برای تاسیس دفتر اتحادیه اروپا باید اجماع کامل صورت بگیرد
دوشنبه 22 آبان 1396, 12:53

 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری هفتگی خود تاکید کرد که امیدواریم سعد حریری هرچه سریعتر به بیروت بازگردد و مراحل استعفای خود را به صورت قانونی طی کند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران در ابتدا حادثه زلزله را به مردم ایران کشورهای اطراف از جمله عراق تسلیت گفت.

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره سفر جانسون به ایران گفت: این سفر در دستورکار روابط دو کشور قرار داشته و دارد و در دست بررسی است و تا پایان سال میلادی این سفر انجام می شود.

وی  درباره سفر ماکرون هم عنوان کرد: این سفر هم در دستور کار است و وزیر خارجه فرانسه در هفته‌های آینده به ایران سفر می کند.

وی درباره لبنان ابراز امیدواری کرد که حریری هر چه زودتر به لبنان برگردد و مراحل قانونی استعفای خود را در لبنان انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین ابراز امیدواری کرد که شرایط در لبنان به سمت پیچیده تر شدن، خشونت و اختلاف پیش نرود و به شرایط قبل از استعفای حریری برگردد. ما از هر اقدام مثبتی در کمک به ثبات و امنیت لبنان حمایت می کنیم.

وی درباره تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران  بیان کرد: این بحث از مدتها پیش مطرح بوده و هر زمان اجماع کامل و پروسه نهایی صورت گیرد، اطلاع رسانی خواهد شد. قاسمی گفت: سفر اخیر هیات اتحادیه اروپا ربطی به تاسیس دفتر نداشته است.

قاسمی  درباره همکاری ایران با سوریه در بازپس گیری رقه بیان کرد: هر آنچه دولت سوریه از ایران درخواست کند،  در کنار دولت سوریه از ابتدا بودیم و تا آخر خواهیم بود. هدف ما تثبیت شرایط در سوریه، مبارزه با تروریسم و پاکسازی سوریه از هر نوع تروریسمی که میتواند در آنجا باشد، است.

وی درباره سفر جانسون به ایران در ارتباط با موضوع نازنین زاغری گفت: این موضوع بحث قضایی و در اختیار سیستم امنیتی و قضایی کشور است و محکومیتی را دریافت کرده و طبق قوانین جمهوری اسلامی مراحل محکومیت خود را طی می کند. سفر جانسون موضوعی است که از قبل مطرح بوده و ربطی به اظهارات جانسون و انتقاداتی که به ایشان در داخل انگلیس عنوان شده، ندارد. 

وی همچنین گفت که روز سه شنبه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان به ریاست آقای اردکانیان وزیر نیرو در دوشنبه برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه مباحث مطرح شده در رسانه‌ها درباره انتصابات جدید و تغییرات در وزارت خارجه را گمانه زنی رسانه‌ای خواند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف



این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.