفق بوده اند که امیدواریم با تلاش های ایشان بتوانیم از رکود اقتصادی موجود در استان خارج شویم و نرخ بیکاری را کاهش دهند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.