نویسنده سریال گاندو: پرونده مربوط به جیسون رضائیان 100 درصد واقعی است
سه شنبه 18 تیر 1398, 13:15

 

نویسنده فیلمنامه مجموعه تلویزیونی «گاندو» گفت: در مورد پرونده جیسون از نحوه دستگیری تا پایان مو به مو عین واقعیت پرونده پیش رفتیم.

آرش قادری: پرونده جیسون رضاییان از دستگیری تا پایان مو به مو عین واقعیت بودبه گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، نشست رسانه‌ای سریال «گاندو» امروز با حضور جواد افشار (کارگردان)،‌ مجتبی امینی (تهیه کننده) و جمعی از بازیگران این سریال در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

بنا بر این گزارش، جواد افشار در ابتدای این نشست گفت: گاندو مطالبات مردم را بدون واسطه منعکس کرد. خوشحالیم که این مجموعه را تولید کردیم.

امینی  ادامه داد: گاندو با تمامی سختی هایی که داشت به سرمنزل مقصود رسید. خیلی اوقات ذهنمان مشغول اسن بود که شرایط پخش چطور پیش می رود و الان خوشحالیم که این ۳۰ قسمت پخش شد و خستگی همه ما با نظرهای مردم در رفت.

فکر می کنم همه ما تا صبح نخوابیدیم و پاسخگوی پیام ها و تلفن های مردم بودیم.

اصلا فکر نمی کردیم که مردم تا این اندازه با این سریال ارتباط برقرار کنند. این حاصل این است که حرفی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند و همه عوامل ما با تمام وجود این کار را دوست داشتیم. روح سریال گاندو که برگرفته از خلوص نیت ما بود به دل مردم نشست.

آرش قادری نویسنده این سریال درباره هشتاد درصد تخیلی بودن این سریال نیز گفت: تیتری که زده شده خیلی عادلانه نبوده است و صحبت هایم درهم شده است. من گفتم ما پرونده واقعی داشتیم که ۱۰۰ درصد واقعی بود و در کنارش داستان هایی نیاز داشتیم که باید در کنار داستان اصلی قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد: در مورد پرونده جیسون از نحوه دستگیری تا پایان مو به مو عین واقعیت پرونده پیش رفتیم. اداره امنیتی مثل سایر نهادها نیست و اگر داستان‌هایی که به شما می‌دهند را نتوانید به هم مرتبط کنید گره‌هایی از بین می‌رود و ارتباط بین این پرونده‌ها بر اساس خرده تخیل بوده است. نحوه دستگیری و ضد تعقیب زدن و تردد او در خیابان عین واقعیت بود. داستان جیسون ۸۰ درصد از داشته های ما بود و ۲۰ درصد تخیل داشتیم.

جواد افشار ادامه داد: یکسری مستندات در اختیار نویسنده قرار می گیرد که مدارکش هم موجود است. اما وظیفه یک نویسنده است که بتواند از خلاقیتش استفاده کند. اینکه الان قادری می‌گوید ۱۰۰ درصد تخیلی است به این دلیل است که پردازش یک اثر را اگر نتوانیم تخیلی کنیم آن هم درباره خرده قصه‌ها و قصه‌هایی که مرتبط بود.

وی درباره کمرنگ شدن سایر شخصیت‌هایی که در این سریال بازی کردند، گفت: از شروع یکسری شخصیت‌های فرعی را به بدنه اصلی داستان چسباندیم و رفته رفته به مایکل رسیدیم و در نهایت پیکره مایکل تشکیل شد و کم کم سایر شخصیت‌ها کمرنگ شدند. با بسته شدن شخصیت مایکل پرونده دیگر شخصیت ها هم بسته شده است.

امینی افزود: یکسال تحقیق این سریال و یکسال نگارشش طول کشید و بعد بازنویسی شد. حساسیت هایی داشتیم که باید بر اساس آن نگارش را پیش می بردیم و برای اینکه یکسری پرونده ها را به هم مرتبط کنیم مجبور بودیم تا ۱۰۰ درصد در این بخش از تخیل نویسنده استفاده کنیم.

قادری گفت: ما پنج نسخه بازنویسی شده داشتیم به این دلیل که تغییرات زیادی داشتیم. خودم در دوران کاریم چنین تجربه ای نداشته و نخواهم داشت.

جواد افشار نیز در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه مخاطب نتوانست ارتباط خوبی با نیروهای امنیتی شما بگیرد گفت: ما از بازخودهایی که داشتیم دیدیم که شخصیت محمد محبوب بود و مردم نگران سرنوشت او بودند و نظر شما صرفا نظر شخصیت است و همه به ما می گویند که در سری دوم نیز از همین افراد استفاده کنید.

افشار درباره برجام در سریال گفت: ما در اندازه‌ای نیستیم که بخواهیم در این باره نظری دهیم اما باید یکبار نشان داده می‌شد که ما عهد شکن نیستیم و آنها عهد شکن هستند و این اتفاق باید در طول تاریخ رخ می‌داد و اینکه چه کسی برجام را امضاء کرد به ما ربطی ندارد.

وی درباره بودجه نیز گفت: هزینه تولید سریال قبلی آنام را نیز دولت داد و گاندو با کمتر از هزینه آنام ساخته شد. زمانی که آنام را ساختیم پراید ۲۰ تومان بود اما الان ۵۰ تومان و با این تفاوت هزینه‌ها حساب شد.

به گزارش فارس، داریوش فرهنگ، وحید رهبانی، پیام دهکردی، صالح آقا میرزای، لیلا اوتادی، سارا خویینی‌ها، علیرام نورایی، آزیتا ترکاشوند، نگار عابدی، خسرو شهراز، پندار اکبری، عرفان ابراهیمی، مجید نوروزی، علی افشار، اتابک نادری، نیلوفر شهیدی، محمدجواد طاهری، جمشید جهان‌زاده، بهزاد رحیم خانی، فلیپ ساپرکین، فرشته آلوسی، سارا محمدی، میثم ولیخانی، مصطفی سلطانی، یاسمین پیداودی، آیدا جعفری، ناره گرگوریان، بهامین تورانی از جمله بازیگرانی هستند که در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

همچنین «گاندو» با حضور کامبیز دیرباز، محمدرضا شریفی‌نیا، سید مهرداد ضیایی، رضا توکلی، نسرین نکیسا، سوگل طهماسبی، کمند امیرسلیمانی، صالح میرزا آقایی و فرهاد قائمیان تصویربرداری شد و جمع زیادی از بازیگران خارجی و ایرانی که در بخش تولید خارج از کشور به این مجموعه اضافه شدند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.