یادداشت - عماد طیبی:
الگوسازی‌های غلط در صدا و سیما
دوشنبه 27 فروردین 1397, 12:17

 

سرویس فرهنگی رویش نیوز-عماد طیبی: اغلب برنامه‌های تلویزیونی جذاب پربیننده امروزی را که نگاه کنیم، دعوت از یک فرد مشهور و صحبت از زندگی او یکی از قسمت‌های اصلی این برنامه‌ها را شامل می‌شود. افرادی را که این اواخر در برنامه‌های مختلف صدا و سیما دیده‌اید را در ذهن مرور کنید؛ این افراد چه قشری را شامل می‌شدند؟

احتمالاً درصد زیادی را بازیگران، خواننده‌ها یا ورزشکاران در بر می‌گرفته است شاید چندین برنامه هم استثناء اقشار دیگری مثل سیاست‌مداران هم دعوت شده باشند. اما به همین تناسب چه تعداد استاد دانشگاه موفق، علمای حوزوی، کارآفرین‌های اقتصادی یا نخبگان دیگر مشاغل جامعه به برنامه‌های پربیننده صدا و سیما دعوت‌شده‌اند.

اینکه آیا اصلاً بازیگرهای معمول فعلی، اغلب خواننده‌ها یا ورزشکارهای فعلی می‌توانند الگوی خوبی برای جامعه باشند یا نه خودش یک مسئله‌ای است! اما با فرض اینکه این افراد در رشته خودشان موفق بوده‌اند و صرفاً با در نظر گرفتن پیشینه شغلی این افراد و گذشتن از خصوصیات اخلاقی و رفتاری آنها؛ به نظر می‌رسد اصحاب رسانه در خودشان گیر کرده اند، یا اینکه فقط موفقیت در رشته خودشان را موفقیت تصور می‌کنند یا چون فقط با هم‌شغل‌ها و همکاران خودشان ارتباط دارند، ترجیح می‌دهند دعوت از مهمان آشنا و راحت یاب تر را در دستور کار قرار دهند.

متأسفانه فضای فرهنگی جامعه ما در اغلب مسائل ول و بدون سیاست‌گذاری است البته با دیدگاه خوش‌بینانه! دیدگاه بدبینانه این است که شاید برخی‌ها عامدانه فرهنگ جامعه را به این سمت سوق می‌دهند. شما از کودکان و نوجوانان ما بپرسید چه کسانی الگو آن‌ها هستند متأسفانه نام مسی و رونالدو و فلان بازیگر و خواننده بیشتر از دانشمندان می‌شنوید. آیا این وضعیت الگوسازی در جامعه ما خطرناک نیست؟ ما با این بی‌سیاستی و یا بد سیاستی چگونه امید داریم که نسل آینده نسل موفق دانشمند و کارآفرین و اخلاقی باشند. آیا وضعیت فعلی فرهنگی ما تبعات ولنگاری فرهنگی دهه‌های قبل نیست.

نیاز است در این راستا هم اسناد سیاستی توسط نهادهای فرهنگی مصوب شود و هم به صورت جدی از صدا و سیما مطالبه شود که در الگوسازی‌های مؤثر متناسب الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نقش جدی ایفا کند. ما باید افرادی که شایسته‌تر هستند را در جامعه بیشتر معرفی و برجسته کنیم. از اساتید و علمای طراز اول در صدا و سیما دعوت شود و به صورت صمیمانه از زندگی و رموز موفقیت آن‌ها سؤال شود تا همچون سردار سلیمانی یا پروفسور سمیعی ما صدها الگوی مختلف در رشته‌های مختلف به جامعه معرفی کنیم.

هنوز سواد رسانه‌ای جامعه ما به خصوص کودکان هم به این حد نرسیده است که بین موفقیت‌های شغلی و حرفه‌ای یا مادی با خصوصیات رفتاری و اخلاقی افراد بتواند تمایز قائل شود و تنها از یک بعد فرد الگو گیری کند. که البته ما افراد نسبتاً جامع در علم و اخلاق کم نداریم؛ همه افرادی که دست اندرکار فرهنگی هستند چه جزء چه کلان باید تلاش کنند تا الگوهای ملموس، زنده و متناسب با دیدگاه‌های اسلامی به جامعه معرفی کنند. شاید اگر الگوسازی‌ها در جامعه اصلاح شد نسل فعلی و آینده هم اصلاح گردد.

 

 

 

نظرات

- احمد
با سلام.بنظر نویسنده دو دوران معاصر، تقلید در ارزش هایی مانند الگوها ارجحیت بر آگاهی در انتخاب الگو دارد؟
1397-01-29 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.