آیا زاینده‌رود باز هم جاری می‌شود؟
سه شنبه 16 بهمن 1397, 12:31

 

استاندار اصفهان با بیان اینکه مدت جاری بودن آب محدود است، گفت: روزی که آب را جاری کردیم حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود ۱۹۸ میلیون متر مکعب بود، ناگزیریم از اینکه حداقل ۱۱۰ میلیون متر مکعب را برای آب شرب و نیاز فصل تابستان حفظ کنیم.

اصفهان| آیا زاینده‌رود باز هم جاری می‌شود؟به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، اصفهانی‌ها چند روزی است که میزبان میهمانی ویژه هستند. آب بعد از 18 ماه بستر خشک و بی‌جان زاینده‌رود جاری شده و مردم این شهر زاینده‌رود را بار دیگر زنده می‌بینند.

این روزها نشاط و شادمانی به واسطه جاری‌شدن مجدد آب در زاینده رود در اصفهان جاری و ساری است اما این سئوال مطرح است که آیا پس از دوره زمانی 20 روزه، برای جاری بودن آب در بستر زاینده رود باز هم فرصتی خواهد بود؟ استاندار اصفهان در این باره پاسخ داد.

عباس رضایی گفت: افزایش خروجی آب از دریچه‌های سد زاینده‌رود به دنبال مباحثی کارشناسی صورت گرفت و ساعت‌ها روی آن کار شد و البته لطف و رحمت الهی نیز شامل حال مردم استان بوده است.

وی ادامه داد: امسال به فضل الهی، در بالادست بالای یک هزار و 50 میلیمتر بارندگی داشتیم در حالی که سال قبل فقط 125 میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه مدت جاری بودن آب محدود است، گفت: روزی که آب را جاری کردیم حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود 198 میلیون متر مکعب بود، ناگزیریم از اینکه حداقل 110 میلیون متر مکعب را برای آب شرب و نیاز فصل تابستان حفظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر تفضل الهی شامل حال ما شود و شاهد رحمت الهی و نزولات جوی باشیم، جاری بودن آب تداوم پیدا می‌کند و مجبور هستیم که 110 میلیون متر مکعب آب را در تابستان ذخیره داشته باشیم تا مردم با مشکل روبرو نشوند.

رضایی با درخواست از مردم برای صرفه جویی در مصرف آب گفت: از مردم استان اصفهان استدعا داریم که در مصرف آب صرفه جویی لازم را داشته باشند چون از وظایف شرعی، اخلاقی و مدنی ماست.

 

نظرات

- مهران
مطابق قانون در مورد آب، محیط زیست اولویت دوم پس از شرب است. تصمیم در مورد بازگشایی زاینده رود هم توسط شورای هماهنگی زاینده رود گرفته می شود. با توجه به قانون، این شورا موظف است که به جز آبی که مخصوص نوبتهای آبیاری کشاورزی در رودخانه رها می کند، سهمی نیز مختص پایداری آب و محیط زیست رودخانه در نظر بگیرد. به گونه ای که جریان آب در رودخانه کاملاً قطع نشده و همواره حداقل جریان آب در آن جریان داشته باشد. در نوبت قبلی باز کردن آب یعنی سال آبی 96-1395 هم برای این منظور، 87 میلیون متر مکعب اختصاص یافته بود. اما متأسفانه این سهم رعایت نشد و گویا آن هم صرف کشاورزی شد که تخلف آشکاری بوده و قابل پیگیری است. وزارت نیرو موظف به اعلام سهم تخصیص داده مذکور در بازگشایی سال آبی جاری برای همگان است و در صورت عدم رعایت مجدد سهم مذکور و وارد کردن ضربه دیگری به اکوسیستم محتضر زاینده رود هم قطعاً بایستی موضوع علاوه بر عموم مردم، از سوی مدعی العموم نیز مورد پیگرد جدی قرار گیرد.
1397-11-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- داود
انچه براي خود ميپسنديد براي ديگران هم بپسنديد پس لطفا چشم طمع از كارون و دز برداريد
1397-11-26 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.