به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم؛ مجلس شورای اسلامی در جلسه 18 اردیبهشت ماه خود در حالی به کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم رأی داد که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند این اقدام به‌نوعی خودتحریمی بوده است و از این اقدام مجلس انتقاد کرده‌اند. این هفته قرار بر این است که جزئیات این لایحه مورد ارزیابی نمایندگان در صحن علنی مجلس قرار بگیرد؛ در این رابطه با سیدجواد ساداتی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کردیم.
وی با اشاره به اینکه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) همسو با منافع آمریکا ایجاد شده است، گفت: FATF در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های سیاست خارجی ایالات متحده است همان‌گونه که با اوج‌گیری اختلافات دو کشور پاکستان و آمریکا، زمزمه‌هایی مبنی بر مذاکره آمریکا و متحدان اروپایی این کشور با گروه ویژه اقدام مالی برای قرار گرفتن پاکستان در لیست خاکستری این نهاد مطرح شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفتار مقام معظم رهبری که می‌فرمایند «اصلی‌ترین طراحی کنونی برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی جنگ اقتصادی است و وزارت خزانه‌داری آمریکا اتاق جنگ علیه ایران است»، گفت: امروزه یکی از ابعاد اساسی تقابل ایران با آمریکا جنگ اقتصادی است که FATF ابزار پیشبرد جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است.
* اجرای FATF به‌منزله نصب دیده‌بان دشمن در خاک خودی
ساداتی‌نژاد با یادآوری اینکه ایالات متحده از چند دهه قبل با ادعای واهی مبارزه با گروه‌های تروریستی اقدام به استفاده از ابزار پولی و بانکی کرد، گفت: اجرای FATF به‌منزله نصب دیده‌بان دشمن در خاک خودی است.
وی افزود: ایالات متحده در راستای اهداف سوء خود با جمع‌آوری تراکنش‌های مالی و کلیه اطلاعات مبادلات اقتصادی در عرصه جهانی، تحریم‌های ثانویه خود را علیه اشخاص، گروه‌ها و کشورهایی که در تقابل با آمریکا هستند استفاده کرده است.
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل با ابراز اینکه این اقدام آمریکا ساخت سلاح پولی است، گفت: دستیابی وزارت خزانه‌داری آمریکا به تمامی اطلاعات بانک‌های مختلف باعث تسلط کامل این کشور بر نظام مالی بین‌المللی می‌شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تصریح به اینکه دولت همکاری‌های متعدد با FATF در راستای اجرای برنامه‌ها و توصیه‌های مختلف این گروه داشته است، گفت: نتیجه و خروجی همکاری‌های صورت‌گرفته، توصیه FATF به تعامل و ارتباط محتاطانه کشورهای دیگر با کشورمان است.
وی با ابراز تعجب از موافقان لایحه FATF گفت: تعامل با FATF نتیجه‌ای جز فشار مضاعف و روزافزون به ایران برای اجرای کامل و دقیق خواسته‌های پایان‌ناپذیر این نهاد نداشته است.
* FATF در راستای منافع و مطامع آمریکا
ساداتی‌نژاد با تأکید بر اینکه فعالیت FATF در راستای منافع و مطامع آمریکا است، گفت: اجرای برنامه‌های این نهاد برای کشور خسارت‌بار و دارای تبعات زیان‌آور است و پدیده خودتحریمی یکی از مهم‌ترین تبعات عمل به توصیه‌های FATF است.
وی با هشدار نسبت به اینکه یکی دیگر از تبعات اجرای برنامه‌های FATF افزوده شدن بر تعداد اشخاص و نهادهای کشور که مشمول تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار گرفته‌اند می‌شود، گفت: عاقبت این اقدام تقسیم شدن کشور به دو قسمت تحریمی و غیرتحریمی با هدف ایجاد اختلاف داخلی است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با ابراز تعجب از اینکه برخی نمایندگان تصویب این لایحه را به‌نفع منافع ملی کشور می‌دانند گفت: اگر به‌صراحت اعتقاد دارید که تصویب این لایحه به سود منافع درازمدت اقتصادی کشور است بنابراین چرا با علنی شدن رأی به FATF مخالف هستید.

افزودن نظر

captcha