9 دی نماد پیش‌گامی مردم از خواص منفعت محور
شنبه 09 دی 1396, 11:20

 

سرویس سیاسی رویش نیوز-سینا روانبخش: از حرکت مردمیِ 9 دی پیام های زیادی با خود به همراه داشته که وزن این پیام ها متناسب است با تاریخ، پشتوانه و ماهیت شکل گیری فتنه 88. اما یکی از خروجی های مهم این روز در تاریخ سیاسی کشورمان، میزان نسبت مردم و خواص، در پایبندی و هزینه دادن برای انقلاب اسلامی و ارزش های آن بود. دیدن این موضوع در شرایطی بیشتر خود را نمایان می سازد که آن را در بستر شکل گیری رویداد فهم کنیم؛ رویدادی که با هم پیاله بودن بخشی از خواص سیاسی کشور با فتنه گران، سکوت بخش زیادی در قبال کنش های سیاسی فتنه گران و تکلیف گرایی بخش کمتری از خواص سیاسی کشور در قبال فتنه همراه بود.

آن چه که در آن برهه زمانی علاوه بر ابعاد فتنه گریِ فتنه گران فشار فکری مضاعفی به بدنه مردم و نیروهای تعهد به نظام اسلامی تحمیل می کرد، تعریف شدن نسبت بسیاری از خواص جامعه در قبال آن فتنه بر محور منافع شخصی و حزبی بود. این مقطع زمانی 8 ماهه نشان داد که همچون بسیاری از ادوار تاریخ، خواص جامعه از مردم همان جامعه در عمل به مسیر درست عقب می مانند. هر چند که این روزها بسیاری از مسئولین و خواص از وزیر و وکیل و استاندار گرفته تا فلان مدیر کل یا عضو شورای شهر، به هنگام فرارسیدن مناسبت های تاریخی سخن از «فتنه» می گویند اما همین افراد در هنگام کارزار یا همراه فتنه بودند و یا منتظر روشن شدن شرایط کشور برای به زبان آوردن مواضع متناسب با آن. شاید یکی از موضوعات موثر در ادامه دار شدن فتنه و سرریز شدن صبر انقلابی مردم نیز همین دسته از خواص بودند.

این تجربه تاریخی نیز به مانند بسیاری از تجارب دیگر نشان داد که پایبندی عامه مردم نسبت به ارزش های حاکم بر جامعه از بسیاری از خواص آن جامعه بیشتر است؛ پایبندی که خود را در عرصه عمل نشان می دهد و نه از طریق سخنرانی از منابر و تریبون ها. به عبارت دیگر خیزش مردم در روزی مانند 9 دی سال 88، علاوه بر اینکه علیه هتک حرمت ارزش های مذهبی و انقلابی توسط فتنه گران فتنه گران باشد، پیامی هم برای برخی خواصِ منفعت محور داشت و دست نوشته های مردم آن را نشان می داد. هنوز هم مردم از منش منفعت محوری برخی خواص و مسئولین در تمامی طیف های سیاسی مرسوم کشور، ناراضی اند و شاید جرقه ای این نارضایتی را به بروز بکشاند و نشان دهد مردم در پایبندی به ارزش های انقلاب خالصانه تر و تکلیف گرایانه تر از بسیاری از خواص عمل می کنند.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.