معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اعلام کرد:
بسته شدن سد زاینده‌رود از 28 بهمن ماه/نگرانی برای آب شرب نداریم
چهارشنبه 24 بهمن 1397, 13:29

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از کاهش خروجی سد زاینده رود در نخستین ساعت بامداد 28 بهمن ماه خبر داد و گفت: نگرانی ما برای تأمین آب شرب بسیار کم است و با توجه به بارش‌های موجود امیدواریم تمام ذی‌نفعان از جمله کشاورزان و همچنین ساکنان اصفهان بزرگ از زاینده‌رود بهره‌مند شوند.
 
به گزارش رویش نیوز حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین شرایط سد زاینده‌رود، اظهار کرد: مطابق برنامه قبلی قرار است بامداد 28 بهمن ماه خروجی آب از سد زاینده‌رود کاهش یابد و نوبت اول آبیاری کشت پاییزه به اتمام خواهد رسید.
 
وی با بیان اینکه امروز ذخیره سد زاینده‌رود 148 میلیون مترمکعب است، افزود: در حال حاضر ورودی آب به سد زاینده‌رود 30 مترمکعب و خروجی آن 80  مترمکعب بر ثانیه است که بعد از بسته شدن سد، خروجی آب از سد برای تأمین شرب اصفهان و یزد به حدود 15 مترمکعب برثانیه خواهد رسید. 
 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان همچنین اضافه کرد: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 1155 میلی‌متر است، درحالی‌که مدت مشابه سال گذشته میزان بارش‌ها 195 میلی‌متر و متوسط بارش در درازمدت 800 میلی‌متر بود.
 
وی با تأکید بر اینکه وزارت نیرو با پیش‌بینی وضعیت بارش‌ها و با در نظر گرفتن سهم شرب در تابستان اقدام به تحویل آب برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان کرد، گفت: با توجه به پشتوانه بارش‌ها در حال حاضر مشکلی برای تأمین آب شرب اصفهان در بهار و تابستان سال 98 نخواهیم داشت.
 
ساسانی در خصوص زمان تحویل آب برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان شرق و غرب اصفهان، اظهار کرد: تحویل آب بستگی به میزان بارش‌ها دارد، البته با توجه به میزان بارش‌ها در سال آبی جاری به‌احتمال بسیار قوی با در نظر گرفتن خطوط قرمز شرب اصفهان نسبت به توزیع آب برای کشاورزان تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
 
وی با بیان اینکه برای ادامه زمستان و همچنین فروردین و اردیبهشت سال 98 بارش‌های خوبی پیش‌بینی شده است، افزود: بنابراین نگرانی ما برای تأمین آب شرب بسیار کم است و با توجه به بارش‌های موجود امیدواریم تمام ذی‌نفعان از جمله کشاورزان و همچنین ساکنان اصفهان بزرگ از زاینده‌رود بهره‌مند شوند و مشکلی از لحاظ تامین آب شرب نداشته باشیم.
 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: پیش بینی می شود تحویل نوبت دوم آب زاینده‌رود برای کشاورزان شرق و غرب استان از نیمه دوم فروردین سال 98 باشد.
 

نظرات

- داود
انشاا... زاينده رود و كارون هر دو جاري باشند پس لطفا با زنده كردن يكي ديگري را بكام مرگ نكشانيم
1397-11-26 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.