پرونده تولیدملی/رئیس هیات مدیره مجمع عالی کارگران درمصاحبه با رویش(2)؛
عموم تولید کنندگان از سیستم بانکی شاکی اند
سه شنبه 31 مرداد 1391, 13:37

 

رويش نيوز: هنگامی که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی، برای سال جدید همانند دو سال قبل نام اقتصادی برگزیدند و امسال را سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام نهادند، در كنار جنب و جوش و تکاپویی که در این altعرصه اتفاق افتاد؛ همواره این خطر احساس می شد که ارگان‌ها، دستگاه‌ها، رسانه‌ها، مسئولین و حتی مردم به ورطه شعار زدگی بیفتند و بعد از چندی و با گذشت زمان این موضوع را فراموش کرده و دچار روزمرگی بشوند، مسئله ای که به نظر می رسد متاسفانه به آن مبتلا شده ایم. در همین راستا قصد داريم پرونده‌ای ویژه برای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی تشکیل دهيم و به صورت متمركز و در قالب های مختلفی چون مصاحبه، مقاله و.... ابعاد مختلف این موضوع در سطح کشوری و به ویژه استانی را مورد بررسی قرار دهيم.

 

سید محمد یاراحمدیان، رئیس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران جمهوری اسلامی ایران است. مجمع عالی کارگران، یک تشکل صنفی کارگری است که اکنون بیش ترین دربرگیرندگی عضویت کارگری را  هم در سراسر کشور و هم در استان ها در اختیار دارد. این مجمع اکنون بیش از 4 هزار و 600 کارگاه کوچک، متوسط و بزرگ را در کشور تحت پوشش دارد. موفقیت مجمع در جذب کارگران و استقبال آن ها از مجمع، آن هم زمانی که تنها 4 سال از عمر فعالیت آن می گذرد، علاوه بر اینکه نشانه ای است بر خلاً موجود در مباحث کارگری، ثابت می کند که این مجمع از دل کارگران است و آن ها آن را از خود می دانند. مجمع عالی نمایندگان از طریق سایت کارگر نیوز به پوشش اخبار، نقطه نظرات و مسائل مربوط به کارگران می پردازد.

حرف های یاراحمدیان از این جهت شنیدنی است و حائز اهمیت که هم به مسائل کارگران به عنوان یکی از اصلی ترین پایه های تولید ملی آشناست و از بین خود آن هاست و هم به به دلیل مسئولیتش و جایگاه هایی که در آن حضور دارد، اشراف خوبی روی مسائل مربوط به تولید و قوانین موجود در آن دارد. یاراحمدیان همچنین در 2 سال متوالی سرپرست هیئت اعزامی کارگران و نماینده اصلی کارگران ایران در سازمان بین المللی کار بوده است.

 

آنچه در ادامه می آید قسمت دوم گفتگوی تفصیلی رویش نیوز با یاراحمدیان است:

- فکر می کنم الآن همین مقدار تسهیلات را هم پرداخت نمی کنند.

*** درست است تازه ندادن آن هم یک بحث دیگر است. امسال قرار شد یک رقم حدوداً بیش از 150 هزار میلیارد تومانی را به تولیدکنندگان تسهیلات بدهند. خوب حالا در این 4 ماهه گذشته چقدر از این جذب شده یا نشده و در کدام سمت ها جذب شده است.

 

- این رقم را می خواستند به تولیدکننده ها پرداخت کنند؟

*** بله در همین نطق آقای وزیر بود که ما رقم بیش از 150 هزار میلیارد تومان را برای اشتغال کشور گذاشته ایم. باید به تولیدکننده بدهند. خوب حالا طبق چه مکانیسمی به چه کسی پرداخت شود و با چه نرخی باشد و چگونه پرداخت شود و اینکه تا الآن چقدر از آن پرداخت شده باید مشخص شود. باید مشخص شود که اصلاً منابع این کار پیش بینی شده است یا خیر؟ اصلاً بانک ها شرایط را دارند که این کار را انجام دهند یا خیر؟ ما می بینیم سیستم بانکی هم که کمک کننده به تولید و بازوی حمایتی نقدینگی و سرمایه گذاری در گردش است در کشور متوقف شده است و عموم به اتفاق تولیدکنندگان دارند از سیستم بانکی شاکی اند. یعنی شما بروید یک تولیدکننده بیاورید که بگوید من امسال تسهیلات گرفتم و بیچاره ام نکردند. اصلاً تسهیلات به من پرداخت شد یا نشد چون ما به پرداخت آن هم شک داریم.

 

- بخش دوم پیام حضرت آقا حمایت از کار و سرمایه ایرانی بود. به نظر شما مصادیق این سرمایه ایرانی چه می تواند باشد؟

*** خدمتتان بگویم که در اصل کار یک کلمه کلی است که مخاطبین آن کارگر و کارفرما هستند و حمایت از کار ایرانی یعنی از کارگر و کارفرمای ایرانی حمایت کنیم. حمایت از کارفرما و تولید کننده را در قسمت قبلی صحبت هایم عرض کردم.اما حمایت کارگری، حمایت کارگری این است که میل و رغبت نیروی کار به شکلی باشد که با وجدانی که دارد خوب کار کند و ساعت مفید کاری داشته باشد. ما الآن در کشور از نرخ ساعات مفید کاری خوبی بهره مند نیستیم و مهم ترین دلیلش هم این است که الآن کارگر ما امنیت شغلی ندارد. چون بیش از 85 درصد از قراردادهای کاری در کشور قراردادهای کار موقت است؛ یعنی کارگر می رود قرارداد خانه ای را برای رهن و اجاره خودش می بندد که یک ساله است در صورتی که قرارداد کار خودش یک ماهه یا سه ماهه است. این از همان روز اول استرس دارد که ماه چهارم شرکت ، قرارداد او را تمدید می کند یا نمی کند. همه این دست موارد منجر به این می شود که فکر کارگر مشغول باشد و فکر و دغدغه ای که نیروی کار دارد نسبت به کار کمرنگ تر شود و ساعات کاری مفیدش کم تر باشد و از آن طرف ضایعات تولید بیش تر شود و حوادث شغلی ایجاد شده در نیروی کار افزایش یابد. الآن حوادث شغلی نیروی کار ما در ایران نسبت به نرم استاندارد آن خیلی بیشتر است. باید قانون در این زمینه اصلاح شود که الحمدلله اصلاح قانون کار جزء اولویت دولت و مجلس قرار گرفته و امیدواریم که شرایطی فراهم شود که فضا را برای بهبود حمایت کار گر و کار ،مناسب کند. نباید این تصور ایجاد شود که ما یکطرفه فکر می کنیم و فقط دنبال منافع کارگر هستیم؛ نه ما دنبال منافع کار هستیم. چون کار منافع و سودی که عاید می کند عمده اش به دو بال تولید که همان کارگر و و کارفرما است برمی گردد. تولیدکننده از مواهب و ارزش افزوده آن استفاده می کند و نیروی کار هم از استرس رها شده و از امنیتی شغلی که دارد استفاده خواهد کرد. مورد دیگری که در حوزه حمایت از کار و در بحث کارگری آن هست، میزان حقوق کارگر است. شما مستحضر هستید که متأسفانه حقوقی که یک نیروی کار می گیرد حقوق متعارف و منطبق بر معیشتش نیست. ما در ادبیات محاوره ای به آن معیشت می گوییم و در ادبیات اقتصادی به آن خط فقر می گویند. الآن میزان دریافتی کارگران نسبت به معیشتشان نرخ پایین تری است یعنی فاصله اش خیلی زیاد است و اختلاف سنگینی دارد. ما امسال یک کار پژوهشی برای حدأقل معیشت در ایران انجام دادیم و رقمی بالاتر از 800 هزار تومان را - تازه آن هم در اسفندماه سال 90 - به دست آوردیم که نتایجش هم موجود است و علمی هم هست.

منتها قبول داریم که واقعاً هم نمی شود که این نرخ را برای این تولید بگذاریم. برای همین است که ما می گوییم مطالبات مجموعه تولیدکنندگان درصدر مطالبات جامعه کارگری است. دلیلش این است که ما تا وقتی که تولید نداشته باشیم وضع به همین صورت است. یعنی انصافاً حضرت آقا روی خوب مسئله ای دست گذاشته اند البته شرطش این است که فضا و شرایط فراهم شود. اگر این موضوع حل شود اقتصاد کشور و مشکلات جامعه کارفرمایی حل می شود و آن ویژگی هایی که در حوزه کلان ملی برای کشور مدنظر است ایجاد می شود. لذا مطالبات جامعه تولیدکنندگان در صدر مطالبات ما است تا کمک کنیم فضا جهت سرمایه گذاری و تولید ملی فراهم شود. چون مهم ترین منفعت آن این است که نیروهای جویای کار شاغل می شوند. اگر این نرخ بیکاری ما کم شود می دانید چه اتفاقی می افتد؟ مهم ترین خروجی اش این می شود که نیروی کار برای فرد تولیدکننده تعیین تکلیف می کند، در حالی که که الآن این مسئله برعکس است. الآن کارفرما می گوید من می خواهم تو حدأقل حقوق را بگیری، جوان باشی و اگر 22 سال بیش تر باشی به درد من نمی خوری، مدرک تحصیلی کارشناسی داشته باشی، خوشگل و خوش تیپ باشی، و ......

 

- اگر حقوقت را یکی دو ماه پرداخت نکردم شاکی نشوی.

*** بله. این برگه سفید را امضا کن، کارت ملی ات را برای گروکشی بگذار، شناسنامه خودت و خانواده ات را بیاور، این چک ها را امضا کن و انواع و اقسام استثمار از کارگر می شود. البته شاید استثمار کلمه خوبی نباشد چون در شرایط فعلی کارفرما هم نمی تواند برنامه خودش را تنظیم کند. اما اگر تولید ملی محقق شود می دانید در کشور چه اتفاقی می افتد؟ نیروی کار می گوید آقا من سر کار می آیم ولی 7 ساعت و 20 دقیقه کار نمی کنم، حقوقم این است، این امکانات را باید به من بدهید و شرایط برعکس می شود. این است که واقعاً همه باید کمک کنند تا این تولید ملی محقق شود. در مورد حمایت از سرمایه ایرانی هم باید بگویم که این سرمایه ایرانی فقط پول نیست، سرمایه ایرانی سرمایه مادی و معنوی است. بله بحث سرمایه مالی مردم یک عامل مهمی است اما مهم تر از آن منابع معنوی و منابع انسانی ما است. خوب ایرانی ها در قیاس با کشورهای مختلف مثل سوئیس و کشورهای اروپایی یا ژاپن ضریب هوشی بسیار بالایی دارند. همین ژاپنی که الآن ابرقدرت فکر و تولید تکنولوژی در جهان است شما باورتان نمی شود که فکرهای خیلی کوچکی دارند، منتها حسنشان این است که این فکرهای کوچک را کنار هم می گذارند و یک ید واحد می شود و نهایتاً خروجی اش این می شود که می بینیم. ما از منابع و سرمایه انسانی خودمان استفاده نمی کنیم. سرمایه هایی که در داخل یک مجموعه تولیدی هست فقط ماشین آلات و این ها نیست؛ مهم ترین سرمایه یک تولید منابع انسانی آن است که متأسفانه این منابع انسانی در واحدهای تولیدی در کشور ما ارزش کافی ندارند چون علم به آن ندارند و نمی دانند که این منابع انسانی می تواند این شرکت را متحول کند. حاکمیت باید برای هر دو عامل برنامه ریزی داشته باشد، هم برای بکارگیری منابع مادی و هم منابع انسانی. سرمایه ایرانی ها پولشان است و این پول باید با این تورمی که ما داریم ارزش افزوده داشته باشد. یک راه حلی که می شود برای این شرایط داشت که بتواند مشکل بحث تسهیلاتی تولید را حل کند و حالا یک اشاره ای به آن می کنم همین عقود مضاربه است. ببینید اگر این پول خرد که در دست مردم است در سیستم بانکی برود که معاف از مالیات می شود و معلوم هم نیست چه اتفاقی سرش می آید. اما الآن ما در عقود اسلامی خودمان داریم و پیش بینی لازم شده که آقا من این پولم را بیاورم در راستای عقود اسلامی دست یک نفر بدهم و با او کار مشارکت انجام دهم و بعد با سود و زیان آن شریک شوم. پس چقدر خوب است که این پول های خرد به این سمت و سو بیاید.

 

- اگر اینجا نیاید می رود سکه و ارز می شود.

*** بله می رود دلار می شود، خانه می شود و ببینید ما الآن چقدر خانه خالی داریم. پس سیستم باید کمک کند که این بخش مالی اش که دارایی یک ایرانی همان سرمایه اش است بکار گرفته شود و با تورمی که هست ارزش جایگزین آن را پیش بینی کنیم.

 

- یعنی فضا را چگونه فراهم کنیم؟

در قالب شرکت های تعاونی، مشارکت در قالب عقود اسلامی تا این پول بتواند به کار گرفته شود. خصوصاً اگر در حوزه تولید باشد که می تواند چندجانبه اثربخشی خودش را داشته باشد. ما در حوزه حمایت از نیرو و سرمایه ایرانی که همان منابع انسانی است هم بایستی برنامه داشته باشیم که از سرمایه معنوی نیروی انسانی کشور استفاده کنیم، آن را ارتقا دهیم، به او آموزش بدهیم. فضا را در جهت رشد او فراهم کنیم تا این نیرو درجا نزند. نیروی کار بتواند با آموزش های لازمی که می بیند در ساختارهای سازمانی مجموعه تولیدی خود رشد پیدا کند و زمانی جایگاه بالاتر را کسب کند. انگیزه پیدا کند و این انگیزه خودش کمک می کند که بهتر کار کند، کمک می کند که رشد کند و برای ارتقای خودش برنامه ریزی داشته باشد. متأسفانه برای حوزه آموزش هم فکر درستی نشده است.

 

- اگر این دید در آن ها به وجود بیاید که سرمایه اصلی شما نیروی انسانی شما است بعد به سمتی می روند که برنامه داشته باشند که آموزش این نیروی انسانی به چه نحوی باشد.  نتیجه یک بررسی که من 2 سال پیش در بدنه وزارت کار انجام دادم این بود که مدیران ما چه در مجموعه های خصوصی و چه دولتی این آموزش ها را ندیده اند. این را قبول دارید؟ عوامل این را هم بگویید.

*** بله همین طور است. ببینید ما یک ایرادی در کشور داریم و این در سؤالی که شما مطرح کردید بود که چرا بعد از 3 دهه هنوز این شرایط ایجاد نشده است. این وضعیت به این دلیل است که عمدتا مسئولین سر جای خودشان نیستند. شما ببینید منابع انسانی که به آن Human Resources  می گویند در دنیا حرف اول را دارد می زند. اصلاً تخصص های آنچنانی دارد. تازه ما داریم خودمان را می شناسیم و می آییم فضای آن در دانشگاه ها فراهم می کنیم و رشته های آن را راه اندازی می کنیم. یعنی ما خیلی فاصله داریم. اگر ما برای منابع انسانی نظام داشته باشیم و در این حوزه کار فرهنگی انجام دهیم عمده مسائل ما در بخش های مختلف حل می شود. من یک اصل را هم بگویم من همه نقدهایی که در حوزه های مختلف دارم در برنامه ریزی است که بایستی سیستم ها و بخش های مختلف آن را انجام دهند. این است که ما در حوزه کار فرهنگی ضعیف عمل کردیم البته منظور من از فرهنگ ، فرهنگ کف شهر و فرهنگ شهروندی نیست بلکه فرهنگ کار است. حضرت آقا سال گذشته آمدند و سند ملی اشتغال را در هشت ماده ابلاغ کردند. اگر درست بگویم اولین محور آن توسعه و ترویج فرهنگ کار بود. حالا  باید سوال کرد که متولیان برای توسعه و ترویج فرهنگ کار چه کار کردند؟ کارنامه آن را بیاوردند و ارائه دهند. ما منابع بسیار سنگین فرهنگی داریم. ما حدأقل به عنوان فعالان اقتصادی از کارنامه این موضوع بی خبریم .

 

- آیا در بحث حمایت از کار و سرمایه ایرانی قوانینی هست که بگوییم تصویب شده و چرا اجرا نمی شود و ما با داشتن آن باید حدأقل یک قدم به جلو پیش رفته باشیم؟

*** ما قوانینی داریم که برای تولید و حمایت از کار و سرمایه ایرانی ظاهر خوبی دارد اما در باطن و در عمل آن نقشی که باید ایفا کند را نمی کند. مثال بزنم، ما می آییم یک قانونی را برای حمایت از کارفرماها در معافیت بیمه ایجاد می کنیم؛ که اگر کارفرما و تولید کننده ای آمد و اشتغال جدیدی ایجاد کرد ما این معافیت بیمه ای را برای او لحاظ کنیم. این قانون در حوزه بالادستی قانون خیلی قشنگی است. بعد این قانون در حوزه پایین دستی که می آید طوری شرایط را فراهم می کنند که تا امکان هست این پرداخت نشود و در عمل کارفرما شامل این معافیت نمی شود.

 

- در رسانه ها بحثی سر همین قانون کار مطرح شد که حالا مثل اینکه بعد از 7 سال دوباره یک مصاحبه ای شده بود که خبر از توقف بررسی این قانون در مجلس می داد.

*** در برنامه پنجم تولید دولت تکلیف پیدا کرده که در سال اول این قانون را اصلاح کند و به صورت طرح به مجلس ارائه دهد. در سال 90 هم این کار انجام شد یعنی خود دولت کارشناسی کرد تشکل های کارگری و کارفرمایی هم این کار کارشناسی را انجام دادند و در خود مجمع عالی کارگران کشور یک کار مستقلی را برای اصلاح قانون کار انجام دادیم و لایحه آن هم به دولت تقدیم شده است، حالا نمی دانیم واقعاً این لایحه از دولت تقدیم مجلس شده است یا نه. منتها واقعاً قانون کار بزرگ ترین قانون ما است هم از لحاظ قدمت و هم از جهت برخورداری و  قانون بسیار مهمی است. اعتقاد ما این است که باید دقت خیلی سنگینی برای آن بشود. اینکه به اسم و برای توسعه اشتغال بیاییم یک جاهایی از قانون را تعدیل کنیم این منجر به این می شود که ما نه تنها امنیت شغلی کارگر را در قانون کار حساب نکنیم بلکه مثلاً بیاییم تنزیلش کنیم و این طور هم شده است. خوب در این صورت همین قانونی هم که هست از دست می رود. به نظر ما بایستی یک بخش هایی از قانون را در راستای حمایت از کارگر فعال کنیم که این حمایت از کارگر منجر به این بشود که شرایط و فضا در جهت کارکرد مفید کارگر، انگیزش بهتر او و ارتقای شرایط بهتر برای کارگر فراهم شود.

 

- از لایحه ای که تحولیل مجلس شده است، اطلاعی دارید و آن را مناسب می دانید؟ نقدهایی که به آن وارد می دانید زیاد است یا کم است؟

*** ببینید ویرایش اول آن که توسط دولت انجام شد، جاهای مختلفی از آن جای نقد داشت. نهایتاً به پیشنهاد خود ما یک کمیته ملی در کشور به نام «کمیته ملی اصلاح قانون کار و تأمین اجتماعی» پیشنهاد شد. این کمیته به صورت دو جانبه کارگری و کارفرمایی در سطح ملی شکل گرفت و کار کارشناسی انجام شد و نهایتاً خوب یک بخش هایی از آن حل شد، یک بخش هایی را کارفرماها کوتاه نمی آمدند و یک جاهایی هم کارگرها کوتاه نمی آمدند. این ها جداگانه صورت جلسه شد. مجمع عالی کارگران کشور هم که خود ما باشیم یک کار مستقل و کارشناسی را روی اصلاح قانون کار هم در داخل و هم منطبق بر استانداردهای سازمان بین المللی کار انجام دادیم و نتایج آن هم آماده است. منتها ما بهترین فضا را اینکه بتوانیم نتایج حاصل از کار کارشناسیمان را ارائه دهیم مرکز پژوهش های مجلس می دانیم که امیدواریم که به محض اینکه این قانون به مجلس رفت ما بتوانیم این نتایج کار کارشناسی را در اختیار مرکز پژوهش ها قرار دهیم. خیلی هم استاندارد است یعنی احساسی برخورد نکردیم. بحمدلله این کار آماده است و امیدواریم بتوانیم نتایج خودمان را در اختیار مرکز پژوهش ها قرار دهیم و آن ها بتوانند فضایی را در مجلس فراهم کنند که این قانون به یک شکل بهتری پیش برود.

 

- وضعیت کارگری استان را چطور ارزیابی می کنید؟

*** من فقط  می توانم بگویم که به نظر می رسد تعداد افرادی که جویای کار هستند بیش تر شده است. حالا این طوری بگوییم بهتر است.

 

- شما در هفته گذشته در مورد مجموعه گیتی پسند یک مصاحبه ای را انجام داده بودید که بازخورد فراوانی داشت، اگر نکته تکمیلی در این باره هست بفرمایید.  

*** در مورد گیتی پسند من به جرات می توانم بگویم که مجمع عالی کارگران کشور بیش از 4 هزار و 600 کارگاه کوچک، متوسط و بزرگ را در کشور تحت پوشش دارد اما گیتی پسند کم نظیر است. چرا که گیتی پسند ویژگی های خاصی دارد، دانش بنیان محور است، منابع انسانی بسیار خوبی را چیدمان کرده و برای آن ها فوق العاده ارزش قائل می شود. بیش از 60 درصد از تأسیسات کشور در دست این مجموعه است. طبق اطلاعات ما حتی چین نمی تواند با محصولات آن چه از جهت قیمت و چه از جهت کیفیت در کشور رقابت کند. این مجموعه جرء مجموعه های موفق و برخوردار کشور است. برای ما جای سؤال دارد که مجموعه ای که تاحالا متولی کارآفرین برتر ملی، واحد نمونه ملی، کارفرمای ملی حامی کارگر بوده و واحد تحقیق و پژوهش نمونه ملی و واحد ثبت اختراع بوده و این همه عناوین را داشته است چرا بایستی در سال تولید ملی این فضا برای آن فراهم شود. برای یک مجموعه برخورداری که جزء مجموعه های موفق کشور است باید مسئولین هر چه سریع تر کمک کنند و فضا را فراهم کنند و مشکلاتی که برای او ایجاد شده را حل کنند.

 

مطالب مرتبط:

1- پرونده ويژه رويش نيوز براي حمايت از تولید ملي

2- صحبت هاي صريح يك كارآفرين كه ساعت 12:5شب پخش شد!؛ براي ساختن كشور تنگ نظري ها را كنار بگذاريم

3- بابك حيدري- مدير كارخانه آتي لوله سپاهان(نيوپايپ)؛ توليد ملي رمزموفقیت جهاد اقتصادي

4- رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران؛ هدف ازفشاراقتصادی جداكردن مردم ازنظام اسلامی است

5- پیرامون صحبتهای مهم رهبر انقلاب در جمع کارگزاران نظام؛ تحریم نفتی را در جهت توسعه تولید ملی قدر بدانيم

6- مشروح سخنان رهبر انقلاب در دیداراعضای شرکت‌های دانش‌بنیان: اقتصاد مقاومتی راه عبور از مقطع سرنوشت ساز کنونی

7- تولید ملی، تنها راه عبور از کابوس اقتصادی/ مصاحبه با محمد رضا رجالی، مدیر عامل گروه صنعتی ظریف مصور

8- صادرات نفت و گاز خام هنر نیست/ مصاحبه مصطفی وعیدی، مدیر عامل گروه صنعتی گیتی پسند - قسمت اول

9- هیچ گونه مدیریتی در بخش تولید وجود ندارد / مصاحبه مصطفی وعیدی، مدیرعامل گروه صنعتی گیتی پسند - قسمت دوم

10- تولید در کشور، عذاب، بحران و استرس شده است/ مصاحبه با یاراحمدیان، رئیس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران- قسمت اول

 

 

نظرات

- محمد
جناب آقای یار احمدیان
نماینده کارگری کشور(گیتی پسند)
خودتان بهتر میدانید عدم موفقیت مدیران میانی و نوک هرم در گروه صنایع گیتی پسند با توجه به رادیکال نظر کردن به مسائل و همچنین مهم نبودن مباحث مضاربه در سالهای اخیر برای آنان ، اکنون بهم ریخته گی در این مجموعه را بیشتر از هر روز دیگر نشان میدهد ، به گونه ای که حتی معیارهای ورودی و خروجی گروه سنخیت خاصی نداشته و از این رو مردم اصفهان متضرر اصلی این واقعه شده اند.ای کاش نیم نگاهی هم از درون به وضع خود و گیتی پسند داشتید و همه مشکلات را نیز بر سر بانکها نمیریختید.
1391-06-01 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- حمید رضا
اقای یار احمدیان کمک گیتی پسند بکنید تمام دعای کارگران پشت شماست
1391-08-27 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.