یادداشت میهمان، فریبا ابوطالبی: دست‌هایی پشت پرده وجود دارد که جاهلانه از خشکسالی یک بحران و جنگ بین استانی ساختند و باسیاست‌های تفرقه‌افکنانه و در پی منافع سیاسی و شخصی هستند.

🔺سالهاست اصفهان در تب خشکسالی می‌سوزد و زاینده‌رود به میدانگاه وعده‌های سیاسی و دعواهای جناحی تبدیل‌شده است، صدها سمینار و کنگره برگزارشده، ولی کمتر راه‌حل‌های کاربردی و نجات‌بخش ارائه‌شده است.

🔺مشکلات آب اصفهان باید با تکیه‌بر خرد جمعی و به‌صورت علمی حل شود ولی متأسفانه سیاسی‌کاری‌ها و اقدامات وحدت شکنانه مشکل خشکسالی را به یک بحران بزرگ تبدیل می‌کند.

🔺دست‌هایی نمی‌گذارند استان‌ها در کنار هم با صلح و صفا زندگی کنند و منافعشان در ایجاد بحران و جنگ بین استانی مدیران سیاست زده است.

🔺از یک رو قنات‌های یزد را که آبراه‌های طبیعی و سبب مشروب شدن همه باغات و مزارع بودند را حفظ و حراست نکرده و به نابودی کشاندند و از طرفی در مکان‌های بدون آب و دور از رودخانه و دریا، صنایع آب بر و بی‌بازده ایجاد کردند.

🔺همه این اقدامات غیرعلمی و نابخردانه سبب تأمین منافع شخصی و حزبی افرادی است که از محل طرح‌های انتقال آب به نان و نوا رسیدند و پروژه‌های غیراصولی و غیرعلمی را بر دولت‌ها تحمیل کرده و هزینه‌های فراوانی بر ملت و حکومت تحمیل کنند.

🔺این منفعت‌طلبان برای اهداف زودگذر خود حاضرند منافع ملی را زیر پا گذاشته و بر طبل اصفهان ستیزی بکوبند و تنش قومیتی به وجود آورند.

🔺جلوگیری از برداشت بی‌رویه و ارجاع به نص صریح قانون و رعایت حقابه هایی که قرن‌هاست به‌صورت دقیق بر اساس تومار شیخ بهایی و به‌صورت عادلانه تقسیم می‌شده سبب کاهش مشکلات حوضه آبریز زاینده‌رود می شود.

🔺تالاب‌ها سبب تغذیه زمین و آب آوری چاه‌ها می‌شوند ولی در سال‌های اخیر با خشکاندن تالاب گاوخونی عمق رسیدن به آب چندین متر در حفر چاه افزایش‌یافته است.

🔺خشکی تالاب گاوخونی سبب خشکی عمومی هوا و از بین رفتن رطوبت و بروز سرمای شدید در زمستان و گرمای طاقت‌فرسا در تابستان اصفهان، بخصوص در مناطق شرقی استان می شود و خشکی تالاب‌ها علاوه بر تهدید زیست‌محیطی و بروز ریز گردها، باعث پیشروی بیابان‌ها به داخل بافت شهری شده و آسیب فراوانی را به زیستگاه‌های پرندگان مهاجر و سایر گونه‌های جانوران بومی می‌زند.

🔺فرونشست زمین ‌بر اثر خشکسالی از تهدیدات اصفهان و منطقه شرق آن است و برداشت بی‌رویه از چاه‌ها و عدم آبیاری به‌موقع مزارع و کاهش بارندگی سبب بروز این پدیده است.

🔺باید با تشکیل کارگروه‌های فنی و علمی و دعوت از نخبگان و تشکیل شورای حل مشکلات حوزه آبریز و با وحدت مسئولین چند استان درگیر در این خشک‌سالی و با تعامل و همدلی این مشکلات به سامان برسد.

🔺باید دست‌های پشت پرده بدخواهان و منفعت‌طلبان قطع شود و قوانین کافی برای تغییر کشت و احداث نشدن کارخانه‌ها در مناطق بدون آب تصویب شود و برای جلوگیری از طرح‌های غیرعلمی انتقال آب و ممانعت از احداث بدون کارشناسی سدها، کمیته علمی مستقل و به‌دوراز سیاسی‌کاری ایجاد شود.

افزودن نظر

captcha