برنامه‌های وزارت علوم برای صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها
شنبه 16 تیر 1397, 14:02

 

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به دلایل وجود صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها برنامه‌های این وزارت‌خانه را برای این معضل تشریح کرد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم: وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به دلایل وجود صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها برنامه‌های این وزارت‌خانه را برای این معضل تشریح کرد.

منصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌و‌گویی با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای بیش از یکصد هزار صندلی خالی در رشته‌های ریاضی و علوم انسانی در دانشگاه‌ها، گفت: پس از اعلام نتایج کنکور باید میزان خالی بودن صندلی‌های دانشگاه را ارزیابی کرد، اما معمولا این صندلی‌های خالی تابع چند فاکتور هستند.

وی در توضیح اینکه فاکتور‌هایی که موجب خالی ماندن صندلی‌های یک دانشگاه می‌شوند، اظهار داشت: متقاضیان در انتخاب دانشگاه و رشته ابتدا جایگاه دانشگاه‌ها، قرار گرفتن در شهر‌های بزرگ، داشتن امکانات و رفاهیات بیشتر را در نظر می‌گیرند و در ادامه انتخاب‌ها به سمت شهر‌های کوچک و دانشگاه‌هایی به غیر از دانشگاه‌های دولتی می‌رود، لذا صندلی‌های خالی بیشتر مربوط به شعب دانشگاه‌های غیردولتی، شعب دانشگاه‌های پیام‌نور و دانشگاه‌های دولتی کوچک است نه دانشگاه‌هایی که متقاضی بالایی دارند.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری که با خبرگزاری خانه ملت گفتگو کرده است، با اشاره به برنامه‌های وزارتخانه علوم برای این صندلی‌های خالی، توضیح داد: اگرچه این مسئله به دلیل گسترش شعب بالای مراکز آموزش عالی اتفاق افتاده است، اما امسال با ارزیابی دقیق، به دنبال کاهش تعداد رشته‌ها و مراکز فاقد شرایط کمی لازم هستیم تا با کمک مسئولان و نمایندگان مجلس، واحد‌های کوچک فاقد شرایط کیفی مأموریت‌گرا، تبدیل، ادغام و منحل شوند و موضوع صندلی‌های خالی، ساماندهی و از امکانات موجود استفاده بهینه شود.

غلامی درباره امکان بسط دادن رشته‌های علوم تجربی با توجه به متقاضی بالای این رشته‌ها با استفاده از صندلی‌های خالی در رشته‌های ریاضی و علوم انسانی، اظهار داشت: رشته‌های علوم تجربی که متقاضیان بالایی دارند، در حوزه دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرند، لذا باید با مسئولان علوم پزشکی وزارت بهداشت درباره اینکه چقدر می‌توانند ظرفیت‌ها را بالا برده و اصلا بالا بردن این ظرفیت به نفع اشتغال جوانان در آینده هست یا خیر، مذاکره شود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.