چون نمی‌توانیم پاسخ‌گوی مردم باشیم پس هدف اصلی مذاکرات لغو تحریم‌ها نبود!
یکشنبه 15 بهمن 1396, 13:00

 

روشن است که در نگاه مردم وعده‌های برجامی بیش از آفتاب تابان و موهبت الهی به سراب شبیه است و در این وضعیت دولت و تیم مذاکره کننده بجای پاسخ‌گویی به مردم ترجیح می‌دهند که در فراری رو به جلو صورت مسئله را پاک کنند!" اصلاً چه کسی گفته مسئله اصلی مذاکرات لغو تحریم‌ها بوده است؟!"با این وضعیت می‌توان به عباس عراقچی برای این تحریف بزرگ حق داد!
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز: تلاش مذاکره کننده ارشد دولت یازدهم برای جا انداختن این مسئله که " لغو تحریم‌ها هدف اصلی مذاکرات نبوده استاز دیگر بخش‌های قابل تامل حضور عراقچی در برنامه هفته گذشته جهان آرا است که در افکار عمومی و رسانه‌ها کم‌تر به آن پرداخته شد. این بخش از صحبت‌های عراقچی که در قالب چالش با سوال انتقادی وحید یامین‌پور صورت گرفت در واقع تکرار سخنان ظریف در شهریور ماه سال گذشته است که با رد لغو تحریم‌ها به عنوان  اولویت و هدف اصلی مذاکرات می‌گوید: البته هدف عمده مذاکرات، برداشتن تحریم‌ها نبود؛ بلکه حفظ عزت کشور، توانمندی‌های فنی و لغو قطعنامه‌های شورای امنیت بود که اتفاقاً هیچ یک از تحریم‌های اقتصادی در آن قطعنامه‌ها نبود.
 
معاون سیاسی وزارت خارجه در واکنش به سوال یامین‌پور درباره لغو تحریم‌ها به عنوان اصلی‌ترین هدف مذاکرات می‌گوید:یک اشکالی نسبت به سوال شما دارم، اینکه مسئله اصلی رفع تحریم‌ها بود نه این گونه نبود.   رفع تحریم‌ها خواسته بسیار بزرگ ما بود، ولی ما در بحران هسته‌ای، خواست اصلی ما و شعار اصلی مردم ما این بود که «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست.» اگر می‌خواستیم برای تحریم‌ها وارد مذاکره شویم، چرا کاری کردیم که تحریم‌ شویم؟ ما دنبال تثبیت حق مسلم خودمان بودیم.
 
 
 
 به گزارش رجانیوز بررسی گذرای اظهارنظرهای دولت‌مردان در سال‌های 92 تا 94 به راحتی صحبت‌های عراقچی و ظریف را رد می‌کند . در واقع کم‌تر حافظه‌ای وجود دارد که 17 خرداد 94 را فراموش کند؛ جایی که روحانی در مراسم اعطای جایزه ملی محیط‌ زیست می‌گوید: « ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد. تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند. آنها که ملت ما را تحریم کرده‌اند ظلم بزرگی مرتکب شده‌اند اما عده‌ای در داخل هم نمی‌دانستند تحریم چیست.»

با این وجود چرا دولت‌مردان بعد از گذشت دو سال از اجرای برجام اظهارات گذشته خود را انکار کرده و سعی می‌کنند اصلی‌ترین هدف مذاکرات را -که تمام  هم و غم خود را برای نیل به آن صرف کردند- کم‌رنگ جلوه دهند؟ 

 
بخشی از پاسخ سوال مذکور به لغو نشدن بسیاری از تحریم‌ها و افزایش تحریم‌های جدید برمی‌گردد اما بخش مهم‌تر آن را باید در ترس دولت‌مردان از پاسخ‌گویی و مواجه با افکار عمومی دانست. بخش‌هایی از نظرسنجی اخیر دانشگاه مریلند پیرامون توافق هسته‌ای نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد مردم معتقدند که برجام بهبودی در وضعیت زندگی‌شان ایجاد نکرده و بیش از 52 درصد نیز بر این باورند که خبری از مزایای وعده داده شده در برجام نیست.  
 
توجه مخاطبان را به برخی از نتایج این نظرسنجی پیرامون برجام جلب می‌کنیم:
 
 
- 74.8 درصد مردم معتقدند که  برجام  شرایط زندگیشان را بهبود نبخشیده  است.
 
 
 
 
- 52.5 درصد مردم معقتدند که ایران اکثر مزایای وعده داده شده در برجام را دریافت نکرده است.
 
 
 
- 73 درصد مردم معتقدند که حرکت کشورهای اروپایی برای تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران کندتر از حرکتی است که این کشورها بعد از تعلیق تحریم‌ها قادر به انجام آن هستند.
 
 
- 83.4 درصد مردم ترس و فشار آمریکا را علت کندی حرکت کشورهای اروپایی برای تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران می‌دانند.
 
 
 
 
 
- 92.6 درصد مردم معقتند که آمریکا از عادی شدن رابطه اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای دیگر جلوگیری کرده است.
 
 
 
- 60.3 درصد مردم معتقدند که آمریکا تمام تحریم‌هایی که طبق برجام باید معلق می‌کرده را تعلیق نکرده است.
 
 
 
 
- 41.8 درصد مردم معتقدند آمریکا متن برجام را نقض کرده است. 36.2 درصد دیگر معقتدند آمریکا روح برجام را نقض کرده است.
 
روشن است که در نگاه مردم وعده‌های برجامی بیش از آفتاب تابان و موهبت الهی به سراب شبیه است و در این وضعیت، دولت و تیم مذاکره کننده بجای پاسخ‌گویی به مردم ترجیح می‌دهند که در فراری رو به جلو صورت مسئله را پاک کنند! " اصلاً چه کسی گفته مسئله اصلی مذاکرات لغو تحریم‌ها بوده است؟!" برجام که قرار نبود مشکلات مردم از محیط زیست تا اشتغال و سرمایه را حل کند! با این وضعیت می‌توان به عباس عراقچی برای این تحریف بزرگ حق داد! 
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.