آب رسید اما به قدر «تر کردن کلوخ» / زاینده‌رود بهار 98 هم باید جاری باشد
چهارشنبه 24 بهمن 1397, 13:23

 

عضو هیأت مدیره صنف کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به باز شدن زاینده‌رود و کشاورزی در شرق اصفهان گفت: با توجه به محدود بودن این آب 35 تا 40 درصد زمین‌های کشاورزی در شرق اصفهان آبیاری شدند، این آبیاری برای ثمردهی زمین کافی نیست و به قول کشاورزان فقط برای «تر کردن کلوخ» کفایت می‌کند.

آب رسید اما به قدر «تر کردن کلوخ» / زاینده‌رود بهار 98 هم باید جاری باشدبه گزارش رویش نیوز حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: آب زاینده‌رود از 8 بهمن برای کِشت کشاورزان باز شده و طبق وعده‌ای که داده شد قرار است تا 28 بهمن ماه هم باز باشد، این آب اگرچه دیرهنگام بوده و موجب کاهش بازدهی زمین می‌شود اما با توجه به محدودیت‌هایی که وجود داشت، چاره دیگری برای آن نبود.

عضو هیأت مدیره صنف کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: با توجه به محدود بودن این آب 35 تا 40 درصد زمین‌های کشاورزی در شرق اصفهان آبیاری شدند، باید توجه داشت این آبیاری برای ثمردهی زمین کافی نیست و به قول کشاورزان فقط برای «تر کردن کلوخ» کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: چند آبیاری دیگر برای این زمین‌ها نیاز است که بستگی به بارش‌های مؤثر اسفندماه دارد، اگر بارش‌ها قابل توجه باشد از ابتدای سال 98 آب مجدداً باز خواهد شد، اگر اول فروردین تا خرداد باز نشود این آبی که در حال حاضر باز شده و کِشتی که صورت گرفته به نتیجه نمی‌رسد.

محمدرضایی در پاسخ به این سؤال که کشاورزان تا چه اندازه از روش‌های جدید آبیاری برای کاهش مصرف آب استفاده می‌کنند، گفت: کشاورزان اصفهانی به بهترین شکل از آب و خاک استفاده می‌کنند، دلیل این مدعا این است که استان اصفهان 2.6 زمین‌های کشاورزی کشور را در خود جای داده اما 6.5 درصد محصولات کشاورزی دران تولید می‌شود.

عضو هیأت مدیره صنف کشاورزان شهرستان اصفهان اضافه کرد: این نشان دهنده استفاده صحیح کشاورزان اصفهانی از آب است، این که گفته می‌شود آبیاری قطره‌ای یا به سایر روش‌ها انجام شود به خاطر نوع آبیاری فعلی این امکان وجود ندارد.

وی توضیح داد: اگر زاینده‌رود همیشه جاری بود این امکان وجود داشت اما چون بعضاً از آب چاه استفاده می‌شود، این آب به دلیل کاهش سطح و افزایش املاح معدنی نمی‌تواند به روی گیاه پاشیده شود و نیز در صورت قطره‌ای دچار رسوب شده و استفاده از این روش هم امکان‌پذیر نیست.

محمدرضایی تاکید کرد: اگر زاینده‌رود به صورت دائمی برای کشاورزان باز شود، می‌توان از روش‌های جدید آبیاری استفاده کرد تا از هدر رفت آب هم کاسته شود اما در شرایط فعلی کشاورزان نمی‌توانند روش‌های جدید را جایگزین کنند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.