رویش نیوز- سرویس گفتگو: بحران آب و خشکسالی که چندین سال متوالی است دامن اصفهان و مردمش را گرفته، در یکی دو ماه گذشته به اوج خودش رسید و باع بروز اتفاقاتی شد که این موضوع را به مسئله امنیتی با ابعادی وسیع تبدیل کرد. کشاورزان اصفهانی که در این چند سال به نوعی بیشترین ضرر را از این خشکسالی دیده بودند، پس از تحصنی 40 روزه، با وارد کردن آسیب هایی جدی به لوله آب انتقالی به یزد، انتقال آب به این استان را دچار مشکل اساسی کردند. پس از این اتفاق واکنش های متفاوتی در بین مردم و مسئولین و نمایندگان این دو استان به خصوص استان یزد شکل گرفت که به هیچ عنوان در شأن مردم یزد و همچنین اصفهان نبود.در این مدت و در میان تمام این حوادث و اتفاقات انگشت اتهام اصلی به سمت مدیریت استان اصفهان نشانه رفته و به نوعی مدیران استان مقصرین اصلی معرفی شدند. از همین رو رویش نیوز یک مصاحبه تفصیلی را با دکتر اسماعیلی- معاون سیاسی، امنیتی استاندار- ترتیب داده و سعی شد که در آن به تمام زوایای این مسئله پرداخته و به موضوع از نگاه مدیریت استان هم نگاه شود. به دلیل طولانی شدن مطلب، این مصاحبه در دو بخش بر روی خروجی سایت قرار گرفت. در قسمت اول، بحث آب و مشکلات آن و همچنین اقدامات مسئولین استانی در این راستا از سال 88 تا کنون مورد بررسی قرار گرفت و در قسمت دوم به اتفاقات دو ماه اخیر و اقدامات استانداری در این باره پرداخته می شود.

در ادامه قسمت دوم مصاحبه با دکتر اسماعیلی می آید:

 

- مسئله بعدی این است که احساس می شود کم توجهی شده است. در وا قع بیش از 40 روز تحصن کشاورزان به طول انجامید و اقدام موثری واقع نشد! چرا؟

*** روستاییان از 27 دی اولین تراکتورها را گذاشتند جلوی روستاهایشان. البته خودشان می دانستند اگر کشت بهاره را گرفتند خبری از کشت پاییزه نیست. و کشت بهاره را گرفته بودند. به همین دلیل کسی اعتراضی به کشت پاییزه نکرد. ما در پایان شهریور به کمترین میزان آب پشت سد در طی 42 سال پیش رسیدیم! آبی در کار نبود! آب پشت سد رسید به کمتر از 150 میلیون متر مکعب! خط قرمز 180 است. و در واقع ما با ریسک بسیار بالایی آب کشت بهاره کشاورزان را تامین کردیم. با این شرایط خودشان هم مطالبه ای برای آب پاییزه نداشتند. غرب اصفهان هم آبی دریافت نکرد. یعنی در باغات غرب اصفهان یک و نیم میلیون درخت ما خشکید!! در فلاورجان دیگر ما نمی توانستیم آب را در کانال ها رها کنیم. بایستی هر ماه یک الی دو هفته آب را برای باغات باز می کردیم. از اردیبهشت دو ماه این کار انجام شد ولی دیگر نتوانستیم آب بدهیم و این درختان همه خشکیدند. حجم این باغ ها 15 هزار هکتار بود.alt

یک بحثی اینجا داریم داخل پرانتز، آخرین کار به جای اولین کار رخ داد! یعنی اول بایستی مطالباتی مطرح می شد، اعتراض و تجمع با تراکتورها مرحله آخر بایستی انجام می شد. مثل سال 90 که رخ داد، آب را برای کشت پاییزه ندادیم تراکتور آوردند که بعد من به ورزنه رفتم و صحبت کردم و قصه را جمع کردیم. این آخرین کار در اولین مرحله انجام شد و قبل از طرح مطالبات رسیدیم به تراکتور! جای خودش بحث دارد که چرا این اتفاق افتاد.

از 27 دی تک تک روستاها تا آخر بهمن شروع کردند به تجمع تا رسید به میدان تره بار خوراسگان. این یک روند یک ماهه داشت. از ورزنه شروع شد. اوسط بهمن به قسمت مرکزی، زیار و ... رسید، سپس رسید به میدان تره بار. این فرآیند تدریجی بود. این طور نبود که از همان اول در همه روستاها تجمع بوده باشد و 40 روز گذشته باشد و هیچ کس توجه نکرده باشد. این ها در طی 40 روز با یک روند تدریجی مستقر شدند. حالا در این مدت چه اتفاقاتی افتاد و چه کارهایی ما کردیم؟

قبل از اینکه اتفاقی بیفتد، فرمانداری ما سه مرتبه در منطقه حاضر شد. تک تک روستاها و مساجد را رفتند و مطالبات مردم را پرسیدند. من یک نامه ای آماده کرده ام به عنوان گزارش برای آقای رئیس جمهور، خوب است بخشی از آن را برای شما بگویم. رخدادهای حادث شده از 27 دی ماه اولین تجمعات شکل گرفت و آخرین تجمع برمی گردد به سه روز قبل از حادثه. علاوه بر جلسات شهرستان اصفهان، اولین جلسه شورای تامین استان بلافاصله با حضور نمایندگان کشاورزان استان و نمایندگان اصفهان در 7 بهمن تشکیل شد. یعنی 10 روز پس از اولین تجمع. سه جلسه تامین پی در پی داشتیم و فرماندار هم که در منطقه حضور پیدا می کرد. البته ما به فرماندار گفته بودیم که وارد چادر ها نشود چون چادر زدن ها و تحصن ها کار غیرقانونی بود و حضور در چادر ها رسمیت دادن به این رویه بود. در جلسه 7 بهمن، 19 مصوبه داده شد. مصوبات بسیار خوبی که قسمتی از آن به نمایندگان مجلس بازمی گشت که مثلاً برای کشاورزان بیمه بیکاری درست شود (چون تا برقرار شدن حق آبه زمان بیشتری می برد) بلافاصله بعد از آن در روز پنج شنبه 12 بهمن جلسه ای در استانداری بود که نه تنها خود کشاورزان، بلکه خانم های آنها هم آمدند. حاج آقا سالک، دکتر کامران و خانم اخوان هم حضور داشتند. آقای مقتدایی و فولادگر نبودند. حدود 30 کشاورز به همراه خانم هایشان حضور داشتند. در آن جلسه هم مصوبات خیلی خوبی داشتیم. اینقدر در این زمینه کار شده بود که در آن جلسه 27 مصوبه به عنوان مصوبات ستاد مدیریت خشکسالی داده شد. استاندار در جلسه صحبت کرد، فرماندار گزارش داد، امام جمعه ورزنه و حاج آقا سالک و دکتر کامران صحبت کردند و تک تک کشاورزان هم صحبت کردند. نتیجه تصویب 27 مصوبه شد. حتی در مورد مسائلی از این دست که لوله گذاری شود و آب را از کانال عبور ندهیم صحبت شد و قرار شد از پالایشگاه بابت طلب عوارضی که داشته ایم، این لوله گذاری را از او بخواهیم.

 

- برای این مصوبات اقدام اجرایی انجام نشد؟

*** چرا، همه ی آنها به اقتضا زمان پیگیری شدند. یک بخشی از آن پیگیری استمهال وام ها بود، خوب به طبع این مصوبه نیاز به پیگیری و زمان داشت. قرار شد پیگیری کنیم برای گرفتن خسارت، پیگیری کنیم برای درست کردن کانال ها، پیگیری کنیم برای بیمارستان شرق اصفهان، پیگیری کنیم برای شهرستان شدن شان. اینها همه زمان بر است، یک شبه که نمی شود کن فیکون کرد! برای همان بحث آب هم نمی شد 100 درصد وعده داد. وضعیت آب را که کامل شرح دادم. باز 18 بهمن جلسه شورای تامین برگزار شد. در این جلسه تعیین شد که پیگیری ها با چه منوالی پیش برود.باز 21 بهمن که آقای اژه ای به اصفهان آمدند یک جلسه هم با حضور ایشان برگزار شد که خود آقای اژه ای هم از همین منطقه است. این بحث ها آنجا کامل خدمت آقای اژه ای مطرح شد. 24 بهمن جلسه با معاون اول رئیس جمهور در تهران برگزار شد. نمایندگان کشاورزان هم بودند. آقای امینی صحبت کرد، آقای محسنی صحبت کرد. من بعضی از این کشاورزان را دیگر با اسم کوچک می شناسم. آقای محسنی نماینده اژیه بود. رئیس کاون صنفی صحبت کرد. حاج آقا صادق زاده امام جمعه ورزنه صحبت کرد. نزدیک به 16 مصوبه که مربوط به ستاد مدیریت و شورای تامین بود، در این جلسه تصویب شد. از جمله قرار شد یک کمیته ای برای باز شدن آب تشکیل شود و تا 15 اسفند نتیجه را مشخص کند. آقای مقتدایی آنجا حضور داشت. از خودش بپرسید. به من گفت این بحث شهرستان شدن ها را جدی مطرح کنید، این موضوع بلافاصله در کمیسیون سیاسی دولت مطرح شد و دو تا از شهرستان های اصفهان تصویب شد که الآن هم در نوبت ابلاغ هیئت دولت است. خواسته مردم دو شهرستان بود ولی ما سه شهرستان را مطرح کردیم. یکی شهرستان صبا بود با مرکزیت ورزنه و ادغام شدن جرقویه سفلی و بخش بن رود. دوم کوهپایه و سوم هرند است. این کار را 30 سال می خواستند انجام دهند و نمی شد. من این پیشنهاد را اجرایی کردم. دوتا از این شهرستان ها تصویب شد و یکی هم در حال پیگیری است. یک بحثی را هم که خود خوراسگانی ها دنبال می کردند بحث الحاق به اصفهان بود که علیرغم اینکه شهرداری اصفهان به صورت رسمی مخالف بود و شورای شهر هم مخالف بود، در شورای برنامه ریزی توسعه استان در همان بهمن ماه تصویب کردیم، که این را هم پیگیری کردیم که الحاقش از طرف دولت ابلاغ شود. این ها کارهای زیر بنایی است. همان جا مصوب شد که تا 15 اسفند بحث آب تعیین تکلیف شود. فردای آنروز آقای حسینی وزیر اقتصاد دستور 25 میلیارد خسارت خشکسالی را دادند. این دستور به اقای اکرمی رئیس خزانه ابلاغ شد. همه ی این ها انجام شد. یکسری از محدودیت ها را هم ما داشتیم. بالاخره کل کشاورزان استان درگیر با این مشکلات بودند و طبیعی بود که اگر یکسان به مطالبات رسیدگی نمی شد، مطالبات جاهای دیگر هم افزایش پیدا می کرد. ما تلاش مان این بود که این اطلاعات از طریق نمایندگان کشاورزان به خود کشاورزان برسد.

28 بهمن جلسه با آقای وزیر اقتصاد گرفته شد. بحث استمهال وام ها در آنجا قطعی شد. گفتند چند روز بعد جلسه شورای پول و اعتبار است، پول داده می شود و برای وام ها مهلت داده می شود. بحث پرداخت خسارت خشکسالی هم که مطرح شد و بحث باز شدن آب هم که قرار شد تا 15 اسفند تعیین تکلیف شود. ولی ماجرای شکستن خط لوله 4 اسفند رخ داد یعنی قبل از زمانی که برای موارد در دست پیگیریی تعیین شده بود! چه اتفاقی افتاد که این مسیری که به این شفافی پیگیری شده بود به اینجا رسید؟ در همان چهل روزی که گفتید توجهی نشده، این همه کار انجام شده بود. پول خشکسالی گرفته شده، پول استمهال وام ها گرفته شده، همه مصوب شده اما ناگهان ...

 

- فرمودید بین تحصن کنندگان نرفتید تا به کار آنها رسمیت ندهید. به نظرتان این سیاست صحیحی بود؟

*** حضور مسئولین در منطقه به صورت مرتب بوده است. مثلاً ورزنه که رفته اند به مسجد ورزنه رفته اند نه داخل چادرها. یا مثلاً در اژیه به گلستان شهدای اژیه رفتند. نمایندگان هم هیچ کدام داخل چادر ها نرفتند. آقای سالک، آقای مقتدایی، آقای کامران، هیچ کدام نرفتند. چون همه اتفاق نظر بر این موضوع داشتند. کشاورزان مردم خود ما هستند و شبانه روز پیگیر کار آنها بودیم و واقعاً دچار یک مظلومیت مضاعفی در این ماجرا شدیم. خیلی چیزها را هم نمی توانیم بگوییم. خیلی حرف های ناحقی هم زده می شود، من به عنوان مسئول امنیت استان مسئول آرامش مردم هستم و نمی توانم این ها را به رخ بکشم و آرامش را بهم بزنم. مهم آرامش استان است ولو اینکه به ما لطماتی هم وارد شود. به هر حال شنبه این اتفاق افتاد. ما رفتیم پیش آقای حسینی، موضوعات را مصوب کردیم و چهارشنبه خبر رسید که تراکتورها دارد جمع می شود. در تاریخ 2 اسفند اولین جلسه پیگیری مصوبات با مدیریت خودم و با حضور معاون عمرانی و مسئولین و نمایندگان کشاورزان تشکیل شد. همان جا من گفتم که آقای طرفه الآن استنباط من این است که آب کشت بهاره را می توانیم باز کنیم. ایشان مخالفت کرد و گفت نمی شود. گفتم چهار دلیل برایش دارم که می شود (اینها ضبط شده موجود است). 1: سال گذشته ما در این موقع آب کشت بهاره را باز کردیم در حالی که پشت سد 212 میلیون ذخیره داشتیم و الآن 205 میلیون داریم، یعنی خیلی تفاوتی نکرده است؛ 2: سال گذشته ذخایر برفی نداشتیم ولی امسال داریم. 3: سال گذشته ما از 23 اسفند آب را باز کردیم چون کشت پاییزه داشتیم، الآن کشت بهاره داریم و می توانیم آخر فروردین باز کنیم، یک ماه هم باز کردن عقب تر می شود. 4: تونل کوهرنگ را هم که قرار است آخر اردیبهشت به نتیجه برسانند. پس ما آب کشت بهاره را می توانیم تامین کنیم ولو اینکه بیاییم یک سری الگوهای کشت را هم تعریف کنیم که مثلاً 20 درصد کشت شود یا 50 درصد کشت شود؛ هرچقدر که بتوانیم تامین کنیم. با این تفاوت که این دفعه به باغ داران غرب اصفهان هم باید آب بدهیم و سال گذشته ندادیم. این موضوع در جلسه تصویب شد.

چه چیزی باز تصویب شد؟ آقای جمال نژاد مسئول کمیته ای شدند برای پیگیری وصول مطالبات معوقه پالایشگاه بابت عوراض و اختصاص آن به لوله کشی برای شرق اصفهان. یک شب قبل از این خود من با 150 نفر از روحانیون منطقه شرق اصفهان جلسه تشکیل دادم، یک جلسه بسیار سنگین سه ساعته بود. امام جماعت های روستا ها همه با توپ پر آمده بودند. سه ساعت و نیم با این بزرگواران جلسه گذاشتم تا برایشان شرح دهم که مصوبات چه بوده و چه کارهایی انجام شده و ... فردا شب آن هم باز چنین جلسه ای داشتیم. ببینید! یک وقت است که کاری نشده و مسئولین خواب بوده اند و به اینجا رسیده ولی یک وقت است که واقعاً مسئولین پیگیر بوده اند.

مصوبات شب چهارشنبه ما هم مصوبات کاملی بود. نماینده کشاورزان هم حضور داشت، آقای صادق زاده امام جمعه ورزنه حضور داشت. ایشان در آن جلسه گفتند که آقا این جلسه واقعاً بی نظیر بود، و همه خواسته های ما برآورده شد. آب را هم من گفتم که باز خواهیم کرد. ولی واقعاً به شکل عجیبی همه چیز تغییر کرد! ما خبر نداشتیم که مردم قرار است بروند به سمت لوله یزد! اصلا برای ما قابل فهم نبود!

 

- اخبار مصوبات به اطلاع مردم رسیده بود؟

*** نماینده کشاورزان در جلسه حضور داشتند و مصوبات را به اطلاع کشاورزان می رساندند! و واقعاً هم زحمت می کشیدند. این صحبت آقای صادق زاده مربوط به چهارشنبه شب است، یعنی کمتر از 36 ساعت مانده به رخداد حادثه. باور کنید که شب جمعه، این مباحث به صورت کلی مطرح شد. ما بسیار تعجب کردیم! گفتیم هنوز یک شب از تامین خواسته ها و برنامه دیشب بیشتر نگذشته است! چطور به این سرعت تغییر نظر داده اند؟!! اطلاعیه دادند که ما می خواهیم هفتم در اعتراض به آن چهار نقطه ای که در زمان استانداری قبل در مرز واگذار شده است اعتراض کنیم که آن را هم ما نامه اش را زدیم و وزارت کشور گفته است که آن مناطق را برخواهد گرداند. اطلاعات و نیروی انتظامی هم گزارشات را لحظه ای بررسی می کردند. گفتند مردم می خواهند بروند به سمت رحیم آباد و اصلاً قابل کنترل نیست! من به نیروی انتظامی گفتم اصلاً با مردم برخورد نکنید. چون اگر برخورد حادث شود این ها فعلاً عصبی هستند و خدای نکرده خون از بینی کسی بیاید جبران پذیر نیست. خدا شاهد است روز جمعه در خط رحیم آباد، اژیه و چند نقطه دیگر که بود حتی به یک نفر تو نگفتند، که یک مقدار هم ما از طریق دوستانمان در استان های دیگر متهم شدیم که خود ما با کشاورزان همکاری کردیم در شکستن خط لوله آب!!

ما تاکید کردیم که با مردم برخورد نشود. شب همان روز هم سه چهار ساعت جلسه شورای تامین استان بود. آنجا هم تاکید بر مدارا شد. فردا صبح چهار نفر از نماینده کشاورزان از چهار منطقه مختلف مرکزی، اژیه ورزنه و ... آمدند در همین اتاق، آقای امام جمعه هم آمد، نشستیم اینجا و طی 10 ساعت یک تفاهم نامه 9 ماده ای تنظیم کردیم، این را هم دادیم آقای استاندار ابلاغ کرد. این ها همه قبل از شکستن لوله بود. در آن روز حادثه که علاوه بر اینکه خط لوله آب یزد را شکستند به سراغ ایستگاه پمپاژ شماره چهار رفتند و آن را هم شنبه بعد از ظهر به آتش کشیدند در حالی که ما اینجا با هم تفاهم کرده بودیم! خود این چهار نفر هم در جلسه اذعان کردند که هر آنچه ما می خواستیم شما ابلاغ کردید. گفتند که همه ی آنچه را ما می خواستیم مدیریت استانی مصوب کرد. با وجود اینکه در موارد قبلی از طرف آقایان نقض تعهد شده بود...

 

- شاید این نمایندگان، نمایندگان واقعی کشاورزان نبوده اند؟

*** خیر، این طور نیست. من اسامی آنها را اعلام می کنم. آقای رضایی نماینده کشاورزان ورزنه، آقای امینی، آقای صادق زاده، اینها مسئولیت دارند. مثلاً از کانون خبرگان کشاورزان، یا کانون صنفی و ... بالاخره ما با 200 هزار کشاورز که نمی توانیم جلسه بگذاریم! ما بحث ها را با کانون ها و اتحادیه های آنها بستیم. آقای رقائی هم به عنوان نماینده استانداری با این بزرگواران در ارتباط بود و کارها را پیگیری می کرد. ما این مصوبات را آماده کردیم و ابلاغ کردیم. باز اتفاق ورزنه افتاد ولی برخوردی نشد. روزهای یکشنبه و دوشنبه هم ما شورای تامین داشتیم، گفتیم خط انتقال هم فعلا ترمیم نشود. آقای دادستان هم دوشنبه بعد از ظهر یک جلسه 60 نفره برگزار کرد با کشاورزان. این جلسه قرار بود سه شنبه باشد. با خواهش من دوشنبه برگزار شد. از سه شنبه (یعنی بعد از 4 روز) کار ترمیم خط انتقال شروع شد. حالا یزد هم دچار مشکل شده بود و دائم فشار می آوردند. دوشنبه شب هم آقای عبدالهی معاون امنیتی شورای امنیت ملی با هم رفتیم از ورزنه بازدید کردیم و بعد جلسه گرفتیم. یزد به شدت دچار مشکل شده بود و کمبود آب جدی داشتند و اصلاً سیستم شان به هم ریخته بود. خلاصه این هم از اتفاقات روز دوشنبه. روز سه شنبه مردم در رحیم آباد با ماموران درگیر شدند که نمی گذاریم خط لوله تعمیر شود!! علیرغم اینکه همه هماهنگی ها انجام شد، مصوبات صادر شد و دادستان هم جلسه گرفتند. سه شنبه نیروی انتظامی برخورد جدی نداشت، قسمت رحیم آباد ترمیم شد. روز چهارشنبه یک درگیری هایی در ورزنه و اژیه اتفاق افتاد، که این درگیری ها منجر به مصدومیت برخی شد و عصر چهارشنبه هم اتفاقات مشابهی در خوراسگان رخ داد. در ادامه مردم ورزنه سراغ ایستگاه شماره چهار رفتند که یکسری از تجهیزات را آورده بود ولی هنوز بازسازی نکرده بود.

 

- این اتفاقات همه به خاطر بازسازی ها بود؟

*** در اینجا دو بحث است. یکی به خاطر بازسازی هایی بود که می خواست انجام شود و یکی اینکه دو سه مصاحبه تند توسط نمایندگان و مدیران استان یزد انجام شد که مردم را بسیار عصبی کرد! این هم یکی از مشکلاتی بود که اضافه شد! پلیس هم چون چند روز بود با اینها درگیر بود، پلیس به هیچ وجه مجوز برخورد ابتدایی و قهری از شورای تامین نداشت، حق شلیک هم نداشت، و البته شلیک هم اتفاق نیفتاده است، کادر نیروی انتظامی آسیب بسیار زیادی در این اتفاق دیدند و زحمات زیادی هم کشیدند.بحث ساچمه بوده است که الآن در حال بررسی است و بعضی از اتفاقات هم در آن لحظات نبایستی می افتاد! بایستی با احتیاط بیشتری مدیریت می شد. پس هیچ مجوزی برای برخورد با مردم نداشتند و صرفا موظف بودند که از خط لوله محافظت کنند و نگذارند مردم آسیب مجددی به خط لوله برسانند. دیگر در داخل شهر اژیه نباید این اتفاقات پیش می آمد. خب به هر حال کار دست یگان ویژه بود و ممکن بود اتفاقاتی بیفتد که از دور قابل مدیریت نباشد. عصر چهارشنبه مجدداً تیرهای برق و تجهیزات ایستگاه شماره چهار به آتش کشیده شد. یک پیکان را آتش زدند و انداختند داخل ایستگاه، که دیگر نتوان آن را بازسازی کرد و خوراسگان هم آن اتفاقات افتاد که در جریانش هستید. چهار شنبه شب باز جلسه ای در مجلس گرفتیم و شرایط را بررسی کردیم. علیرغم اینکه نمایندگان و مسئولان یزد و چهار محال برخورد خوبی با اصفهان نداشتند و خیلی تند بودند، البته استاندار یزد خیلی خوب صحبت کرد ولی استانداری چهار محال اطلاعات خیلی غلطی داد که مثلاً سرانه مصرف آب شرب همه جا 170 لیتر است ولی در اصفهان 340 است در حالی که اصفهان 167 است و ... . به هر حال خیلی اطلاعات غلطی دادند. با همه این احوالات تمام پیشنهاداتی که ما دادیم آنجا تصویب شد. و از جمله این مسائل بحث مدیریت واحد آب زاینده رود بود. پرهیز از مدیریت استانی، پرهیز از تخصیص های جدید و ... همه اینها تصویب شد. وزرای اطلاعات و کشور و معاونین شان در این جلسه حضور داشتند. جمع بندی جلسه هم با آقای ابوترابی نایب رئیس مجلس بود (آقای لاریجانی هند بود) در آن جلسه کارشناسان وزارت نیرو، کارشناسان وزارت اطلاعات، کارشناسان وزارت کشور همه حرف های ما را تایید کردند. ما در واقع طرفین مسئله بودیم و این کارشناسان قرار بود حکمیت کنند. این مباحث به لحاظ کارشناسی پذیرفته شد و این اتفاق بزرگی برای اصفهان بود.

اجرای مصوبات جلسه معاون اول، بیمه بیکاری، استمهال وام ها، چهار نقطه مرزی را هم آقای مرتضوی وزارت کشور قول دادند که برگردانند و گفتندجبران می کنیم.همان شب بلافاصله من از مجلس آمدم به اصفهان. ساعت 4 صبح رسیدیم. آقای رادان هم زنگ زد. 6 صبح با آقای رادان جلسه گذاشتیم. بعد با آقای مصلحی رفتیم به جلسه روحانیون و آنجا صحبت کردیم. و بعد یک جلسه 6 ساعته با کشاورزان داشتیم. در آن جلسه کشاورزان در ابتدا خیلی تند بودند که چرا این گونه رفتار کردید و ... ولی در آخر جلسه بیش از 15 نفر از کشاورزان تک تک آمدند و از من حلالیت طلبیدند که فلانی ما نمی دانستیم. گفتند برای ما تبلیغات کردند که شما گفته اید ما به کشاورزان باج نمی دهیم! گفتم این مصاحبه مال 2 سال پیش بود که سایت اعتدال زده بود و آن هم در جواب نماینده وقت شاهین شهر بود که پرسیده بود "چرا به شرقی ها خسارت دادید؟ ما هم باید تراکتور بیاوریم؟" و من در پاسخ گفته بودم ما در قبال تراکتور که امتیاز نمی دهیم! این مال شورای اداری اردیبهشت 90 بود که آن را هم تیترش را نا درست زده بودند، این ها را بین کشاورزان توزیع کرده بودند که اسماعیلی گفته است ما باج نمی دهیم.! خوب، دشمن هم وارد صحنه شد و به شدت کار کرد. در یک پروژه آمدند بین سپاه و استان اختلاف بیاندازند که شما بیانیه سپاه را دیدید که از مدیریت استان تمجید کرد.

 

- اتفاقا آن را هم سپاه در جریان نبود، به آنها زنگ زدیم و گفتیم که بی بی سی یک چنین مطلبی را از قول شما نقل کرده است.

alt*** بله، من هم به آقای سلیمانی زنگ زدم، ایشان هم تکذبیه مطلب را زد که بازتاب خوبی هم داشت. همین امروز هم باز شورای تامین داریم و باز پیگیری مصوبات و ... . شاید در این مدت ما بیش از 10 جلسه شورای تامین داشته ایم. من هفته اول بدون اغراق شبی بیش از 1 الی 1.5 ساعت استراحت نکردم. شب اول که اصلاً نخوابیدم و عملا هم نمی شد. بین آن یک ساعت را هم شاید 4 بار تلفن جواب می دادم! ما خادم مردم هستیم. حالا ممکن است مردم شرق اصفهان از ما دلخور باشند و بگویند خوب عمل نشده است. باز به هر نحو اگر مردم ما فکر کنند که ما کم کاری کرده ایم باید از مردم عذرخواهی کرد، بالاخره مردم ولی نعمتان ما هستند، ما به این مسئله اعتقاد داریم. انشاالله ما آب کشت بهاره را هم رها خواهیم کرد. فردا هم جلسه با وزیر نیرو داریم. یک جلسه هم معاون آب یکشنبه به شورای تامین آمدند و همین موضوع آب بهاره تصویب شد. البته در این فضا تعدادی از دوستان کم لطفی کرده بودند و گفته بودند که بروید از آنها که خودشان گفتند بپرسید!! من 4 استدلالم را گفتم، همین ها را هم به نماینده وزیر گفتم و ایشان هم تصویب کرد برای دهه سوم فروردین آب باز شود که البته با ارائه همان الگوی کشت مشخص که بتواند پاسخگو باشد. این آب تا یکی دو ماه بیش از خرداد باز خواهد بود و آنجا هم مشکلاتی داریم که مثلاً تازه از اردیبهشت ماه چاه های آب شروع می کنند به کار کردن و بخشی از آب را می گیرند.

 

- آیا امکان این نبود که مصوباتی که در این چند روز به تصویب رسید، قبل از رخداد این وقایع مصوب بشود؟ و حتی قبل از 27 دی ماه ؟

*** ببینید! بخشی از مصوبات که اجرا شده است، مثلاً مصوب بوده است که جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شود و مسائل آنجا مطرح شود، این جلسه برگزار شد. مصوب این بود که 25 میلیارد خسارت استان گرفته شود که گرفته شد و تحویل داده شد و چک آن هم صادر شد. تحلیل امنیتی اجتماعی ما این سوال را به دنبال داشت که چرا کشاورزان آخرین مرحله را در ابتدای کار انجام دادند؟ ما همه این مسائل را در دستور کار داشتیم و در دست انجام بود ولی این جلسات منجر به این شد که کار جدی تر پیگیری شده و زودتر به جواب برسد. بالاخره موضوع کشاورزان اصفهان موضوع ماست. قبل و بعد از 27 دی ماه موضوع ما آب بوده است. در بهمن یک روز در یزد بودم که نماینده کشاورزان بخش مرکزی به من زنگ زد و گفت آقای دکتر، خیالتان جمع، بخش مرکزی ربطی به این قصه ندارد و جمع نخواهد شد (بین روزهای دهم الی دوازدهم بهمن بود). ما ارتباط تلفنی و مستقیم زیادی با دوستان کشاورز داشته ایم. بچه های ورزنه، اژیه، خوراسگان و ... این ها مشکلاتی که برایشان ایجاد شد، خیلی از این دوستان را ما مشکلات شان را پیگیری کردیم که حل شد ولی این بحث یک مقدار زمان بر است و خیلی از تصمیمات هم استانی نیست. نکته آخر هم اینکه اعتراضات کشاورزان هیچ کدام یک به مدیریت استان بر نمی گردد. همه اش مطالبات ملی است و دولت باید اینها را ابلاغ کند و در اختیار استان نبوده است.

 

- درگیری های با نیروی انتظامی خساراتی را به مردم منطقه وارد کرده است؟

*** ما کمیته ای را زیر نظر شورای تامین شهرستان تشکیل دادیم و اعلام کردیم که اگر به فرد یا افرادی خسارت وارد شده است به این کمیته مراجعه کنند و میزان خسارت مالی را که دیده اند مطرح کنند.

 

- این بحثی که در مورد افراد کشته شده و کور شده مطرح می کنند چیست؟

*** نه عزیز من! ببینید! یک نفر در کما بود که الحمدلله دارد برمی گردد و درجه هوشیاری اش بالاتر رفته است. چند نفری هم از ناحیه چشم آسیب دیده اند و ساچمه به یکی از چشمان شان اصابت کرده است. امیدواریم که بعضی از این ها لاجرم به تخلیه چشم منتهای نشود و امید داریم که کارهای درمانی شان موثر واقع شود. هزینه های درمانی را هم تامین کردیم. اکیپ های سیاری را هم درست کردیم که در منطقه حاضر شوند، چون ممکن است کسانی باشند که آسیب دیده باشند ولی از خوف پرونده دار شدن و .. برای درمان مراجعه نکنند. این ها مردم ما هستند و ما هیچ مشکل امنیتی با آنها نداریم. مشکل شان صرفاً درگیری با پلیس است که آن هم در دست بررسی است. خسارت همه این افراد داده خواهد شد. البته کشاورزان هم خیلی خسارت زدند! همین خط لوله چند میلیارد خسارت دیده است. خط لوله از 54 نقطه آسیب دیده است. در اژیه و رحیم آباد و ورزنه ایستگاه آتش زدند و بعد به سراغ شکستن شیرهای اصلی رفتند و ... لطمات این گونه زدند که بخش عمده اش را خود رئیس آب و فاضلاب استان، آقای امینی، حل کرد. پمپاژ راهم درست کرد. ما عمده ی خسارتمان در ایستگاه شماره چهار بود. فکر می کنم نزدیک به سه الی چهار میلیارد تومان خسارت دیده است!

 

- با یکی از کشاورزان که صحبت کردیم می گفت آقای امینی به کشاورزان گفته بود ما نه آب به شما می دهیم و نه پول، و بعد از صحبت ایشان مردم عصبانی شدند؟!

*** امینی مسئولیتی نداشته و اصلاً با کشاورزان صحبت نکرده است. چنین چیزی نیست و این مطلب را که می گویید من اولین بار است که می شنوم! البته برخوردهایی شده بود که مردم را گلایه مند کرده بود، بعضی از گلایه هایشان هم درست بوده است و این برخوردها نباید رخ می داده است و الآن هم داریم پیگیری می کنیم. واقعاًَ مدیریت استان این ایام، تحت فشار بوده است و مظلومیت مضاعف داشته ایم. یکسری از حرف ها را می زنند که نه می شود پاسخ داد و نه می شود بدون پاسخ گذاشت. حرف های نادرست و اطلاعات غلط! مثل اینکه می گویند چرا کاری نکردید تا این اتفاق ها افتاد؟! من حجم کارها و مصوبات را برایتان گفتم، و خیلی از آنها هم اجرا شد، مابقی هم فرآیند دارد و وابسته به ابلاغ دولت است.

 

- بعضی می گویند این برنامه با پول حل می شد، مثلاً می گویند چرا استاندار به فلان سفر رفته است ولی پول کشاورزان را نداده اند؟ خرج های اضافی در استانداری هست ولی به کشاورزان پولی نرسیده است؟!

*** انصافا تمام وقت خود را برای حل این معضل مصروف کرده اند وباید از ایشان تشکر ویژه کرد. استاندار یکسال است که سفر خارجی نرفته است. سفرهایی هم که داشته اند تکلیف دولت و در راستای ارتقای فعالیت های استان بوده است. ما امسال خودمان در استانداری، کارمندهایمان چند ماه است که اضافه کار شان را دریافت نکرده اند. این کار شبانه روزی دوستان بوده است است و ما الآن شرمنده ی دوستان هستیم که الآن نمی توانیم حق الزحمه به خیلی از افراد کمیسیون تامین مان بدهیم، قانون منع کرده است. واقعا زحمات با سخت گیری نسبت به خود دوستان انجام شده است. حالا اجحاف هایی می شود که ... ، این برمی گرد به پایان ماه های کاری دولت و یک مقداری تسویه حساب های سیاسی. به نظر من چنین جاهایی و در این اتفاقات محل آزمون افراد است. آزمون صبر و تقوا. این خیلی بد است که وقتی اتفاقی می افتد، افرادی از موقعیت استفاده کنند و شروع کنند به شایعه سازی و تهمت و ... . این هیچ انطباقی با اخلاق اسلامی ندارد. یکی از چیزهایی که این ایام خیلی ناراحتم کرد، بعضی از نظراتی بود که دور از اخلاق اسلامی بود و فرد با کمترین اطلاعات از مسئله چهار نفر را متهم می کرد. و من حرف های مگو بیشتر دارم از آنچه که گفتم.

 

- صحبت های شما خیلی شفاف و روشن بود. بایستی این مباحث خیلی زودتر از این ها مطرح می شد تا انگشت اتهام هم کمتر به سمت مدیریت استان نشانه برود. یک مسئله ی دیگر هم این بود که واقعاً برخی از مصوبات استانی به گوش کشاورزان نمی رسید و این بازار شایعات را داغ تر می کرد. شما تلاش خود را کرده اید ولی چرا اطلاع رسانی صحیح صورت نگرفته است؟

*** ما یک هفته قبل از رخداد ماجرا، در شب پنجشنبه به تلویزیون رفتیم. تلویزیون هم حضور معاون سیاسی استانداری در بخش خبری را زیرنویس کرد. عین مصوبات را آنجا خواندم. در آخر هم گفتم مطالبات مردم صحیح است ولی چند نفری مواظب باشند که از احساسات مردم سوء استفاده نکنند. حالا بعضی ها گفتند که فلانی ما را تهدید کرده است. اتفاقات خوراسگان نشان داد که نگرانی ها بی جا نبود. من در خبر تلویزیون که بیشترین مخاطب را دارد مصوبات را خواندم. حتی طرح دیگری در جهت استیصال آبهای جدید بود که نیاز به 10 میلیارد اعتبار داشت و ما با این طرح موافقت کردیم و این را هم اعلام کردم. من از ابتدا یک انتقادی نسبت به سیستم جهاد کشاورزی داشتم که گفتم یک سیستم پیامکی راه بیاندازند که ما یک پوشش کامل داشته باشیم. الآن مصوبه تامین هست که بروید ساختار اطلاع رسانی را درست کنید. من دیگر بیشتر از تلویزیون و روزنامه ها سراغ نداشتم. آن برنامه ی خبری را هم از یک ساعت قبل از شروع، آقای کلباسی زیرنویس کرد. دوستان ایمنا هم بعداً شرح کامل آن صحبت های خبری را در سایت شان زدند. جریان مطبوعات همراهی کمی در این مسئله داشتند و کارکردها را برجسته نمی کردند. و به طبع من نمی توانم مطبوعات را مجبور به همراهی کنم. بدتر از این در یک جا دیدم که نوشته بودند معاون سیاسی دستور داده است که مطبوعات را سانسور کنند!! من ایرنا را بهمن ماه فرستادم که از تجمعات و از کشاورزان عکس بگیرند و در سایت شان بزنند. چطور من گفته ام سانسور شود؟!! اگر به هیچ جا زورمان نرسد به خبرگزاری دولت که می رسد. پس چرا خودمان گزارش کردیم در عین حالی که با کشاورزان هم بسیار صحبت کرده بودیم و همه ی حرف های تند آنها را هم شنیده بودیم. این قضاوت ها خارج از انصاف بود.

 

خیلی سپاسگذاریم از وقتی که در اختیار رویش نیوز گذاشتید.

 

مطالب مرتبط:

1- آقای استاندار! کدام مسئله کوچک وآزمایش برای‌چه کسانی!؟

2- واکنش نماینده یزد به اتفاقات اصفهان

3- اسماعیلی: آب اختصاص‌یافته به یزد کم می‌شود

4- مسئولین!در خواب‌ بمانید تا استان‌های‌ مجاور به‌ جان‌هم‌ بیفتند

5- جلسه ویژه مجلس برای حل مشکل آب

6- بروز بحران آب در یزد

7- نجابت‌مردم‌اصفهان هیچگاه نمی‌گذارد درحق‌کسی‌ظلم‌روادارند

8- مدیریت‌ واحد بر زاینده‌رود/ حساب‌ کشاورزان‌ از خرابکاران‌ جداست

9- شرق اصفهان آرام شد

10- دکتر ذاکر: مشکلات کشاورزان برطرف شد

11- کشاورزان قول حفظ آرامش دادند

12 - گفتگوی صریح رویش‌ با معاون استاندار در مورد بحران آب/ قسمت اول؛ چهار وعده دادم که خدا شاهد است هرچهار وعده اجرا شد

 

 

نظرات (8)

 1. آقاي دكتر ما ميدانيم كه شما فعال بوده ايد و شكي هم نداريم كه شما به قول هايتان عمل كرديد ولي خداوكيلي بيشتر تلاش كنيد كه كمتر به ما قشر آسيب ژذير جامعه ضربه وارد شود.
  باز هم تشكر

 2. ميثم 1391/12/28 12:31

  از استاندار عزيز و دكتر اسماعيلي حزب اللهي بسيار متشكريم . اجرتان با خدا.

 3. سيدجمال 1391/12/28 12:34

  از تلاش هاي شبانه روزي دوستان استاندار به خصوص دكتر اسماعيلي سپاسگذاريم. اميدوارم در پناه امام زمان پيروز و موفق باشيد.

 4. ابراهیم 1391/12/28 16:21

  اسماعیلی از حامیان ... است اگه نیست تکذیب کنه امیدوارم رویش این نطر را کار کنه

 5. ورزنه 1391/12/29 10:53

  آقای دکتر من یک سوال از شما دارم؟ دلیل درگیری نیروی یگان ویِژه با مردم ورزنه چه بود؟؟؟ مگر وظیفه نیروی انتظامی حفاظت از خط لوله وایستگاهها نبود؟ چرا درگیری را مرکز شهر کشاندند؟ مگر خط لوله یزد داخل شهر ورزنه بود؟ چرا شیشه خانه های مردم را شکستند؟ چرا موتورهای مردم را شکستند؟

 6. رسول 1391/12/30 08:30

  از زحمات و صراحت لهجه و تلاش شبانه روزی اقای اسماعیلی متشکریم و امیدواریم با عنایت خداوند متعال سال پر ابی ذاشته باشیم

 7. اکبر شهبازی 1391/12/30 18:56

  شعر سال جدید/جهت بازنشر

  با رونق اقتصاد خوددر بازار
  بر خط سیاست "علی" ،مولا وار  مابردرخیبریم و کافردر حصر

  با خلق حماسه ای دگر حیدر وار

افزودن نظر

captcha
 • پربیننده‌ترین
 • مطلب دیگری نیست