مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تأمین آب شرب را در تابستان سال جاری بسیار دشوار خواند و گفت: در طرح آبرسانی اصفهان بزرگ 50 شهر و 300 روستا از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار می شوند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از مهر، هاشم امینی در مراسم افتتاح پروژه تغییر هواده های سطحی به عمقی تصفیه خانه فاضلاب جنوب اصفهان با اشاره به اینکه خشکسالی تأثیر بسزایی در کاهش حجم آب تصفیه خانه باباشیخعلی و چاههای فلمن داشته اظهار داشت: اما با همه این تنگناها تأمین و توزیع آب به خوبی مدیریت شده و آب شرب متقاضیان در تابستان سال جاری مانند سالهای قبل تأمین گردید .

63 درصد اصفهان تحت پوشش شبکه فاضلاب است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز ادامه داد : درحال حاضر حدود 20 تصفیه خانه فاضلاب در استان اصفهان مشغول به فعالیت است که حجم پساب تولیدی در این تصفیه خانه ها حدود 150 الی 170 میلیون مترمکعب است و هم اکنون 63 درصد جمعیت استان تحت پوشش خدمات شبکه فاضلاب قرار دارند و درحال حاضر استان اصفهان از لحاظ جمع آوری ، انتقال و دفع فاضلاب رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است .

بازسازی تصفیه خانه‌های اصفهان ضروری است

وی فرسودگی شبکه فاضلاب در استان اصفهان را یکی از چالش های مهم این استان دانست و افزود: فرسودگی شبکه فاضلاب در استان اصفهان احتمال وقوع حوادثی در این زمینه را به همراه دارد که این مسئله نگرانی هایی را دربرداشته و از سویی دیگر قدمت بالای تصفیه خانه ها در استان نیاز به بازسازی آنها را مبرم می سازد.

امینی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: 46 سال از راه اندازی تصفیه خانه جنوب اصفهان می گذرد و بر این اساس بازسازی تصفیه خانه های جنوب ، شاهین شهر ، شهرضا و نائین در دستور کار قرارگرفته و محدودیت منابع مالی یکی از دغدغه های پیش رو در این زمینه است.

تعدای از چاه‌های فلمن اصفهان خشک شده است

در بخش دیگری از این جلسه مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز نیز با بیان اینکه وقوع پدیده خشکسالی در چندسال متوالی در استان اصفهان نه تنها موجب کاهش آبهای سطحی شده بلکه میزان آبهای زیرزمینی را هم تحت الشعاع قرار داده است اظهار داشت: این امر باعث شده که تعدادی از چاههای فلمن که تا حدودی تأمین کننده آب شرب هستند خشک شوند با اینحال مردم در تابستان با قطعی آب در استان اصفهان مواجه نشدند.

منصور شیشه فروش نشت گیری خطوط انتقال آب و ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در میان مردم را از اقدامات بسیار مهم آبفای استان اصفهان خواند و اعلام کرد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در چندسال اخیر با برگزاری همایش ها و جشنواره های گوناگون در سطوح مختلف به ویژه میان دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی اهتمام به ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در این چند ساله اخیر کرده است.

فرسودگی شبکه فاضلاب اصفهان نگرانی مردم را به همراه دارد

وی با اشاره به قدمت و طول شبکه فاضلاب در استان اصفهان ، فرسودگی این شبکه را عامل حوادث متعددی دانست که نگرانیهای مردمی را موجب شده و برای بازسازی آن نیاز به اعتبارات کشوری است.

مدیر کل حوادث غیر مترقبه استانداری اصفهان با اشاره به حجم تولیدی پساب در استان اصفهان گفت: در حال حاضر حجم تولیدی پساب در استان 170 میلیون مترمکعب است که می توان از این نوع منابع در بخشهای مختلف استفاده کرد همانگونه که در حال حاضر از پساب تصفیه خانه شاهین شهر و شرق در گسترش فضای سبز استفاده می شود.

اصفهان در بسیاری از زمینه‌ها سرآمد و الگوی دیگر استانهاست

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: استان اصفهان در بسیاری از زمینه ها سرآمد و الگوی دیگر استانها بوده به طوری که در چندین سال اخیر به رغم وقوع پدیده خشکسالی در این استان و بدنبال آن خشکی زاینده رود آب شرب مردم این استان با تلاش بی وقفه مسئولین امر در شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تأمین شده است.

حسن قدمی مهار تبعات ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه را در اقصی نقاط کشور یکی از قابلیت های مدیران دانست و افزود: کشور ما آبستن بروز حوادثی همچون خشکسالی و سیل است که متأسفانه برخی از مدیران در استانهای مختلف توان مقابله با آثار ناشی از وقوع چنین حوادثی را ندارند . این در حالیست که استان اصفهان با آنکه همچنان بر ازدحام جمعیت آن افزوده می شود و 6 سال متوالی هم مواجه با پدیده خشکسالی است اما تأمین و توزیع آب در این استان به خوبی صورت گرفته است.

مدیریت کشت در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی

وی با اشاره به مدیریت بحران خشکسالی در کشور افزود: در ستاد خشکسالی ریاست جمهوری مصوب شدکه مدیریت کشت در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد و مدیریت منابع آب با اولویت تأمین آب شرب مردم توسط وزارت نیرو صورت پذیرد و برآورد خسارات ناشی از تبعات خشکسالی را وزارت کشور پیگیری کند و شاید برای جبران خسارات خشکسالی استفاده پساب تصفیه خانه ها بعنوان یکی از راهکارها لحاظ شود.

 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست