یاسر عرب:
یادداشت/ تلویزونی که عامل شورش است!
دوشنبه 11 دی 1396, 12:40

 

رویش نیوز: دلسوزان انقلاب در مقاطع مختلف نسبت به حرکت حلزونی صدا و سیما و ساختار فشل و عدم انگیزه در آن بیقوله، آنقدر انتقاد و پیشنهاد و توصیه و تحذیر داشته اند که دیگر توان و حوصله ای برای گفتگو با گوش های کر آن جعبه جادو باقی نمانده است! و اگر امروز وضعیت آشوب سراسری در کشور به این مرحله فضاحت رسیده است قطعا باید کمیت لنگ صدا و سیما را عام ترین حوزه بلوا خیز شمرد.

چه آنکس که به کف خیابان میاید، حنجره پاره می کند، فریاد سر می دهد، جلوی گاز اشک آور و ضربه باتوم می ایستد، شعار پهلوی پهلوی سر می دهد و اسپری فلفل نوش جان میکند، و چه آن فردی که لباس امنیت به تن می پوشد و از سر تکلیف شرعی و وظیفه قانونی، به میان جمعیت معترض می زند، هدف دشنام و توهین و تحقیر و پاره سنگ قرار می گیرد، هر دو طیف چوبِ، "خود به خواب زدگی" صدا و سیما را می خورد.

اگر بنده ی منتقدِ  آمده به کفِ خیابان، بدانم که بجای آتش زدن سطل آشغال و ایجاد دود و بوق و سوت و صدا، نماینده ی گفتمانم می تواند بدون سانسور، با صدای رسا، همراه با به چشم آوردن اسنادی که من تنها به گوش شنیده ام، در برنامه ای زنده، ساعتی با میلیون ها ایرانی سخن بگوید و صدای اعتراض مرا نمایندگی کرده و به گوش فلک برساند، چه لزومی دارد که برای رساندن پیام خود هزینه کرده و خون سرم  را فرش قرمز زیر پای نیروهای انتظامی کنم؟

اگر بنده ی معترض به جای تجمیع همه الام و دردها و انتقادات، بدانم که از 24 ساعت برنامه های آبکی و بی خاصیت تلویزیون، یک ساعت برای پیگیری شفاف مفاسد اقتصادی و رانت خواری های سیاسی و کوبیدن در خانه مسئولین بی لیاقت نظام و بیرون کشیدن حضرات از پستوی محاصره شده در بین محافظان، و پاسخگو کردنشان اختصاص می یابد چرا باید به انفجار لحظه ای برسم و تجمیع همه عقده ها و عصبانیت هایم بشود لگد خشمی به هر آنچه در مقابلم است؟

اما آقای تلویزیون در این میان چه می کند؟ بنده به عنوان شخصی که حداقلِ آشنایی با چم و خم این لم داده ی محافظه کار  داردt جز جنجال های ساختگی که پشت آن صد خروار جلسات قبل ضبط  و بستن ها و توافق ها و جود دارد چیزی ندیدم! تازه بعد از آن باتلاق ملاحظات بی خود و بی جهت و سانسورها و تحریف ها شروع می شود و آنقدر لجن جلوی پاست که هیچ شخصی با لباس تمیز حاضر به لکه دار کردن نام خودش درون این مرداب کثیف نیست!

به قول آن تولید کننده که چه زیبا به استعاره گفت: « اینجا باید بنوشی! یک بطری ده درصدالکل دارد و یکی دیگر نود درصد! از تولید نود درصدی شرم داری ناچاری تولید ده درصدی برداری!» و اصولا رسانه ای که از دم در تا پشت بام آنرا فضای غیر شفاف امنیتی و رانت بازی و رفیق گرایی پوشانده چطور می خواهد علل مهمترین مشکلات را برای مخاطب اش شفاف سازی کند؟

حقیر گزارش دیشب خبر بیست و سی را در مورد شلوغی های اخیر رویت کرده و چون بسیاری از هموطنان چیزی جز اشمئزاز ،دریغ و افسوس برایش باقی نماند. جالب اینجاست که خودشان هم می دانند پشت حمایت ترامپ نمی توانند قایم شوند و بیانیه های ابلهانه سیاسی شان را به خورد مردم باهوشی بدهند که از چند جهت اخبار را دریافت کرده و سپس با سبک و سنگین کردن گفتمان هر دو طرف خود قضاوت خواهند کرد!. اما مگر آنها دغدغه تاثیر گذاری دارند؟ ایشان سالهاست مامور الصاق تصاویر به هم و گذاشتن یک امریه فرمایشی و نریشن دستوری و چسباندن چند گزارش تکه و پاره و دلبخواه از مردم هستند!

فرموده اند ما در خصوص "این فقره" معذوریت پوشش داشته ایم! و نهادهای ذی ربط اعلام هیس! کرده اند. عذر بدتر از گناه! من البته درک می کنم که تعامل با نهادهای انتظامی و امنیتی وظیفه صدا و سیما است اما اگر قرار است ایشان فرمان بر دیگر نهادها باشند چه لزومی دارد که رئیس سازمان صدا و سیما را رهبری شخصا معین کند؟ این البته مایه ننگ ماست که عام بدنه ی مدیران صدا و سیما نه در خصوص "این فقره" بلکه در مورد همه مسائل که جزو دردهای اساسی مردم است، به جای تولیدات شفاف می خواهند برنامه های سرگرم کننده ای بسازند و با تولید "خنده" مردم را از غم روزانه و نداری هفتگی و فلاکت سالیانه فراموشی بدهند!

نگارنده علی رغم همکاری سالهای گذشته این روزها با این صدا و سیما کاری ندارد اما دوستان بدانند همچنان که در همه عالم فساد هست ولی در کنارش یک ذره بین دقیق هم مثل "رسانه های آزاد" وجود دارد که انگل را از درون بدنه جامعه بیرون می کشد و مردم می دانند وقتی در امور روزمره چشمشان از سایر جهات بسته است آن رسانه ، چشم بیدار و زبان گویای آنهاست ... این صدا و سیما که ما داریم البته کور و کر است و مردم حق دارند به طعنه بگویند:«کوری عصا کش کوری دگر شود؟»

پ.ن: تصدیق میکنم که در همان ساختار فشل جوانان دلسوز و مومن و متعهد نیز وجود دارند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.