ضرورت بهینه‌سازی زنجیره تأمین از طریق پیاده‌سازی نرم افزار ERP در شرکت‌های ایرانی
پنجشنبه 23 خرداد 1398, 17:44

 

بسیاری از مطالعات، اهمیت سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان را در اثربخشی عملکرد شرکت‌ها نشان می‌دهد و به این دلیل است که راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای رقابت در عرصه تجارت جهانی و به دست آوردن سود رقابتی در این نوع اقتصاد شده است.

اجرای راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمان منجر به اعمال تغییرات مهم در سازمان می‌شود که یکی از نتایج آن هدایت و سازمان‌دهی زنجیر تأمین آن سازمان می‌باشد، بنابراین تمامی افرادی که در زنجیره تأمین به نحوی درگیر هستند، نیاز به درک و فهم این تغییرات دارند. اگر این تغییرات به درستی درک نشود، بر روی عملکرد کسب و کار-که شامل مدیریت زنجیره تأمین نیز می‌شود- تأثیراتی می‌گذارد که این موضوع بر عملکرد کلی سازمان تأثیر گذار بوده و سرانجام منجر به شکست پروژه استقرار و خرید نرم افزار ERP می‌شود.

از آنجایی که با گسترش و افزایش میزان پیچیدگی اهداف، فرآیندها و ساختار سازمانی در صحنه رقابت، سازمان‌هایی می‌توانند به بقاء خود ادامه دهند که نسبت به انتظارات و خواسته‌های مشتریان و ذینفعان، به نحوی مطلوبی پاسخگو بوده و سودآوری و ثروت آفرینی سازمان را به عنوان شاخص‌های کلیدی و برتر سازمانی، مورد توجه قرار دهند تحقق این امر در صورتی امکان‌پذیر است که سازمان‌ها از سیستم‌های اطلاعاتی که در دنیای امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند همچون نرم‌افزارهای ERP روز دنیا استفاده کرده و تأثیر آن بر عملکرد کل سازمان علی‌الخصوص تأمین‌کنندگان خود مشاهده نمایند.

با توجه به مباحث فوق ضروری است مدیران یک سازمان، تأثیر واقعی سیستم بر عملکرد سازمان و زنجیره تأمین را درک نمایند تا بتوانند احتمال پروژه استقرار نرم‌افزار ERP در سازمان را کاهش دهند. استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی که بتوانند همه فعالیت‌ها و وظایف موجود در یک سازمان را تحت پوشش قرار داده و اطلاعات لازم و ضروری را به موقع در اختیار استفاده‌کنندگان آن قرار دهند، از ابزارهای حیاتی در سازمان‌های امروزی به شمار می‌رود.

برنامه‌ریزی منابع سازمان به عنوان ابزار مدیریتی برای یکپارچه‌سازی منابع سازمان اهمیت شایان دارد. مدیریت زنجیره تأمین نیز همچون هر نظام دیگری در رهیافت مدیریتی، به یک نظام سنجش عملکردی در جهت شناسایی موفقیت، تعیین میزان تحقق نیازهای مشتریان، کمک به سازمان در درک فرآیندها، کشف دانسته-هایی که پیش از این سازمان‌ها بدان واقف نبوده‌اند و در نهایت تحقق بهبودهای برنامه‌ریزی، نیاز دارند.

در مورد نرم‌افزارهای ERP ایرانی و شرکت‌هایی که برای اولین بار به سمت پیاده‌سازی و استقرار راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی پیش رفته‌اند، شاهد بروز مشکلاتی بوده‌ایم که از عدم شناخت کسب و کار مربوطه و تسلط بر بهروش‌ها (Best Practice) جهانی و فرهنگ سازمانی ناشی شده‌اند. به عنوان مثال با توجه به مشکلات به وجود آمده در امر پیاده‌سازی ERP در صنعت خودروسازی ایران و عدم موفقیت خودروسازان در این زمینه، ما را بر آن داشت تا درباره تأثیر این سیستم را بر روی عملکرد زنجیره تأمین آن‌ها بررسی‌های لازم را انجام داده و با مطالعه راهکارهای جهانی در زمینه مدیریت زنجیره تأمین در صنعت خودرو مشکلات سیستم‌های قدیمی را حل نماییم.

نقطه قوت این راهکارها پیاده‌سازی آن‌ها در شرکت‌های متعدد و با زمینه‌های کاری مشترک و در نتیجه مشکلات و مصائب مشترک است. بدیهی است الگوبرداری و بومی‌سازی این راهکارها با توجه به نیاز بازار کشور می‌تواند، ریسک پیاده‌سازی پروژه‌های ERP را تا حد زیادی کاهش دهد.

راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی باید شامل ماژول‌هایی مانند حسابداری، انبار، خرید و فروش، منابع انسانی و ... باشد. مدیریت زنجیره تأمین نیز یکی از این ماژول‌ها است. ماژول مدیریت زنجیره تأمین در برنامه‌ریزی منابع سازمان خود دارای زیر ماژول‌هایی از قبیل یکپارچه‌سازی، مدیریت مواد، برنامه‌ریزی تولید، کنترل و مدیریت جریان کار می‌باشد. همچنین در راستای بهبود عملکرد زنجیره تأمین از طریق استفاده صحیح و مناسب از سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان باید از طریق بررسی تأثیر برنامه‌ریزی منابع سازمان بر عملکرد زنجیره تأمین در سازمان‌هایی که در آن‌ها برنامه‌ریزی منابع سازمان به اجرا درآمده تلاش نمود تا برآوردی واقع‌بینانه‌ای از بازده پروژه پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP به دست آورد.

هر کدام از زیر ماژول‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان بر قسمت‌های مختلفی از عملکرد زنجیره تأمین تأثیر دارد که این به دلیل یکپارچگی در سطح دیتابیس در نرم‌افزارهای ERP می‌باشد. تمام بخش‌های سازمان در پیوندی دینامیک به یکدیگر متصل شده‌اند تا ضمن بهینه‌سازی مدیریت زنجیره تأمین سازمان، کمک کننده محاسبه بها تمام‌شده تولید باشند. به عنوان هر کدام از ماژول‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان در مدیریت زنجیره تأمین می‌تواند بر هزینه‌های موجودی، هزینه‌های عملیاتی، کیفیت محصولات، بهبود میزان پاسخگویی به تغییرات انتقال اطلاعات دقیق و به موقع، ارسال به موقع کالاها، بهبود پاسخگویی به مشتری، سطح رضایت مشتری گردش جریان اطلاعات سریع، شبکه شدن سیستم‌های اطلاعاتی در زنجیره تأمین و یکی شدن برنامه‌ریزی تولید و زمان‌بندی تأثیر بگذارند.

با توجه به آنچه بیان شده، استفاده از راهکارهای جامع بین‌المللی که امتحان خود را در کسب و کارهای مختلف پس داده‌اند ضرورت خود را نشان می‌دهند. بهروش‌های (Best Practice) این نرم‌افزارها که مبتنی بر تعداد پیاده‌سازی و درست موفقیت پیاده‌سازی موفق آن‌ها می‌باشند، تفاوت نرم‌افزارهای بین‌المللی با نرم‌افزارهای ERP ایرانی را رقم زده زده‌اند.

باید به این نکته توجه داشت که در دوره‌های بحران اقتصادی و کاهش سود، ضرورت پیاده‌سازی راهکار جامع برنامه‌ریزی منابع سازمانی هرچه بیشتر خود نمایان کرده است. سازمان‌هایی که نتوانند با راهکارهایی جامع هزینه‌های خود را کاهش دهند و با بهینه‌سازی فرآیندهای خود باعث افزایش سود و افزایش توان چانه زنی در بازار شوند محکوم به شکست و حذف از بازار رقابتی خواهند بود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.